• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Indie dążą do uczestnictwa w projekcie ITER

  01.10.2010. 17:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Indie zwróciły się do Korei Południowej z propozycją przystąpienia do projektu międzynarodowego eksperymentalnego reaktora termojądrowego (ITER) realizowanego przez sześć stron.

  Indyjski Minister Spraw Zagranicznych, K. Natwar Singh, zaprezentował propozycję podczas odbywającego się w Indiach spotkania ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem, Ban ki-Moonem. Uważa się, że Koreańczycy popierają indyjską petycję dotyczącą udziału w projekcie; zobowiązali się oni do zreferowania tej kwestii pozostałym partnerom ITER.

  Obecnie projekt ITER obejmuje swoim zasięgiem UE, USA, Chiny, Japonię, Rosję i Koreę Południową. Reaktor zlokalizowany będzie w Caradache we Francji.

  Ogólnym celem ITER jest wykazanie naukowej i technicznej możliwości wykorzystania energii syntezy jądrowej do celów pokojowych. Analitycy uważają, że przed rozpoczęciem jakichkolwiek rozważań na temat uczestnictwa Indii w klubie ITER musiałyby one w skuteczny sposób rozdzielić swoje wojskowe i cywilne obiekty jądrowe.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Realizacji Programu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej, Fuzja dla Energii (ang. The European Joint Undertaking for ITER and the Development of Fusion Energy lub Fusion for Energy) – organizacja mająca na celu budowę eksperymentalnego reaktora termojądrowego (ITER) utworzona w ramach Euratomu 19 kwietnia 2007 roku na mocy decyzji Rady Europejskiej. Siedziba organizacji znajduje się w Barcelonie. JT-60- japoński toroidalny tokamak. Doświadczenia zdobyte podczas budowania urządzenia są wykorzystywane w międzynarodowym projekcie ITER. ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) - dosł. Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termonuklearny - reaktor termonuklearny, jak również międzynarodowy program badawczy z nim związany, którego celem jest zbadanie możliwości produkowania na wielką skalę energii z kontrolowanej fuzji jądrowej. Głównym zadaniem jest budowa wielkiego tokamaka, wzorowanego na wcześniej budowanych mniejszych DIII-D, TFTR, JET, JT-60 i T-15. Program jest przewidywany na 30 lat (10 lat budowy i 20 lat pracy reaktora), i ma kosztować w przybliżeniu 10 miliardów . Tym samym jest to drugi najdroższy na świecie program badawczy, tańszy jedynie od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Według decyzji z dnia 28 czerwca 2005 tokamak powstanie w Cadarache w pobliżu Marsylii, na południu Francji. W projekcie uczestniczą finansowo i naukowo: Unia Europejska, Japonia, Rosja, Stany Zjednoczone, Chiny (od 2003), Korea Południowa (od 2003) i Indie (od 2005). Przed przystąpieniem do programu Indii zakładano, że Unia Europejska pokryje 50% kosztów jego budowy, a pozostałe strony po 10% każda w formie komponentów.

  Szarrum-iter – według "Sumeryjskiej listy królów" szósty, ostatni władca należący do dynastii z Mari. Dotyczący go fragment brzmi następująco: Ur-dukuga (sum. ur.du6.ku3,ga, tłum. "Sługa Świętego Pagórka") – trzynasty, słabo znany król z I dynastii z Isin, następca Iter-piszy. Według Sumeryjskiej listy królów panować miał przez 4 lata. Lista królów Ur i Isin daje 3 lata. Jego rządy datowane są na lata ok. 1830-1828 p.n.e. (chronologia średnia).

  Iter-pisza (akad. Iter-pîša, zapisywane I-te-er-pi4-ša, tłum. "Jej rozkaz jest najważniejszy") – dwunasty, słabo znany król z I dynastii z Isin, następca Zambiji. Według Sumeryjskiej listy królów panować miał przez 4 lata. Lista królów Ur i Isin daje 3 lata. Jego rządy datowane są na lata ok. 1833-1831 p.n.e. (chronologia średnia). Jako ze jesteś nowym wikipedystą, czuje się w obowiązku wyjaśnić, czemu to cofnąłem. Nie wiem, czemu poprzednio zrobił to bot automatycznie, ale ja teraz zropbiłem to po raz drugi: dlatego, że Wikipedia nie jest podręcznikiem. Żadna encyklopedia językoznawcza, a nawet słowniki szkolne rzadko podają tego rodzaju informacje. To są nieencyklopedyczne treści, bo zdania typu "rzeczownik odpowiada na pyanie kto? co?" to metafory o przeznaczeniu dydaktycznym, nie opisy. Laforgue (niam) 15:25, 6 maj 2008 (CEST)

  Hodoeporikon (gr. hodoiporikón) lub iter, itinerarium (łac, podróż) – gatunek literacki wywodzący się ze starogreckich i starorzymskich poetyckich opisów podróży. W języku polskim nazywany jezda, poselstwo, legacja lub droga. Maksymalna awaria projektowa (MAP, ang. maximum credible accident) − najgroźniejsza awaria rozpatrywana w projekcie elektrowni jądrowej. Projekt elektrowni musi udowadniać urzędowi dozoru jądrowego wydającego licencję na pracę elektrowni, że w przypadku takiej awarii układy bezpieczeństwa zapewnią skuteczny odbiór ciepła powyłączeniowego i wychłodzenie reaktora, chroniąc go przez stopieniem i narażeniem na emisję substancji promieniotwórczych poza osłonę bezpieczeństwa.

  Oetrange (luks. Éiter) - małe miasteczko w południowo-wschodnim Luksemburgu, w gminie Contern. W 2005 roku miasteczko zamieszkiwało 769 osób.

  Korea – dawne, obecnie nieistniejące zjednoczone państwo obydwu Korei: Północnej i Południowej, usytuowane na Półwyspie Koreańskim we wschodniej Azji. Graniczy od północy z Chinami i od północnego-wschodu z Rosją. Obszar zamieszkuje jednolita grupa etniczna – Koreańczycy. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, Korea została podzielona na dwa państwa: Republikę Korei (Korea Południowa) oraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Korea Północna). Od 1948 roku do 1950 (wybuch wojny koreańskiej) granica pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową przebiegała dokładnie przez 38° równoleżnik, jednak od 1953 roku granice uległy zmianie.

  Formy stadialne przestępstwa – formy popełnienia przestępstwa wyróżniane z uwagi na etap realizacji czynu zabronionego i naruszenia dobra chronionego prawem. Formy stadialne stanowią mniej lub bardziej zaawansowane stadia realizacji ustawowych znamion czynu zabronionego. Razem tworzą tzw. iter delicti, czyli pochód przestępstwa.

  Dodano: 01.10.2010. 17:37  


  Najnowsze