• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Do Polski trafiło prawie 1000 galileoskopów

  01.12.2010. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Galileoskop był jednym z głównych projektów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. W ramach podsumowania tej akcji organizatorzy przedstawili mapę świata z informacjami gdzie trafiły galileoskopy. Prawie 1000 sztuk teleskopów trafiło do Polski.  Od ubiegłego roku do września tego roku rozprowadzono łącznie 179 910 galileoskopów. Z tej liczby około 69 tys. sprzedano osobom indywidualnych, a około 93 tys. wysłano na zamówienie firm i instytucji. Galileoskopy trafiły do 105 krajów na całym świecie.

  Ponad połowa z niemal 180 tys. teleskopów trafiła do Stanów Zjednoczonych (100 704). Na drugim miejscu znalazła się Brazylia, która otrzymała 20 227 sztuk galileoskopów. Niewiele mniej teleskopów trafiło do Norwegii - 18 574 sztuki. W pierwszej dziesiątce krajów z największa liczbą zamówień na galileoskopy znalazły się jeszcze: Kanada, Hiszpania, Włochy, Francja, Dania, Australia i Niemcy.

  Polska jest na 16. pozycji pod względem liczby otrzymanych galileoskopów. Do naszego kraju dotarło 977 instrumentów, czyli około 0,5 proc. ogólnoświatowej produkcji. Pierwszy polski egzemplarz galileoskopu był dostępny od maja 2009 roku. Dla porównania liczby lunet wysłanych do krajów sąsiadujących z Polską: Niemcy - 2 270 szt., Słowacja - 352 szt., Litwa - 49 szt., Rosja - 21 szt., Czechy - 20 szt., Ukraina - 2 szt. Białoruś - 0 szt.

  Galileoskop to w założeniu jak najtańszy teleskop, który ma umożliwić proste obserwacje astronomiczne. Luneta ma 5 cm średnicy i powiększenia od 25 do 50 razy. Umożliwia zobaczenie na niebie tego, co widział Galileusz około 400 lat temu, gdy po raz pierwszy użył teleskopu do obserwacji astronomicznych.

  Nazwa instrumentu została wymyślona, jako złożenie słów "Galileusz" i "teleskop". Więcej informacji na temat galileoskopów można znaleźć na witrynie internetowej www.galileoscope.org. CZA

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Galileoskop – instrument optyczny, rodzaj teleskopu refrakcyjnego, o konstrukcji zbliżonej do lunety, jaką dysponował Galileusz. Średnica obiektywu wynosi 50 mm a średnica okularu 20 mm. W zależności od konfiguracji (możliwe jest korzystanie z układu 4, 6 lub 8 soczewek dzięki opcji zmiany okularu) galileoskop oferuje 17-, 25- lub 50-krotne zbliżenie. Zetor 35 Super – czeski uniwersalny ciągnik rolniczy produkowany w fabryce Zbrojovka Brno. Jego pierwowzorem był prototypowy ciągnik Zetor 30. Został opracowany w roku 1954, a w 1955 ruszyła produkcja. Traktor Zetor 35 posiadał skrzynię biegów z traktora Zetor 15 produkowanego w latach 1948–1949, a zwolnice i półosie z traktora Zetor 25K. Produkcja trwała do 1960 roku, wyprodukowano 21.000 sztuk. W Polsce mało znany traktor, gdyż prawie nie był wywożony z Czechosłowacji do Polski (do Polski trafiło około 1200 sztuk). Do Finlandii też trafił w małej liczbie (1700–2700 sztuk), pomimo rozsądnej ceny. Kolor najczęściej zielony lub czerwony. Takahashi Seisakusho – japońska firma produkująca sprzęt optyczny, w większości przeznaczony do amatorskich obserwacji astronomicznych, głównie teleskopów astronomicznych, montaży do nich oraz różnego osprzętu i akcesoriów. Firma powstała w 1967 roku, jest znana wśród miłośników obserwacji astronomicznych na całym świecie i cieszy się wśród nich dużą renomą jako jeden z najlepszych pod względem jakości optyki i mechaniki producentów teleskopów astronomicznych na świecie. Firma znana jest na świecie przede wszystkim z produkcji bardzo wysokiej jakości refraktorów apochromatycznych do produkcji których stosowane jest szkło fluorytowe oraz teleskopów typu Mewlon w systemie Cassegraina. Choć ceny sprzętu firmy Takahashi liczone są zwykle w tysiącach dolarów ma ona liczne grono entuzjastów a posiadaczy jej produktów można spotkać coraz częściej również w Polsce. Pod względem jakości optyki firma stawiana jest w ścisłej światowej czołówce obok takich marek jak amerykańska Astro-Physics czy niemiecka TMB.

