• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Europejczycy rozwiązują zagadkę energii emitowanej przez Mgławicę Kraba

  03.10.2008. 18:05
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Brytyjsko-włoska grupa naukowców rzuciła więcej światła na silne źródło energii emitowanej przez Mgławicę Kraba - pozostałość po supernowej z centralnym pulsarem. Odkryta po raz pierwszy w XVIII w. Mgławica Kraba jest przez wielu uważana za najbardziej spektakularny widok w przestrzeni kosmicznej. Najnowsze badania doprowadziły do odkrycia gwiazd neutronowych w obszarze Mgławicy Kraba, a wyniki tych badań opublikowano niedawno w czasopiśmie Science.

  Naukowcy z Uniwersytetu Southampton w Wlk. Brytanii, Włoskiego Państwowego Instytutu Astrofizyki (INAF) i Włoskiego Instytutu Astrofizyki i Fizyki Kosmicznej (IASF) poinformowali, że odkryli gwiazdy neutronowe, znane także jako pulsary napędzane rotacją, korzystając z obrazowania spektroskopowego i mierząc polaryzację tensorową fal silnego promieniowania w zakresie promieniowania gamma. Dzięki ich badaniom odkryto, że w pobliżu pulsara powstaje energia fotonów.

  Wcześniejsze badania wykazały, że systemy pulsarów zawierające gwiazdy neutronowe przyśpieszają cząsteczki do ogromnych prędkości, średnio około 100 razy wyższych niż najsilniejsze akceleratory na Ziemi. Niejasne pozostawały jednak dokładne prawa rządzące tymi systemami. Naukowcy zastanawiali się również nad lokalizacją przyśpieszanych cząstek.

  Na pokładzie statku kosmicznego INTEGRAL Europejskiej Agencji Kosmicznej zespół badawczy, wykorzystując teleskop promieniowania gamma, zmierzył dokładnie polaryzację silnego promieniowania. "Większość promieni gamma pochodzi bezpośrednio z dżetu" - stwierdzili naukowcy.

  Zespół pod kierownictwem profesora Tony'ego Deana z Uniwersytetu Southampton przeanalizował dane zebrane podczas ponad 600 osobnych obserwacji Mgławicy Kraba. Następnie dane porównano z wynikami wygenerowanymi przez bardzo złożony model komputerowy.

  Polaryzacja pojawia się dzięki zrównaniu się wektora elektrycznego z osią obrotu gwiazdy neutronowej - twierdzą naukowcy. W efekcie powstaje bardzo uporządkowana struktura w pobliżu pulsara.

  "Niesamowite zrównanie wektora elektrycznego z osią obrotu pulsara wraz z podobieństwem do kąta polaryzacji optycznej, sugeruje, że obydwa strumienie powstają w tym samym miejscu, w pobliżu gwiazdy neutronowej" - wyjaśnia profesor Dean. "Odkrycie to w sposób istotny wpłynie na interpretacje wielu aspektów wysoko energetycznych akceleratorów, takich jak Krab."

  Eksperci mówią, że eksplozja supernowej w Mgławicy Kraba zaobserwowana została w roku 1054 przez chińskich astronomów jako nowa gwiazda w gwiazdozbiorze Byka. Krab został następnie odkryty w 1731 przez Johna Bevisa, brytyjskiego astronoma amatora. Eksplozja, jak mówią eksperci, pozostawiła po sobie pulsar albo obracającą się gwiazdę neutronową, otoczoną mgławicą promieniujących cząstek.

  Znajdująca się w odległości około 6.300 lat świetlnych od Słońca mgławica składa się z dużej liczby włókien i mierzy około 6 arkminut (tj. jednostek odległości kątowej równej 60. stopniowi) na długość i 4 arkminuty na szerokość. Włókna zbudowane są ze zjonizowanego helu i wodoru, a także z węgla, żelaza, neonu, azotu i siarki. Według ekspertów Mgławica Kraba ma kształt wydłużonej sferoidy.

  Więcej informacji:

  Uniwersytet Southampton
  http://www.soton.ac.uk/

  Państwowy Instytut Astrofizyki
  http://www.inaf.it/

  Instytut Astrofizyki i Fizyki Kosmicznej
  http://www.iasfbo.inaf.it/component/option,com_frontpage/Itemid,1/

  Science
  http://www.sciencemag.org/


  Artykuł pochodzi z serwisu CORDIS
  url: http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS&ACTION=D&SESSION=&RCN=29933
  Źródło danych: Science
  Referencje dokumentu: Dean AJ et al. (2008). Spolaryzowane promieniowanie gamma z Mgławicy Kraba. Science 321:1183-5. DOI: 10.1126/science.1149056.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 03.10.2008. 18:05  


  Najnowsze