• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jak odkryć pulsar za pomocą peceta

  19.08.2010. 14:42
  opublikowane przez: Karolina Kostrzewa

  Trzy osoby na dwóch różnych kontynentach odkryły samotny pulsar w konstelacji Vulpecula, oddalonej od Ziemi ok. 17 tysięcy lat świetlnych.

  Jest to pierwsze tak znaczące odkrycie, którego dokonano przy użyciu systemu [email protected] Projekt wykorzystuje domowe komputery 250 tysięcy ochotników z 12 krajów do analizowania danych zebranych przez Obserwatorium Arecibo dla projektu Pulsar Survey na Uniwersytecie w Cornell w Stanach Zjednoczonych.

  Projekt [email protected] prowadzony jest z Centrum Grawitacji i Kosmologii na Uniwersytecie Wisconsin-Milwaukee oraz w Instytucie Alberta Einsteina w Hanowerze.

  Dane z Pulsar Survey przesyłane są do Hanoweru przez szybkie łącza internetowe, gdzie są analizowane i rozsyłane dalej, do domowych pecetów biorących udział w przedsięwzięciu.

  Odkrycia nowego pulsara dokonała para specjalistów od IT z Iowa, Chris i Helen Colvin, oraz analityk Daniel Gebhardt z Uniwersytetu Mainz w Niemczech.

  ‘Znalezisko’ jest wyjątkowe, nie tylko dlatego, że zostało wykryte przy pomocy domowych komputerów. Nowy pulsar, PSR J2007 + 2722 to odizolowana gwiazda neutronowa wirująca 41 razy na sekundę, mająca wyjątkowo niskie pole magnetyczne. Co ciekawe, pulsar był częścią układu podwójnego.

  Według Jima Cordes, profesora Astronomii z Uniwersytetu w Cornell, PSR J2007 sąsiadował wcześniej z drugą gwiazdą, od której pozyskał masę i która potem wybuchła.

  "Jesteśmy zdania, że musi istnieć więcej takich zakłóconych układów podwójnych pulsarów, ale nie znaleziono ich wiele", zdradza profesor Cordes. "Bez względu na to czego jeszcze się o nim dowiemy, ten pulsar wniesie wiele nowych, interesujących informacji na temat fizyki i procesu formowania się gwiazd neutronowych"

  Źródło: futurity.org

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pulsar milisekundowy – pulsar o okresie rotacji typowo 1-10 milisekund. Pulsary milisekundowe różnią się od zwykłych pulsarów radiowych tym, że ich ogromna prędkość rotacji nie wynika z młodego wieku, ale z epizodu "rozkręcenia" przepływem masy z towarzysza w układzie podwójnym w procesie nazywanym czasem "recyclingiem". Pulsary milisekundowe są starymi gwiazdami neutronowymi, występują szczególnie licznie w gromadach kulistych tj. wśród starych gwiazd populacji II. Pierwszy pulsar milisekundowy został odkryty w 1982 roku. Pulsar podwójny – układ podwójny, najczęściej dwóch pulsarów lub jednego pulsara i gwiazdy neutronowej czy czarnej dziury. [email protected] – projekt przetwarzania rozproszonego działający na platformie BOINC. Ma on za zadanie wyszukiwanie sygnałów pochodzących z pulsarów w danych pochodzących z Laserowego Interferencyjnego Obserwatorium Fal Grawitacyjnych LIGO w USA i z obserwatorium fal grawitacyjnych GEO 600 w Niemczech. Ponieważ zakłada się, że niektóre z pulsarów nie są idealnie sferyczne, zgodnie z ogólną teorią względności, gwiazdy te powinny emitować charakterystyczne fale grawitacyjne, które LIGO i GEO 600 mają wykryć w najbliższym czasie.

  Wiek typowy (wiek charakterystyczny) (ang. characteristic age) τ jest miarą wieku pulsara, obliczaną na podstawie okresu obrotu P i pochodnej okresu po czasie (czyli tempa zmiany okresu), dP/dt. Dla pulsara z dipolowym polem magnetycznym τ jest równy: 1RXS J141256.0+792204 – pulsar rentgenowski położony w kierunku Małej Niedźwiedzicy, w galaktycznym halo. Prawdopodobnie jest to pojedyncza gwiazda neutronowa znajdująca się w odległości 250 do 1000 lat świetlnych od Ziemi. Jest to jedna z najbliższych Ziemi gwiazd neutronowych.

  Anomalny pulsar rentgenowski (ang. Anomalous X-ray Pulsar, AXP) – typ wolnorotującego pulsara (okresy obrotu 12 znanych obecnie, listopad 2012, obiektów tego typu mieszczą się w przedziale od dwóch do dwunastu sekund), emitującego periodycznie promieniowanie rentgenowskie o średniej mocy nawet 10 erg/s. Wartości tych nie daje się wytłumaczyć przy użyciu modelu pulsara o okresie obrotu takim jak AXP i zwykłym (~10 Gs) polu magnetycznym (otrzymuje się wartości o wiele mniejsze), stąd określenie „anomalny”. Pulsar jest rodzajem gwiazdy neutronowej wyróżniającym się tym, że wysyła w regularnych, niewielkich odstępach czasu impulsy promieniowania elektromagnetycznego (najczęściej promieniowanie radiowe).

  Plerion (inaczej mgławica pulsarowa, lub mgławica wiatru pulsarowego) – mgławica synchrotronowa, zasilana przez ogromnej energii pulsar. Aktualnie (9 maja 2013) znane są 693 układy planetarne, w tym 689 układów gwiazd ciągu głównego, trzy układy pulsarów i jeden układ brązowego karła. 132 układy to układy multiplanetarne, czyli posiadające więcej niż jedną planetę. Dotychczas potwierdzono istnienie 885 planet pozasłonecznych.

  PSR B1620-26 b (nazywana także nieoficjalnie Planetą Matuzalem i często pisana błędnie jako PSR B1620-26c) – planeta pozasłoneczna położona około 12 400 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Skorpiona. Planeta okrąża układ podwójny PSR B1620-26, w którym jednym składnikiem jest pulsar, a drugim biały karzeł. Planeta ta jest najstarszą znaną planetą, przypuszcza się że liczy 12,7 miliarda lat (93,1% wieku Wszechświata, który liczy 13,75 mld lat).

  Rotating radio transient (RRAT) (Nieregularne radioźródło) – rodzaj gwiazdy neutronowej podobnej do pulsara, która emituje impulsy promieniowania elektromagnetycznego. Impulsy te nie są jednak w żaden sposób uporządkowane – nie występują w równych odstępach czasowych. Czas trwania tych impulsów to ułamki sekund, natomiast odstępy między nimi wynoszą od 4 minut do 3 godzin, a czasem jeszcze dłużej. Obiekty te są jednymi z najsilniejszych źródeł promieniowania radiowego we Wszechświecie.

  Zegar pulsarowy – zegar, którego działanie opiera się na zliczaniu impulsów fal radiowych emitowanych z dużą regularnością okresu przez pulsary. W szczególności wykorzystanie pulsarów o milisekundowym okresie emisji pozwala na zbudowanie stabilnie działających zegarów o dużej dokładności, jednak wymaga to skorygowania naturalnie występujących nieregularności emisji.

  Dodano: 19.08.2010. 14:42  


  Najnowsze