• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dwa wykłady prof. Marka Sikory w Olsztynie

  20.01.2011. 18:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Przed tygodniem w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym rozpoczął się cykl popularnonaukowych wykładów pod tytułem "Nie tylko o gwiazdach", a 21 stycznia w tej placówce zostanie zainaugurowana seria seminariów dla nauczycieli i pracowników naukowych.

  Podczas pierwszego spotkania wystąpi prof. dr hab. Marek Sikora z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

  Wykład prof. Sikory będzie dotyczył dżetów w Aktywnych Jądrach Galaktyk. Seminarium rozpocznie się o godzinie 14.15 w sali odczytowej Planetarium.

  Warszawski astronom przygotował również prezentację dla cyklu "Nie tylko o gwiazdach". Rozpocznie się ona o godzinie 17.00 i będzie dotyczyła zdarzających się supermasywnych czarnych dziur.

  Szczegóły dotyczące dojazdu można znaleźć na stronie: http://www.planetarium.olsztyn.pl/odczyty/

  PAP - Nauka w Polsce

  jpo/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie.

  Planetarium w Olsztynie – drugie co do wielkości planetarium w Polsce zlokalizowane przy al. Piłsudskiego w Olsztynie.

  Andrzej Sylwester Pilski (ur. w 1953) – polski astronom, kierownik Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

  Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku.

  Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie.

  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi – planetarium i obserwatorium astronomiczne przy ulicy Pomorskiej 16 w Łodzi, założone 1 września 1984 roku.

  Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc.

  Dodano: 20.01.2011. 18:19  


  Najnowsze