• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dziś w nocy - maksimum Lirydów

  22.04.2011. 14:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dzisiejszej nocy wystąpi maksimum całkiem aktywnego roju Lirydów. W okolicach północy i w drugiej połowie nocy będzie można zobaczyć kilkanaście meteorów na godzinę - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Według International Meteor Organization tegorocznego maksimum aktywności Lirydów możemy oczekiwać w dość szerokim zakresie od godziny 17.30 dnia 22 kwietnia do godziny 4.30 już 23 kwietnia. Najbardziej prawdopodobny moment to jednak okolice godziny 1.50 naszego czasu.

  To bardzo dobre wiadomości dla obserwatorów w Polsce. Radiant Lirydów (miejsce z którego zdają się wybiegać meteory), który leży na granicy konstelacji Lutni oraz Herkulesa i wieczorem jest nisko nad horyzontem. Dobre warunki do obserwacji zaczynają się więc w zasadzie przed północą, kiedy osiąga on wysokość 30-40 stopni nad horyzontem.

  W drugiej połowie nocy w obserwacjach może przeszkadzać Księżyc znajdujący się pięć dni po pełni. Na szczęście będzie on znajdował się nisko nad horyzontem.

  Jeśli nie wydarzy się żadna niespodzianka, powinniśmy liczyć na aktywność na poziomie 10-20 meteorów na godzinę. Niespodzianki nie są jednak wykluczone, bo Lirydy potrafiły już takie pokazywać w przeszłości. Na przykład w roku 1982 Lirydy popisały się maksimum na poziomie 90 meteorów na godzinę.

  Najnowsze prognozy pogody wskazują na to, że w całej Polsce będziemy mieli bezchmurne niebo, które zagwarantuje bardzo dobre warunki do obserwacji. Warto więc wykorzystać taką okazję.

  Aktywność roju Lirydów kończy się 25 kwietnia. AOL

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Lirydy (LYR) – rój meteorów. Jego radiant znajduje się w okolicach Wegi w gwiazdozbiorze Lutni. Maksimum roju przypada na 22 kwietnia, około 15 meteorów na godzinę. Ich prędkość wynosi 48 km/s. Związany jest z Kometą Thatchera (C/1861 G1). W 1982 roku zaobserwowano 90 meteorów na godzinę, choć czasami ZHR może nawet wzrosnąć do 100.

  eta Lirydy (η Lirydy, ELY) – słabo zbadany rój meteorów aktywny od 3 do 12 maja. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Lutni w pobliżu granicy z Gwiazdozbiorem Łabędzia. Maksimum roju przypada na 9 maja, jego aktywność nie jest jeszcze poznana, a obfitość roju wynosi 3 do 5 meteorów/h. Możliwe jednak, że aktywność roju trwa aż do 17 maja, a maksimum przypada na 10 lub 11 maja. eta Lirydy są rojem związanym z kometą C/1983 H1 (IRAS-Araki-Alcock), której orbita przebiega blisko orbity Ziemi.

  epsilon Geminidy (ε Geminidy, EGE) – rój meteorów aktywny od 14 do 27 października. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Maksimum roju przypada na 18 października, jego aktywność jest średnia, a obfitość roju wynosi 2 meteory na godzinę. Prędkość meteorów z roju jest wysoka i wynosi 70 km/s. Zmienna aktywność roju powodowała, że rój ten bywał pomijany w obserwacjach i badaniach. Stosunkowa duża zmienność położenia radiantu roju wskazuje, że jest to stosunkowo młody strumień.

  alfa Bootydy (ABO) – coroczny rój meteorów aktywny od 14 kwietnia do 12 maja. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wolarza (w maksimum aktywności roju położony jest niedaleko na wschód od gwiazdy Arktur). Maksimum roju przypada na 28 kwietnia, jego aktywność jest określana jako niska, a obfitość roju wynosi 2 meteory/h. Prędkość w atmosferze meteorów alfa Bootyd to 20 km/s.

  Ursydy (URS) – rój meteorów związany z kometą 8P/Tuttle, który możemy obserwować od 17 do 26 grudnia. Maksimum roju przypada na 22-23 grudnia. Obfitość roju wynosi ok. 10 zjawisk na godzinę a jego radiant znajduje się w Małej Niedźwiedzicy w pobliżu gwiazdy β UMi. Prędkość meteorów z roju wynosi 34 km/s. Dwukrotnie, w 1945 i 1986 roku, odnotowano wysoką aktywności tego roju, wówczas jego obfitość sięgała 100 meteorów w ciągu godziny.

  Czerwcowe Lirydy (JLY) – słaby rój meteorów aktywny od 11 do 21 czerwca. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Lutni. Maksimum roju przypada na 16 czerwca, jego aktywność jest nieregularna. Obfitość roju jest zmienna, maksymalnie wynosi 1,3 do 3,5 meteorów/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 15 km/s. Rój ten był zaobserwowany po raz pierwszy 15 czerwca 1966 roku przez S. Dvoraka w Kalifornii.

  Leo Minorydy (LMI) – rój meteorów aktywny od 19 do 27 października. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Małego Lwa. Maksimum roju przypada na 23 października, jego aktywność jest niska, a obfitość wynosi 2 meteory na godzinę. Prędkość meteorów z roju jest wysoka i wynosi 62 km/s.

  Dodano: 22.04.2011. 14:33  


  Najnowsze