• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Działalność szkolnych obserwatoriów będzie koordynowana

  09.03.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Stowarzyszenie koordynujące działalność 14 obserwatoriów powstających przy szkołach w regionie kujawsko-pomorskim powołały lokalne samorządy. Pierwsze obserwatorium zostanie oddane do użytku w czerwcu.

  "Kilkanaście identycznych, rozsianych po całym regionie przyszkolnych obserwatoriów daje możliwość realizacji wielu wspólnych inicjatyw. Powstające stowarzyszenie ułatwi realizację tych przedsięwzięć, będzie też platformą wymiany pomysłów i doświadczeń" - poinformował we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki, który koordynuje projekt.

  Jak podkreślił marszałek, budowa sieci obserwatoriów astronomicznych to jedyny taki projekt w Polsce, a prawdopodobnie i w całej Europie. "Jego potencjał tkwi w innowacyjnym pomyśle na popularyzację nauk ścisłych wśród młodzieży, ale też w skali przedsięwzięcia" - ocenił Całbecki.

  Powołane w Toruniu stowarzyszenie stawia sobie za cel "animowanie i koordynowanie pracy obserwatoriów, integrację instytucji i osób zaangażowanych w działalność astrobaz oraz promocję edukacji astronomicznej i innych nauk przyrodniczych". Członkami stowarzyszenia są: samorząd województwa oraz samorządy lokalne - partnerzy projektu, na których terenie powstają obserwatoria. Przystąpić do niego będą też mogły wszystkie osoby zainteresowane popularyzacją astronomii.

  Pierwsza astrobaza zostanie oddana do użytku w czerwcu w Unisławiu koło Chełmna, a swój udział w uroczystości otwarcia zapowiedział już Donald Tusk. Podczas wizyty w Toruniu jesienią ubiegłego roku premier bardzo chwalił kujawsko-pomorski pomysł i zapowiedział jego rozszerzenie na obszar całego kraju.

  Astrobazy będą działać na podobnej zasadzie jak "Orliki", które mimo że bardzo często powstają przy szkołach i są przez nie użytkowane, to po lekcjach pozostają do dyspozycji wszystkich mieszkańców. Każde obserwatorium będzie miało swojego opiekuna, przeszkolonego nauczyciela, który będzie organizował zajęcia w obserwatorium.

  We wszystkich miejscowościach powstaną identyczne obiekty: budynek będzie miał kształt typowego obserwatorium astronomicznego - na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znajdą się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.

  Kopuła o średnicy czterech metrów będzie w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie. Pod kopułą będzie mogło przebywać jednocześnie 10-12 osób.

  Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów będą mogły być też prowadzone na tarasie budynku. Astrobazy zostaną wyposażone w pełni zautomatyzowany 14-calowy teleskop główny (Schmidta-Cassegraina), teleskop do obserwacji słońca, lornetki, kamery cyfrowe i inny sprzęt.

  Łączna wartość projektu to 4,2 mln zł. Budynki obserwatoriów wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstaną dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. OLZ

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/bsz  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)

  Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego – organ stanowiący i kontrolny samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Istnieje od 1998 i w jego skład wchodzą radni wybierani w Województwie Kujawsko-Pomorskim, w wyborach bezpośrednich na kadencje trwające 4 lata. Obecna IV kadencja Sejmiku trwa od 2010 do 2014. Przewodniczącym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest Dorota Jakuta. Marszałkiem województwa jest Piotr Całbecki.

  Lista obserwatoriów astronomicznychLista zawiera grupy wybranych obserwatoriów astronomicznych, które można sortować według nazwy, roku założenia, położenia geograficznego oraz międzynarodowego kodu obserwatorium. Wykorzystano w tym celu dane m.in. z Wikipedii angielskojęzycznej. Główny podział obserwatoriów astronomicznych specyfikują następujące kategorie: kosmiczne, atmosferyczne, naziemne i podziemne. Ponadto wiele nowoczesnych teleskopów to urządzenia bardzo precyzyjne, a co za tym idzie zdolne do selektywnych obserwacji. Dlatego można też mówić o obserwatoriach nastawionych na zbieranie danych astronomicznych pochodzących z różnych części widma elektromagnetycznego (np. obserwacje w ultrafiolecie, radiowe, rentgenowskie, w obszarze promieni gamma itp.). Obserwacje kosmiczne, dokonywane przez teleskopy poza atmosferą Ziemi, cechują się niespotykaną dotąd dokładnością. Postęp nowej generacji tzw. optyki adaptatywnej pozwala także teleskopom naziemnym znacznie poszerzyć swoją precyzję.

  Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji (MORPiE) – projekt badawczy realizowany od 2006 r. przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Od 2008 r. wchodzi w skład sieci Małopolskich Obserwatoriów Rozwoju Regionalnego, których celem jest realizacja badań dotyczących zjawisk i procesów społeczno-gospodarczych, zachodzących w województwie małopolskim.

  Piotr Franciszek Całbecki (ur. 4 października 1967 w Toruniu) – polski polityk, samorządowiec, od 2006 marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

  Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna – organizacja koordynująca i współpracująca z lokalną branżą turystyczną oraz samorządem terytorialnym w zakresie promocji turystyki w województwie kujawsko-pomorskim. Działa na podstawie ustawy Prawo o Stowarzyszeniach oraz ustawy Polskiej Organizacji Turystycznej. Jako przedostatnia w Polsce, została zarejestrowana 18 stycznia 2006 roku. Biuro K-POT swoją siedzibę ma w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

  Stowarzyszenie Wolnego Słowa – stowarzyszenie z siedzibą w Warszawie, grupujące artystów, dziennikarzy, drukarzy, kolporterów i podziemnych wydawców zaangażowanych w działalność niezależną w latach 1976–1989 oraz osoby zainteresowane problematyką wolności słowa. Stowarzyszenie zarejestrowane zostało w jesienią 2006, działalność podjęło już wiosną 2003.

  Szanghajskie Obserwatorium Astronomiczne (chiń. 上海天文台; pinyin: Shànghǎi Tiānwéntái) powstało w 1962 z połączenia obserwatoriów Sheshan i Xujiahui. Należy do Chińskiej Akademii Nauk.

  Dodano: 09.03.2011. 00:11  


  Najnowsze