• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czerwiec dobrym miesiącem do obserwacji Westy

  02.06.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W czerwcu będzie można "gołym okiem" zobaczyć planetoidę o nazwie Westa - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. 


  Gdy zastanowimy się, które planety możemy zobaczyć gołym okiem, jednym tchem wymienimy Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna. Okazuje się jednak, że w zasięgu nieuzbrojonego wzroku, nawet bez konieczności wyjeżdżania w jakieś wyjątkowo ciemne i odludne strony, są jeszcze Uran i planetoida Westa, których maksymalny blask sięga niespełna 5,5 wielkości gwiazdowej. Osoba obdarzona dobrym wzrokiem, w dobrych warunkach, jest w stanie zobaczyć gwiazdy nawet trzykrotnie od nich słabsze.

  Westa była czwartą z kolei odkrytą planetoidą i po raz pierwszy dojrzał ją niemiecki astronom Heinrich Wilhelm Olbers w marcu 1807 roku. Obecnie wiemy, że jest to ciało o średnicy około 530 kilometrów, poruszające się po prawie kołowej orbicie o promieniu 2,4 jednostki astronomicznej, której pełen obieg zajmuje 1325 dni - mówi Olech.

  Za najsłabsze gwiazdy widoczne gołym okiem uznaje się te o jasności 6,5 magnitudo, choć tak naprawdę bardzo dużo zależy od wzroku danego człowieka i warunków w jakich on obserwuje. Osoby obdarzone bardzo dobrym wzrokiem, obserwujące z wyjątkowo ciemnych miejsc są bowiem w stanie dojrzeć gwiazdy o jasności nawet 7,0-7,5 mag.

  Obecnie do opozycji zbliża się planetoida Westa. Sama opozycja wystąpi na początku sierpnia, gdy blask planetoidy sięgnie aż 5,6 mag. Już jednak od maja świeci ona na tyle jasno, że w świetnych warunkach można było ją dostrzec "gołym okiem". Cały czas jednak jaśnieje, przez to czerwiec jest także doskonałym czasem by ją obserwować. Osoby z dobrym wzrokiem obserwujące w dobrych warunkach nie powinny mieć problemów z jej dojrzeniem. Użycie małej lornetki rozwiąże problem praktycznie całkowicie i pozwoli cieszyć się widokiem każdemu, kto zdecyduje się na obserwacje - dodaje naukowiec.

  W czerwcu Westa przesuwa się na tle gwiazd z konstelacji Koziorożca, co pozwala obserwować ją prawie przez całą noc. Najlepsze warunki występują jednak trochę po północy, gdy obiekt góruje około 20 stopni nad horyzontem.

  Ponieważ blask Westy cały czas rośnie, pod koniec miesiąca planetoida będzie jeszcze jaśniejsza niż na początku. Z jednej strony będzie ją łatwiej dojrzeć, z drugiej strony obserwacje będą utrudniać krótkie i jasne noce, z którymi mamy do czynienia w okolicy przesilenia letniego. AOL

  PAP - Nauka w Polsce

  krf/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Rheasilvia – największy krater uderzeniowy na powierzchni planetoidy (4) Westa o średnicy 505 kilometrów, co stanowi 90% średnicy planetoidy. Zajmuje dużą część półkuli południowej Westy, sprawiając, że jej kształt odbiega od pierwotnej elipsoidy hydrostatycznej. (2) Pallas – duża planetoida krążąca w pasie planetoid w Układzie Słonecznym, druga odkryta planetoida (po Ceres), druga pod względem objętości i trzecia pod względem masy. Szacuje się, że jej masa stanowi 7% łącznej masy pasa planetoid. Ma masę o 10-30% mniejszą niż (4) Westa; jej średnica to ok. 544 km, jest zatem nieco większa od Westy. Prawdopodobnie jest to protoplaneta pozostała z okresu formowania się Układu Słonecznego. (1002) Olbersia (1923 OB) – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 242 dni w średniej odległości 2,79 j.a. Została odkryta 15 sierpnia 1923 roku w Obserwatorium Simejiz na górze Koszka na Krymie przez Władimira Albickiego. Nazwa planetoidy została nadana na cześć niemieckiego astronoma Heinricha Olbersa, odkrywcy (2) Pallas oraz (4) Westa.

