• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dla zakochanych matematyków

  12.02.2009. 23:37
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Już niebawem Święto Zakochanych. Jak co roku, staniemy przed dylematem wyboru odpowiedniej niespodzianki dla ukochanej osoby. Firma Casio postanowiła w dość niekonwencjonalny sposób uczcić ten wyjątkowy dzień, umożliwiając miłośnikom matematyki wyrażenie swoich uczuć za pomocą specjalnych programów do generowania miłosnych symboli na ekranach kalkulatorów. Oprogramowanie dostępne jest na stronie www.kalkulatory.pl

  Istnieje wiele sposobów na spędzenie Walentynek. Wszystko zależy od pomysłu na okazanie uczuć ukochanej osobie Coraz większą popularnością cieszą się oryginalne niespodzianki. Nie musimy wcale wychodzić z domu, wyjeżdżać na romantyczny weekend, by zaimponować "drugiej połówce".

  Z myślą o zakochanych matematykach firma Casio ukazuje sposoby wyświetlania miłosnych symboli na ekranach kalkulatorów. Można to uczynić za pomocą dwóch opisywanych funkcji lub tworząc własny program generujący miłosne znaki. Szczegółowe informacje, niezbędne do jego prawidłowego działania można znaleźć na stronie www.kalkulatory.pl. Istnieje też możliwość pobrania gotowych programów do modeli: CASIO CFX-9850, CASIO FX-9860, CASIO Algebra FX 2.0 PLUS, CASIO ClassPad.

  "Wśród matematyków są również i Ci zakochani. W ten dość oryginalny i zabawny sposób chcemy podsunąć im niecodzienny pomysł na wyrażenie uczuć przy wykorzystaniu liczb i znaków. Programy, których autorem jest Pan Adam Orczyk, są bardzo łatwe w użyciu i nikt nie powinien mieć problemów, by przy pomocy matematyki powiedzieć "kocham" " - twierdzi Piotr Tomczak, specjalista ds. kalkulatorów firmy Zibi.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  G-Shock - nazwa kolekcji zegarków marki Casio. Linia powstała w 1983 roku w wyniku prac nad wstrząsoodpornym zegarkiem który wytrzyma upadek na twardą powierzchnię z wysokości co najmniej 10 metrów. Pomysłodawcą projektu, który nazwano Project Team Tough był Kikuo Ibe - inżynier pracujący w firmie Casio. Casio F91W to prosty, popularny zegarek elektroniczny produkowany od 1991 przez japońską firmę Casio, wyposażony m.in. w budzik i stoper. W ostatnich latach zyskał złą sławę, gdyż z racji dostępności, niskiej ceny, oraz wbudowanej funkcji alarmu, według służb wywiadowczych Stanów Zjednoczonych był często wykorzystywany do produkcji bomb przez terrorystów Al-Kaidy. Metoda zniekształcania fazy (ang. phase distortion synthesis) - typ syntezy dźwięku wprowadzony przez firmę Casio w 1984 r.

  Casio (jap. カシオ計算機株式会社 Kashio Keisanki Kabushiki-gaisha) – międzynarodowa firma z branży elektronicznej z siedzibą w dzielnicy Shibuya w Tokio, Japonia. Casio założył w kwietniu 1946 r. Tadao Kashio. W 1957 roku dotychczasowa nazwa Kashio Seisakujo została zmieniona na Casio Computer CO. Ltd., a do zarządu firmy dołączyli pozostali bracia Kashio: Kazuo Kashio, Toshio i Yukio. Obecnym prezesem firmy Casio jest Kazuo Kashio. Nazwa firmy pochodzi od nazwiska prezesa zapisanego w rōmaji, i jest dopasowana dla zagranicznego klienta. Zmiana nazwy z Kashio na Casio była tłumaczona możliwością uznania koncernu za firmę włoską, czego Tadao Kashio chciał uniknąć. Motto firmy to Kreatywność i wkład ("Creativity and Contribution"). Wave Ceptor – nazwa modeli zegarków firmy Casio wyposażonych w mechanizm regulacyjny kontrolowany falami radiowymi wysyłanymi z wieży w Mainflingen koło Frankfurtu nad Menem w Niemczech, Anthorn w Anglii, Fort Collins w Kolorado, USA albo w Fukushimie lub na wyspie Kiusiu w Japonii. Od 2007 roku dostępny jest również sygnał na terenie Chin w Shangqiu w prowincji Henan o zasięgu 1500 km (częstotliwość fal - 68,5 kHz)