  Od 1999 roku autobusy Solaris Urbino 18 (trzech generacji) i Solaris Urbino 18 CNG (trzeciej generacji) trafiły w sumie do około 70 odbiorców w Polsce i na świecie. Łącznie w liczbie około 1500 sztuk. Jest to drugi co do popularności model w historii firmy Solaris Bus & Coach. Lepiej sprzedawał się jedynie model Solaris Urbino 12. Pozostałe autobusy znalazły dotychczas znacznie mniej odbiorców. Kutry projektu 183 - sowieckie kutry torpedowe, następnie rakietowe, opracowane na początku lat pięćdziesiątych XX wieku. Projekt kutrów torpedowych (183) otrzymał nazwę kodową Bolszewik, a w kodzie NATO: P-6. Kutry rakietowe znane były pod oznaczeniem projektu 183R, a w kodzie NATO: Komar. Łącznie zbudowano ponad 600 okrętów tego typu. Około 400 jednostek trafiło do Marynarki Wojennej ZSRR, pozostałe przekazano do marynarek wojennych krajów sojuszniczych, w tym 19 do Polski.

  Uniwersał (pełna nazwa: Zakład Optyki Instrumentalnej "Uniwersał") – polski producent sprzętu astronomicznego z Żywca. Firma powstała w 1986 roku, jest najstarszym i najlepiej znanym producentem amatorskich teleskopów astronomicznych. Lista najwyższych budynków w Kanadzie: Kanada jest jednym z największych państw świata. Ten bogaty kraj jest jednym z kilku na świecie z tak dużą liczbą wysokich budynków. Nie ma tu co prawda superwysokich (powyżej 300 metrów) budynków lecz Kanada może się poszczycić drugim co do wysokości budynkiem na świecie czyli CN Tower. Ponad 200 metrów ma 9 gmachów, ponad 150 metrów mają 34 budynki, a ponad 100 metrów wysokości, około 280. Poza jednym (Commerce Court North w Toronto) wszystkie wieżowce wybudowane zostały po roku 1960. Szczególnie w latach 80. i w latach zbliżonych do tego okresu. Wzrost liczby nowo budowanych drapaczy chmur jest zauważalny w ostatnich latach. Pomimo to nadal niepodzielnie, od roku 1975 najwyższym w kraju jest First Canadian Place w Toronto. I to właśnie w tym mieście stoi najwięcej z wysokich budynków. Poza Toronto dużo wysokich gmachów można znaleźć w Montrealu, Calgary, Vancouver i Edmonton. W innych miastach jest ich mało i nie przekraczają na ogół 150 metrów.

  Kutry rakietowe typu La Combattante II – francuskie kutry rakietowe, wprowadzone do służby w 1972. Projekt okrętów powstał na podstawie opracowanego wcześniej, wspólnie ze stroną niemiecką projektu La Combattante. Zbudowano ponad 60 jednostek, które trafiły do marynarek wojennych ośmiu państw. Niemcy były największym odbiorcą tych jednostek. Trafiło tam 20 okrętów znanych jako typ 148 Tiger. Projekt GLORIA (skrót od GLObal Robotic-telescopes Intelligent Array) – społecznościowo-naukowy projekt badawczy kierowany przez Universidad Politécnica de Madrid, którego celem jest uruchomienie pierwszej na świecie darmowej i ogólnodostępnej sieci zautomatyzowanych teleskopów. Jest jednym z ogólnodostępnych internetowych projektów z dostępem dla wolontariuszy chętnych pomóc naukowcom w ich pracy. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest posiadanie przez uczestnika połączenia z Internetem oraz przeglądarki internetowej.

  iPad Air – tablet produkcji amerykańskiej firmy Apple. Po raz pierwszy, wraz z iPadem mini, został zaprezentowany 22 października 2013 roku, a do sprzedaży w 35 krajach trafił 1 listopada tego roku. Dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych: czarnym i białym.

