• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ekspert PIAP o technologiach kosmicznych w życiu codziennym

  16.09.2010. 19:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W kosmos lecimy po to, żeby na Ziemi żyło nam się znacznie lepiej. W zeszłym roku z powierzchni Ziemi na orbitę wystartowało 78 rakiet. To około 6 startów w miesiącu. Tylko 8 z tych startów miało charakter misji naukowo-badawczej. Pozostałe 70 agencje kosmiczne i firmy komercyjne wykorzystały po to, aby umieścić na orbicie wokół Ziemi satelity, które wspomagają naszą codzienną pracę i życie - mówił Paweł Wojtkiewicz, ekspert z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP), podczas przedpremierowego filmu NASA "Hubble 3 D" w Warszawie

  "Teleskop Hubble'a to nie tylko nauka, ale także pieniądze. Przez 10 lat kwota przeznaczona na jego użytkowanie, łącznie z wszystkimi naprawami, sięgnęła 10 milionów dolarów. Nauka kosztuje. Czy warto? Na pewno tak" - oceniał Wojtkiewicz.

  Jak przypomniał, w 1945 roku wizjoner Artur Sinclair postulował wysłanie sieci satelitów umieszczonych na orbicie do wykorzystania w komunikacji. Później żałował, że nie opatentował swojego pomysłu. W 2009 r. na orbicie było aktywnych około 1000 satelitów. Prawdopodobnie do 2020 roku zostanie wysłanych kolejne 1200.

  "Cała branża związana z wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej do celów gospodarczych nosi nazwę sektora kosmicznego. Jest to całkiem opłacalny interes. Dochody w 2009 r. to 260 mld dolarów i z roku na rok rosną, to jeden z najbardziej rozwojowych sektorów. Satelity służą m.in. do obserwacji powierzchni Ziemi. Dzięki nim możemy lokalizować budowle i inne obiekty" - wyliczał Wojtkiewicz.

  Dodał, że wykorzystanie zdjęć satelitarnych to tylko ułamek tego, co można osiągnąć dzięki satelitom. Konsorcjum PIAP, Centrum Badań Kosmicznych, Zespołu Informatyków Politechniki Poznańskiej dokonał wsparcia satelitarnego działań przeciwpowodziowych.

  "Podczas dwóch powodzi, jakie mieliśmy w maju i czerwcu, na podstawie zdjęć satelitarnych przewidzieliśmy, które tereny najpierw strażacy powinni osuszać, z których obszarów najpierw powinna być wypompowana woda. Straż pożarna na terenach zalanych dawała nam zwrotne informacje, że takie technologie są bardzo potrzebne" - wspominał specjalista PIAP.

  Jego zdaniem, gdyby nie ekspansja w kosmos, tnie rozwinęłaby się również nawigacja GPS. Jak oszacował Wojtkiewicz, w 2006 r. na polskim rynku było dostępnych około 35 urządzeń do odbioru sygnału GPS. Półtora roku później było to 160 różnych urządzeń. Wzrasta zapotrzebowanie na nie, ale i podaż - zauważył ekspert. Według niego, to pokazuje, jak przestrzeń kosmiczna może być wykorzystywana w naszym codziennym życiu.

  Wojtkiewicz dodał, że w kosmosie odbywają się badania różnych materiałów. Zawdzięczamy im m.in. odzież polarową i długopisy żelowe. Prelegent zaprosił gości pokazu na Dni Technik Satelitarnych. 2-10 października w Warszawie PIAP wraz z Centrum Badań Kosmicznych PAN pokażą szerokiej publiczności, jak wykorzystanie przestrzeni kosmicznej zmieniło nasze życie codzienne.