  Zegarek elektroniczny – naręczny zegar elektroniczny wyposażony w wyświetlacz siedmiosegmentowy LED lub - obecnie najczęściej - wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD). Jest to cyfrowy zegar kwarcowy najczęściej z małą baterią jako źródłem zasilania prądem. Dodatkowymi funkcjami zegarka elektronicznego są melodyjki, stoper, kalkulator, czasem też gry elektroniczne. Znani producenci to firmy Montana, Casio, Citizen, Sanyo, Seiko, Timex oraz Integral, do tej pory produkujący zegarki w Białorusi, marki Elektronika, które były popularne za czasów ZSRR.
  Naręczne zegarki elektroniczne produkowane były również w Polsce w latach 70. i 80. XX w. przez firmę Warel - były to modele z serii DW (z wyświetlaczem LED) oraz Unitron (z wyświetlaczem LCD). NCK, kod NCK – kod umożliwiający usunięcie blokady SIM-lock w niektórych telefonach komórkowych. Kod ten generowany jest przez operatora sieci komórkowej podczas zakładania blokady SIM-lock w telefonie, na podstawie jego numeru identyfikacyjnego IMEI i kodu MCC. Kod NCK można uzyskać za pomocą specjalnych programów-kalkulatorów.

  RPL (Reverse Polish Notation Lisp) – to język programowania stworzony przez firmę Hewlett-Packard stosowany do programowania kalkulatorów HP-28, HP-39, HP-48, HP-49 i HP-50. Jest językiem strukturalnym operującym na stosie (RPN), pozwala jednak na przetwarzanie typowych wyrażeń algebraicznych. W odróżnieniu od wcześniejszych modeli kalkulatorów (4 poziomy stosu), stos w RPL jest ograniczony wyłącznie pamięcią kalkulatora. Plik ukryty (inaczej "niewidoczny") to taki plik, który przy normalnym wyświetleniu listy plików jest niewidoczny. W każdym przypadku istnieje sposób na zobaczenie takiego pliku. Sposób ten jest zależny od systemu operacyjnego. Pliki te zwykle służą do przechowywania konfiguracji używanych programów (UNIX) lub są istotne dla działania systemu (DOS/Windows).

  Motocyklowe Grand Prix Japonii 2003 – pierwsza eliminacja Motocyklowych Mistrzostw Świata, rozegrana 4 - 6 kwietnia 2003 na torze Suzuce w Suzuka. W klasie MotoGP podczas wyścigu japoński motocyklista Daijirō Katō miał wypadek przy szykanie Casio Triangle gdzie przy około 200 km/h (125 mph) uderzył w ścianę. Z poważnymi obrażeniami ciała w stanie śpiączki, przewieziono go do szpitala, gdzie zmarł 20 kwietnia.

  Benedetto Lorenzelli (ur. 11 maja 1853 w Badi di Castel di Casio, zm. 15 września 1915 w Bucciano) – włoski duchowny katolicki, dyplomata, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej, kardynał.