  Kampanie ewangelizacyjne (tj. krucjaty) Billy’ego Grahama odbyły się w latach 1947–2005 w 185 krajach, a liczba osób, które w nich uczestniczyła, przekroczyła 210 milionów. Znaczna część tych osób nie widziała Grahama bezpośrednio, lecz zgromadzona była w innych miejscach i widziała go tylko na ekranie. Największą pod względem liczby słuchaczy była krucjata w Hongkongu z 1990 roku, kiedy Graham, wykorzystując łączność satelitarną, przemawiał do około 100 milionów ludzi zgromadzonych w 70 tysiącach miejsc 26 krajów Azji.

  Od 1999 roku autobusy Solaris Urbino 12 (trzech generacji) i Solaris Urbino 12 CNG (trzeciej generacji) trafiły w sumie do ponad 150 odbiorców w Polsce i na świecie, łącznie w liczbie ponad 2000 sztuk. Jest to najpopularniejszy model w historii firmy Solaris Bus & Coach. Nieco słabiej sprzedawał się przegubowy model Solaris Urbino 18. Pozostałe autobusy znalazły dotychczas znacznie mniej odbiorców. Roman Hubník (ur. 6 czerwca 1984 w miejscowości Vsetín) – czeski piłkarz występujący na pozycji obrońcy. Zawodową karierę rozpoczynał w klubie Tescoma Zlín, gdzie występował do 2002 roku. Następnie trafił do Sigmy Ołomuniec i po rozegraniu 102 ligowych pojedynków za dwa miliony euro odszedł do FK Moskwa. Do Sparty trafił w 2009 roku na zasadzie wypożyczenia. W grudniu 2009 na zasadzie wypożyczenia trafił do Herthy Berlin. Po okresie wypożyczenia postanowił pozostać w Hercie na stałe. W 2013 roku przeszedł do Viktorii Pilzno. Brat Michala, byłego napastnika Legii.

  Radioteleskop – teleskop do obserwacji odległych obiektów astronomicznych z wykorzystaniem fal radiowych. W odróżnieniu od teleskopu optycznego, który pozwala na badanie wyłącznie światła docierającego do Ziemi, radioteleskop umożliwia odbiór szerszego zakresu sygnałów. Wiele obiektów astronomicznych przesłania pył, który jednak nie pochłania fal radiowych. Jednocześnie radioteleskopy mogą być łączone w większe układy, dzięki czemu ich czułość i rozdzielczość kątowa wzrasta. Astro-Physics, Inc. – jedna z największych na świecie firm produkujących teleskopy oraz montaże paralaktyczne i inne akcesoria – głównie do produkowanych przez siebie apochromatycznych teleskopów soczewkowych. Powstała w 1975 r. firma koncentruje się na wytwarzaniu sprzętu do obserwacji i fotografii. Produkowane tu teleskopy mają aperturę z zakresu od 90 mm do 250 mm.

  Lista obserwatoriów astronomicznych: Lista zawiera grupy wybranych obserwatoriów astronomicznych, które można sortować według nazwy, roku założenia, położenia geograficznego oraz międzynarodowego kodu obserwatorium. Wykorzystano w tym celu dane m.in. z Wikipedii angielskojęzycznej. Główny podział obserwatoriów astronomicznych specyfikują następujące kategorie: kosmiczne, atmosferyczne, naziemne i podziemne. Ponadto wiele nowoczesnych teleskopów to urządzenia bardzo precyzyjne, a co za tym idzie zdolne do selektywnych obserwacji. Dlatego można też mówić o obserwatoriach nastawionych na zbieranie danych astronomicznych pochodzących z różnych części widma elektromagnetycznego (np. obserwacje w ultrafiolecie, radiowe, rentgenowskie, w obszarze promieni gamma itp.). Obserwacje kosmiczne, dokonywane przez teleskopy poza atmosferą Ziemi, cechują się niespotykaną dotąd dokładnością. Postęp nowej generacji tzw. optyki adaptatywnej pozwala także teleskopom naziemnym znacznie poszerzyć swoją precyzję.

  Dodano: 01.12.2010. 00:04  


  Najnowsze