  (61208) Stonařov - planetoida z pasa głównego okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 33 dni w średniej odległości 2,56 j.a. Została odkryta 30 lipca 2000 roku w Kleť Observatory w pobliżu Czeskich Budziejowic przez Janę Tichą i Miloša Tichego. Nazwa planetoidy pochodzi od Stonařov, niewielkiej miejscowości na Morawach, gdzie 22 maja 1808 spadł metoryt z grupy achondrytów związany z planetoidą (4) Westa. Nazwa została nadana z okazji 200. rocznicy upadku meteorytu oraz odkrycia 29 marca 1807 roku Westy. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (61208) 2000 OD8. Lista gwiazd w poszczególnych gwiazdozbiorach to zestawienie gwiazd we wszystkich gwiazdozbiorach, w którym uwzględniono gwiazdy widoczne gołym okiem (do jasności widomej 6,5 magnitudo), gwiazdy podwójne, wielokrotne i zmienne oraz inne znaczniejsze obiekty gwiazdowe występujące w danych gwiazdozbiorach.

  Czerwony karzeł – gwiazda ciągu głównego późnego typu widmowego (K, M, rzadko L). Gwiazdy te mają masy, rozmiary i jasność niższe niż Słońce, a temperatury ich powierzchni są niższe niż 4000 K. Czerwone karły stanowią najliczniejszy typ gwiazd we Wszechświecie, jednak z powodu ich małej jasności nie są widzialne gołym okiem. W Drodze Mlecznej około 80% gwiazd jest czerwonymi karłami, w galaktykach eliptycznych ich liczba w stosunku do jaśniejszych gwiazd jest nawet 20 razy większa. Z powodu wolnego tempa syntezy wodoru, świecą one długo i ewoluują powoli; szacowany czas życia czerwonych karłów sięga 10 bilionów lat. Zespół Westa, napady zgięciowe – występuje u niemowląt i małych dzieci - najczęściej między 3. a 9. miesiącem życia. Pojawienie się zespołu Westa u dzieci młodszych na ogół wiąże się z gorszym rokowaniem. Zespół Westa częściej stwierdza się u chłopców. Charakteryzuje się napadami, których objawem osiowym jest skłon ku przodowi. Skłon może być szybki lub powolny, mogą dołączyć się inne napady. Rozwój psychoruchowy dzieci zostaje zahamowany. Rokowanie jest na ogół niepomyślne. Napady zgięciowe występują ok. 4 roku życia, ale przeważnie dołączają się inne napady.

  Zestawienie to zawiera gwiazdy gwiazdozbioru Liska do jasności 6,5 magnitudo (gwiazdy widoczne gołym okiem). Dodatkowo uwzględniono w nim także inne ciekawe obiekty gwiazdowe. Zestawienie to zawiera gwiazdy w gwiazdozbiorze Warkocza Bereniki do jasności 6,5 magnitudo (gwiazdy widoczne gołym okiem). Dodatkowo uwzględniono w nim także inne ciekawe obiekty gwiazdowe.

  Zestawienie to zawiera gwiazdy w gwiazdozbiorze Trójkąt Południowy do jasności 6,5 magnitudo (gwiazdy widoczne gołym okiem). Dodatkowo uwzględniono w nim także inne znaczące obiekty gwiazdowe.

  Zestawienie to zawiera gwiazdy w gwiazdozbiorze Lunety do jasności 6,5 magnitudo (gwiazdy widoczne gołym okiem). Dodatkowo uwzględniono w nim także inne ciekawe obiekty gwiazdowe.

  Zestawienie to zawiera gwiazdy w gwiazdozbiorze Trójkąta do jasności 6,5 magnitudo (gwiazdy widoczne gołym okiem). Dodatkowo uwzględniono w nim także inne ciekawe obiekty gwiazdowe. The Roost − niezależny amerykański film grozy z 2005 roku, napisany, wyreżyserowany i zmontowany przez Ti Westa. Jest to pierwszy pełnometrażowy projekt Westa. Obraz prezentowano podczas festiwali filmowych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Argentynie, Belgii, Holandii i we Włoszech.

  Zestawienie zawierające gwiazdy w gwiazdozbiorze Żurawia do jasności 6,5 magnitudo (gwiazdy widoczne gołym okiem). Dodatkowo uwzględniono w nim także inne ciekawe obiekty gwiazdowe. Zestawienie to zawiera gwiazdy w gwiazdozbiorze Oktanta do jasności 6,5 magnitudo (gwiazdy widoczne gołym okiem). Dodatkowo uwzględniono w nim także inne znaczące obiekty gwiazdowe.

  Dodano: 02.06.2011. 00:19  


  Najnowsze