• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dwa nowe filmy w planetarium Niebo Kopernika

  04.01.2012. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Narodziny życia" i "Jesteśmy astronomami" to dwa nowe filmy, które od 13 stycznia znajdą się w repertuarze planetarium "Niebo Kopernika" Centrum Nauki Kopernik.

  Na widzów, którzy wybiorą się na pokaz "Narodziny życia" czeka fascynująca podróż w czasie i przestrzeni.

   

  Powinny wybrać się na niego osoby, które chcą zobaczyć jak powstało życie, przekonać się, czym był Wielki Wybuch i kosmiczna katastrofa, w której wyniku życie niemal zniknęło z naszej planety? To pokaz również dla tych, którzy marzą o locie w kosmos i interesują się poszukiwaniami przejawów życia pozaziemskiego.

  Film "Jesteśmy astronomami" opowiada o współczesnych astronomach, którzy nie są, jak dawniej, samotnymi poszukiwaczami, lecz badaczami połączonymi międzynarodową siecią wymiany informacji. "Współpracują z fizykami, chemikami i biologami i są, bliżej niż kiedykolwiek, odpowiedzi na pytanie o początki Wszechświata, a także o pochodzenie i przyszły los Ziemi" - czytamy na stronie internetowej CNK.

  Widzowie filmu odwiedzą Wielki Zderzacz Hadronów i dowiedzą się, jak dzięki "citizen science" (nauce obywatelskiej) samodzielnie można przyczynić się do rozwoju astronomii.

  Film "Narodziny życia" jest przeznaczony dla widzów powyżej 12. roku życia, a "Jesteśmy astronomami" mogą oglądać osoby od 8. roku życia.

  Przed filmami odbywa się pokaz zimowego nieba nad Warszawą, podczas którego można zobaczyć Marsa i Jowisza, czyli planety Układu Słonecznego widoczne na niebie o tej porze roku, a także gwiazdozbiory Oriona i Byka.

  W repertuarze otwartego w czerwcu 2011 roku planetarium znalazło się osiem filmów: "Słoneczna podróż", "Pod jednym niebem", "Ziemia, Księżyc i Słońce", "Dobór naturalny - Darwin i największa z jego tajemnic", "Galileusz: Potęga teleskopu", "Tajemnice nieba Majów", "Czarne dziury: podróż w nieznane" oraz "Początek ery kosmicznej".

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Astrobiologia (egzobiologia, kosmobiologia, ksenobiologia) - dziedzina nauki zajmująca się powstaniem, ewolucją, rozpowszechnieniem i przyszłością życia poza Ziemią. Ponieważ dotychczas nie wykryto w kosmosie życia, które nie pochodziłoby z Ziemi, astrobiologia skupia się na badaniach, które mogą zwiększyć szanse jego wykrycia. Bada możliwości przetrwania żywych organizmów w ekstremalnych warunkach, weryfikuje hipotezy dotyczące powstania życia na Ziemi, poszukuje miejsc, w których mogłoby rozwijać się życie w Układzie Słonecznym i poza nim oraz rozwija techniki pozwalające wykryć życie za pomocą obserwacji astronomicznych. Planetarium w Muzeum Techniki w Warszawie – znajduje się w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki. Prezentuje prelekcje astronomiczne. Posiada specjalną aparaturę, za pomocą której na wewnętrznej kopule są odtwarzane obrazy nieba widocznego z północnej półkuli Ziemi. Można zobaczyć, jak niebo wygląda o danej porze dnia i roku. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie.

  Tatuaż – dowolny znak graficzny na ciele powstały w wyniku trwałego wszczepienia za pomocą specjalnej igły barwnika pod skórę. W Polsce tatuaż mogą sobie zrobić osoby, które ukończyły 18 rok życia - nie ma jednak ustawy, czy rozporządzenia, które dokładnie regulowałoby kwestię robienia tatuażu przez osoby niepełnoletnie. Przed ukończeniem 18 roku życia tatuaż można zrobić jedynie po wyrażeniu zgody przez opiekunów prawnych. Niepełnosprawność intelektualna w stopniu znacznym (upośledzenie umysłowe znaczne, dawniej idiotyzm – niestosowana z uwagi na negatywne znaczenie w języku potocznym) – rozwój psychiczny osoby dorosłej na poziomie 6. roku życia. Około 4-5 roku życia zauważalne spóźnienie rozwoju psychofizycznego. Osoby te mogą opanować samoobsługę, przy stałej opiece mogą wyuczyć się czynności domowych, ale nie są zdolne do wyuczenia zawodu. Mogą podejmować prace niewymagające kwalifikacji.

  Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii. Życie na Gorąco – wydawany przez Wydawnictwo Bauer od 1994 roku tygodnik przeznaczony właściwie dla kobiet. Jego nakład przekracza 850 tysięcy egzemplarzy. W każdym z numerów magazynu prezentowane są plotki z życia gwiazd i polityków oraz wydarzenia z życia ludzi, którzy przysyłają je w listach. W tygodniku są również strony poradnikowe poświęcone zagadnieniom mody, urody i zdrowia. Można w nim jeszcze znaleźć krzyżówki i opisy miejsc, które warto zwiedzić.

  Niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym (upośledzenie umysłowe umiarkowane, dawniej imbecylizm - niestosowana z uwagi na negatywne znaczenie w języku potocznym) – funkcjonowanie intelektualne dorosłego człowieka na poziomie 9. roku życia. W okresie przedszkolnym istnieją trudności z nabywaniem reguł społecznych (lojalność, współdziałanie), a także niezręczność fizyczna, powolny rozwój motoryczny. Poza tym do 9. roku życia rozwój jest prawidłowy. Osoby takie mogą nabywać umiejętności samoobsługowe, nie gubią się w dobrze znanym terenie, mogą pracować w zakładach pracy chronionej. Nie powinny zakładać rodzin. Atmosfera ziemska – powłoka gazowa otaczająca planetę Ziemię, utrzymywana przy powierzchni przez grawitację planety. Ogrzewa ona powierzchnię Ziemi dzięki efektowi cieplarnianemu i zmniejsza różnice temperatur między stroną dzienną i nocną. Pozwala także na istnienie różnorodnego życia na Ziemi, dostarczając substancji niezbędnych do jego podtrzymania i chroniąc przed promieniowaniem ultrafioletowym.

  Historia Ziemi – okres ok 4,5 miliarda lat (4 467 000 000 lat) (32,5% wieku wszechświata), od uformowania się planety z mgławicy słonecznej do czasów współczesnych. Niniejszy artykuł przedstawia zarys jej historii i podsumowuje wiodące teorie naukowe. Aby ułatwić umiejscowienie opisywanych zdarzeń na osi czasu, w artykule posłużono się analogią, odwzorowując dzieje naszej planety na 24-godzinną dobę. Godzinie 00:00 w tym modelu odpowiada moment powstania Ziemi 4,467 miliarda lat temu, natomiast godzinie 24:00 odpowiadają czasy nam współczesne. Oznacza to, że każdej sekundzie umownego „życia” Ziemi w naszym modelu odpowiadają 53 000 lat czasu rzeczywistego. Wielki Wybuch, podczas którego powstał Wszechświat, nastąpił około 13,82 miliardów lat temu (dane z misji Planck z lutego 2013), co oznacza, że nastąpił około trzech „dni” temu, czyli dwa „dni” przed rozpoczęciem historii Ziemi.

  Dodano: 04.01.2012. 00:19  


  Najnowsze