• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Heweliusz na znaczku pocztowym

  14.02.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Poczta Polska wydała znaczek pocztowy z Janem Heweliuszem, dla uczczenia 400. rocznicy urodzin słynnego polskiego astronoma oraz ogłoszonego przez Sejm Roku Jana Heweliusza 2011.

  Na znaczku pocztowym przedstawiono wizerunek Heweliusza na tle fragmentu ryciny z dzieła "Merkury widziany w Słońcu" z 1659 r. Znaczek dodatkowo posiada przywieszkę, na której również jest ta sama rycina. Znaczek został wydrukowany techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym. Ma format 43 x 31,25 mm i nakład 300 tysięcy sztuk. Wszedł do obiegu pocztowego 28 stycznia b.r.

  Poczta Polska wydała też kopertę pierwszego dnia obiegu (FDC), na której poza znaczkiem znajduje się okolicznościowy datownik oraz rysunek z obserwatorium Heweliusza na dachu jego domu.

  Rok 2011 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Jana Heweliusza. Z tej okazji zorganizowane zostaną liczne imprezy popularyzujące w różnorodny sposób sylwetkę uczonego oraz astronomię. Szczególnie dużo będzie ich w Gdańsku, rodzinnym mieście Heweliusza.

  Jan Heweliusz był polskim astronomem, żył w latach 1611-1687. W roku 1640 założył w Gdańsku obserwatorium astronomiczne, w którym większość instrumentów była własnoręcznie wykonana przez niego. Wykonywał liczne obserwacje położeń planet, komet, gwiazd, zmian blasku gwiazd zmiennych. Obserwował powierzchnię Księżyca i był twórcą nowożytnej selenografii.

  Wydał m.in. dzieła Selenographia (1647) na temat topografii Księżyca, Cometographia (1668) z rysunkami i opisami wielu komet (sam odkrył 9 komet), Machina coelestis (1673 i 1679) o historii astronomii, swoim obserwatorium i wynikach własnych obserwacji. Opracował katalog gwiazd, wprowadził na niebo kilka nowych gwiazdozbiorów, w tym Tarczę Sobieskiego, a w jednym ze swoich dzieł zamieścił atlas nieba. CZA

  PAP - Nauka w Polsce

  krf/bsz  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)

  Tarcza Sobieskiego (lub po prostu Tarcza, łac. Scutum Sobiescianum albo Scutum, dop. Scuti, skrót Sct) – mały gwiazdozbiór nieba południowego, leżący w pobliżu równika niebieskiego. Wprowadzony przez Jana Heweliusza w 1683 roku dla upamiętnienia najmożniejszego protektora gdańskiego astronoma, króla Jana III Sobieskiego, po jego słynnej wiedeńskiej wiktorii. Nazwał go wtedy Scutum Sobiescianum. Opublikowany w 1690 roku, w pośmiertnie wydanym atlasie Firmamentum Sobiescianum, trzeciej części zadedykowanego w całości królowi dzieła Heweliusza Prodromus Astronomiae. Jest to jeden z 88 współcześnie rozróżnianych gwiazdozbiorów. W Polsce widoczny latem. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 20.

  FDC (ang.: First Day Cover = Koperta Pierwszego Dnia Obiegu) – koperta z nalepionym znaczkiem pocztowym, ostemplowana (zazwyczaj stemplem okolicznościowym) w pierwszy dzień obiegu znaczka. Koperta i stempel mają zazwyczaj napisy nawiązujące do pierwszego dnia obiegu znaczka.

  Selenographia: sive Lunae descriptio (Selenografia: lub opisanie Księżyca) – książka autorstwa Jana Heweliusza, wydana w 1647 roku.

  Pomniki Jana Heweliusza – dwa pomniki polskiego astronoma Jana Heweliusza na gdańskim Starym Mieście i jeden na osiedlu Przymorze Małe.

  Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza - nagroda przyznawana przez Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę, ustanowioną w 1987 roku, początkowo przyznawano jednej osobie rocznie. Od 2001 wprowadzono podział na nagrodę w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych oraz w kategorii nauk humanistycznych. Pomysłodawcami nagrody byli prezydent miasta Kazimierz Rynkowski oraz prof. Robert Szewalski. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się rokrocznie 28 stycznia w rocznicę urodzin Jana Heweliusza

  Obserwatorium astronomiczne Heweliusza – obserwatorium astronomiczne powstałe na początku lat czterdziestych XVII wieku w Gdańsku.

  Bonner Durchmusterung – atlas nieba i katalog gwiazd. Pozycje gwiazd odnoszą się do 1855 roku. Pierwszą część katalogu opracowano w obserwatorium w Bonn pod kierownictwem astronoma niemieckiego Friedricha Argelandera. Katalog Argelandera zawierał pozycję 324 188 gwiazd nieba północnego do 9,5. Zakres współrzędnych deklinacyjnych katalogu zawierał się w δ= -2° do δ= +90°. Druga część Katalogu została opracowana przez astronoma Eduarda Schönfelda, współpracownika Argelandera, zawierała pozycję 133 659 gwiazd nieba południowego w pasie δ= -2° do δ= -23°. Oznaczenia liczbowe gwiazd uszeregowano w pasach deklinacyjnych co 1°. Katalog oznacza się symbolem BD (stosowane są też SD i DM). Kontynuacją katalogu DB jest opracowanie katalogu Cordoba Durchmusterung.

  Dodano: 14.02.2011. 00:04  


  Najnowsze