  PAP - Nauka w Polsce, KOL

  agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Planowane loty międzyplanetarne: Chronologiczna lista sond kosmicznych i teleskopów kosmicznych, które opuściły orbitę okołoziemską (z wyłączeniem obiektów na orbicie okołoksiężycowej i lądujących na Księżycu) niezależnie od celów i zadań ich misji. Uwzględniono także nieudane próby startów sond międzyplanetarnych. Nie uwzględniono górnych stopni rakiet nośnych, które osiągnęły orbitę heliocentryczną. Satelita obserwacji Ziemi - rodzaj cywilnego sztucznego satelity, krążącego po orbicie okołoziemskiej, dedykowanego obserwacjom Ziemi, optycznym, radarowym lub podczerwonym i wykonywaniu zdjęć jej powierzchni w tych pasmach fal elektromagnetycznych. Pomiary Automatyka Robotyka PAR – ogólnokrajowy miesięcznik naukowo-techniczny wydawany przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP.

  Sekret Enigmy - polski film historyczny z 1979 roku na podstawie książki Stanisława Strumph-Wojtkiewicza, opowiadający o polskich kryptologach, którzy złamali szyfr Enigmy. GRAIL (ang. Gravity Recovery and Interior Laboratory) — misja NASA dwóch bliźniaczych sond kosmicznych, które zostały wysłane na tę samą orbitę wokółksiężycową i badały jego pole grawitacyjne. Pomiary, które wykonały posłużyły naukowcom do stworzenia mapy pola grawitacyjnego Księżyca w wysokiej rozdzielczości. Technika pomiarów grawitacyjnych była wzorowana na misji GRACE (Gravity Recovery And Climate Experiment), która mapuje grawitację Ziemi od 2002 roku.

  Orbita cmentarna – rodzaj orbity, na którą kierowane są statki kosmiczne, które osiągnęły kres swojego resursu. Zużyte satelity oraz rakiety nośne, nawet jeśli nie są uszkodzone, stanowią kosmiczne śmieci, które zagrażają obiektom pracującym na niskiej orbicie okołoziemskiej lub orbicie geostacjonarnej. Zgodnie z postanowieniem Europejskiej Agencji Kosmicznej z 2002 roku, każdy statek kosmiczny, po upływie 25 lat od zakończenia swojej misji, powinien zostać deorbitowany i spłonąć w atmosferze lub zostać wyniesiony 300 kilometrów powyżej pierścienia orbity geostacjonarnej i pozostawiony na orbicie cmentarnej. Telekomunikacyjne systemy satelitarne: System satelitarny jest to rodzaj sieci telekomunikacyjnej, która umożliwia, przy pomocy satelitów umieszczonych na orbitach, nawiązywanie połączenia z abonentami znajdującymi się w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej. W 1960 r. na orbicie umieszczono pierwszego satelitę telekomunikacyjnego o nazwie Echo 1, który był satelitą pasywnym i tylko odbijał sygnały radiowe. Pomysł wykorzystania satelitów w łączności zrodził się na skutek niemożności zestawienia połączenia z dowolnymi punktami na Ziemi, przy pomocy sieci naziemnej. Dodatkowo takie połączenie miało wymagać tylko jednego, unikalnego numeru.

  New Millennium Program – program misji kosmicznych NASA, którego zadaniem było przetestowanie nowych technologii na potrzeby przyszłych misji. NASA anulowała program w 2008 r., przeznaczając otrzymane w ramach budżetu na rok fiskalny 2009 środki finansowe na inne cele. Statki kosmiczne i eksperymenty programu New Millenium początkowo nosiły nazwę „Deep Space” (dla misji planetarnych) i „Earth Observing” (misje na orbicie Ziemi). W 2000, wraz ze zmianami w samym programie, Deep Space otrzymały nazwę „Space Technology”. Robonaut – humanoidalny robot zaprojektowany i zbudowany przez Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona. Prace nad nim rozpoczęły się w 1997 roku, gdy przed inżynierami z Centrum postawiono zadanie stworzenia robota, który pomoże ludziom w przestrzeni kosmicznej, będzie z nimi współpracował i wyręczy ich w najbardziej ryzykownych zadaniach. W roku 2006 powstał Robonaut 1, testowany następnie przez kilka lat na Ziemi. Ulepszona wersja robota – Robonaut 2 – od lutego 2011 roku znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Dodano: 16.09.2010. 19:47  


  Najnowsze