  Keygen (z ang. key generator) lub keymaker – mały program komputerowy generujący klucze rejestracyjne do określonego programu dla dowolnych danych rejestracyjnych użytkownika. Umożliwiają nieautoryzowane korzystanie z programu (rozprowadzanego np. jako shareware). Keygeny tworzone są przez crackerów łamiących zabezpieczenia oprogramowania. Używanie takich programów generujących klucze jest zgodne z prawem tylko jeśli wcześniej zakupiliśmy oryginalny program, a oryginalny klucz np. zgubiliśmy lub obawiamy się o jego stratę. Analiza programów – badanie programów komputerowych gotowych do uruchomienia lub w postaci kodów źródłowych. Analiza w trakcie działania programu nazywa się analizą dynamiczną, natomiast badanie bez uruchamiania programu nazywa się analizą statyczną. Najważniejszymi zastosowaniami analizy programów jest znajdowanie i usuwanie przyczyn ich błędnego działania (debugowanie), poprawianie jakości programów (optymalizacja) oraz poznawanie szczegółów zasad działania programu (reverse engineering).

  Madurodam to interaktywny park miniatur nazywany też Holandią w miniaturze mieszczący się w Hadze, a właściwie w Scheveningen, nadmorskiej dzielnicy Hagi. Najważniejsze zabytki i najciekawsze budowle z całego kraju można zobaczyć tutaj odtworzone w najdrobniejszych szczegółach w skali 1:25, w otoczeniu zieleni i kwiatów. Z okazji obchodzonej w 2012 roku 60. rocznicy swego istnienia, Madurodam poddane zostało gruntownej rekonstrukcji. Po przebudowie nadal jest miejscem, gdzie można zobaczyć wszystko to z czego słynie Holandia i doskonałym punktem startowym do podróży po tym kraju. Zmienił się tylko sposób zwiedzania – z biernego na interaktywny oraz sposób przekazywania informacji. Informacje można znaleźć korzystając z punktów info przy miniaturach i na ekranach, na których można obejrzeć filmy. Można spróbować załadować kontenerowiec w porcie w Rotterdamie, wziąć udział w aukcji kwiatów, popróbować sił, jako realizator świateł czy przekonać się, które wiatraki są wydajniejsze, z jaką siłą napiera woda czy ile waży holenderski ser. W nowym Madurodam pojawiły się też nowe miniaturowe postacie, tzw. Madurodammertjes wzięte prosto z życia, które opowiadają własne holenderskie historie. Są tu: stewardessa, realizator świateł, robotnicy portowi, pilot, surferzy i wiele innych. Są też postacie związane z bogatą historią Holandii. Charakterystyczne miniaturowe budowle pozostały sercem Madurodam. Prezentowane są w trzech nowych tematycznych częściach:
  Stare Miasto – historia, kultura, architektura, rodzina królewska, sztuka i wielcy Holendrzy.
  Kraj Wody – walka z wodą, woda jako przyjaciel, „budowanie” Holandii, morze, porty, poldery.
  Wyspa Innowacji – handel, transport, rolnictwo, współczesna architektura i znane holenderskie projekty na świecie. Marek Leśniewski (ur. 24 kwietnia 1963 w Bydgoszczy) – polski kolarz kolarz szosowy, sześciokrotny mistrz Polski, dwukrotny olimpijczyk, medalista mistrzostw świata (1989) i Igrzysk Olimpijskich (1988), zwycięzca Tour de Pologne (1985), selekcjoner polskiej kadry szosowej młodzieżowców i juniorów, trener. Zawodnik klubów Romet Bydgoszcz (1982-1984 i 1987-1988), CWKS Legia Warszawa (1985-1986), MDK Bydgoszcz (1990-1993), Zibi Casio Częstochowa (1993), Aubervilliers 93 Peugeot (1994-1996), Big-Mat Auber 93 (1997), CM Aubervilliers (1998-2001).

  Pierwiastnik względem ustalonych liczb to w algebrze wyrażenie algebraiczne zbudowane z tych liczb za pomocą czterech podstawowych działań arytmetycznych, potęg o wykładnikach naturalnych (skrócony zapis wielokrotnego mnożenia) oraz pierwiastków stopni naturalnych.

  Dodano: 12.02.2009. 23:37  


  Najnowsze