• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jest już dostępna polska wersja oprogramowania dla domowego i szkolnego planetarium

  24.06.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy i edukatorzy związani z programem astronomii edukacyjnej Hands-On Universe, Europe opracowali polską wersję popularnego wirtualnego planetarium - WorldWide Telescope (WWT). Jest to oprogramowanie przygotowane przez badawczo-rozwojowy oddział firmy Microsoft we współpracy z astronomami z najważniejszych ośrodków na świecie.

  "Chcemy w ten sposób uczcić otwarcie nowego planetarium Niebo Kopernika" - napisał na polskiej stronie internetowej Hands-On Universe, Europe dr hab. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN - instytucji, która wspiera program astronomii edukacyjnej.

  "Całkowicie darmowe oprogramowanie pozwala nie tylko oglądać przygotowane przez astronomów pokazy, ale także samemu je tworzyć. Do dyspozycji mamy fotografie i dane uzyskane przez największe ziemskie obserwatoria oraz teleskopy kosmiczne" - wyjaśnia Mankiewicz.

  Oprogramowanie WWT współpracuje również z naukowymi bazami danych i samodzielnie przeszukuje internet w poszukiwaniu ciekawych materiałów. W ten sposób dzięki wirtualnemu planetarium można podziwiać nie tylko Wszechświat, ale także komórki czy molekuły.

  "Wizyta w Niebie Koperniak czy innym polskim planetarium może być dla uczniów niezwykle inspirująca. WWT to narzędzie, dzięki któremu taką wizytę można właściwie dowolnie przedłużać" - mówi Mankiewicz. "Na lekcjach można spróbować zorganizować sesje, podczas których każdy uczeń będzie mógł zaprezentować własny pokaz" - dodaje.

  WWT wspiera również korzystanie z treści pochodzących od użytkowników (ang. user-generated content), co czyni je atrakcyjnym oprogramowaniem także dla miłośników astronomii, w tym pasjonatów astrofotografii.

  Oprogramowanie wpiera również systemy projekcyjne podobne do tych, które zostały zainstalowane w Niebie Kopernika. Z możliwości prezentowania pokazów WWT na kopule korzysta obecnie kilka dużych planetariów na świecie.

  W przygotowaniu polskiej wersji WWT ważną rolę odegrali autorzy popularnego edukacyjnego bloga "U Kuprasów". Poza programem Hands-On Universe, Europe i Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, za rozwój WWT w Polsce będzie też odpowiadał portal Astronomia.pl.

  "Współpraca nie ograniczy się tylko do tych partnerów" - zapewnia Mankiewicz. "Bibliotekę gotowych seansów można znaleźć na stronach amerykańskiego programu WWT Ambassadors. My jesteśmy jego pierwszymi zagranicznymi partnerami i będziemy chcieli ten zbiór rozwijać, a do współpracy mogą się włączyć także inne instytucje z naszego kraju" - wyjaśnia.

  Instrukcja instalacji polskiej wersji jezykowej WWT znajduje sie na stronie Hands-On Universe, Polska, pod adresem: http://www.pl.euhou.net.

  PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Czart

  tot/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Planetarium projektor – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME). Projektor gwiazdowy, projektor planetaryjny – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME).

  Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii. Abandonware − oprogramowanie, którego twórca już nie sprzedaje i nie zapewnia dla niego obsługi. Spotyka się również użycie tego określenia w stosunku do oprogramowania, którego twórca świadomie zaprzestał rozwoju i wsparcia produktu. Określenie „abandonware” nie jest używane w odniesieniu do starszych wersji danego oprogramowania, które już nie są sprzedawane i wspierane, o ile producent nadal wspiera i sprzedaje oprogramowanie, które stanowi kontynuację tych wersji.

  Narodowe Centrum Kosmiczne (ang. National Space Centre) - muzeum kosmiczne położone w Wielkiej Brytanii w mieście Leicester. Otwarte 30 czerwca 2001 r. Jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii. Muzeum poświęcone nauce o kosmosie i astronomii. Centrum składa się z sześciu głównych galerii i wystaw. Atrakcją muzeum jest DIGISTAR 3 kino, planetarium. W środku znajduje się sklep z pamiątkami oraz restauracja, która znajduje się pod dwoma dyszami rakiet Blue Streak i PGM-17 Thor. C2A (Computer Aided Astronomy) – symulator planetarium dla systemu Microsoft Windows. Program pozwala na sterowanie teleskopem za pomocą sterownika ASCOM.

  Planetarium w Belgradzie − jedno z dwóch serbskich planetariów. Utworzone i zarządzane przez Towarzystwo Astronomiczne imienia Ruđera Boškovića. Działa od 1969 (oficjalne otwarcie w 1970). Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku.

  Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie.

  Zeiss projektor – jeden z projektorów planetarium produkowany przez firmę Carl Zeiss. Stosowany do wyświetlania gwiazd i innych obiektów astronomicznych podczas seansów na kopule planetarium. Z reguły jest on duży i skomplikowany.

  Giveaway of the Day (skrótem GOTD) - Amerykańska strona internetowa która oferuje promocyjnie, komercyjne oprogramowanie dla systemu Microsoft Windows (czasami także Mac OS), bez aktualizacji oprogramowania lub wsparcia technicznego. Każde oprogramowanie oferowane na stronie jest bezpłatne tylko w określonym dniu - pozwala na to zabezpieczenie, które pozwala aktywować bezpłatną licencję, jeśli tylko oprogramowanie jest zainstalowane na poprawną datę. Wersja demonstracyjna, demo, wersja pokazowa, próbna zwykle komercyjnego programu komputerowego. Zazwyczaj jest to wersja o ograniczonej funkcjonalności w stosunku do wersji pełnej lub wersja pełna o ograniczonej czasowo możliwości wykorzystania. W przypadku gier jest to zwykle jeden poziom z finalnej części gry. Firma Novell specjalizująca się w oprogramowaniu sieciowym, umożliwiającym dostęp do serwera setkom klientów jako demo udostępnia oprogramowanie umożliwiające dostęp 2 klientów. Wersje demo są dołączane do czasopism tematycznych , dostępne są także w Internecie zwłaszcza na stronach producenta oprogramowania. Bywają także dema wysyłane na podany adres po zamówieniu złożonym elektronicznie przy czym zamawiający pokrywa koszt przesyłki oraz koszt nagrania i nośników. Niektóre firmy jako demo traktują starsze, pełne wersje swojego oprogramowania. Dzieje się tak wtedy gdy w nowszej wersji uzyskano znaczną poprawę funkcjonalności lub gdy system operacyjny starszego oprogramowania stracił na znaczeniu.

  Kompatybilność wsteczna − cecha standardu, urządzenia lub oprogramowania, dzięki której - mimo zmiany funkcjonalności - nowa wersja umożliwia współpracę z całym otoczeniem starej wersji i jej wszystkimi komponentami. Mówi się wtedy o rozszerzeniu funkcjonalności. Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc.

  Oprogramowanie do pracy grupowej (ang. groupware, oprogramowanie grupowe, oprogramowanie do pracy zespołowej) – oprogramowanie, którego celem jest wspomaganie pracy grupowej realizowanej zarówno przez użytkowników pracujących w jednym miejscu jak i rozproszonych geograficznie. Oprogramowanie takie umożliwia użytkownikom jednoczesną pracę na wspólnych danych oraz udostępnia mechanizmy pozwalające na koordynację działań oraz śledzenie ich przebiegu. Novell Vibe – oprogramowanie do pracy grupowej, umożliwiające m.in. jednoczesną edycję jednego dokumentu przez wiele osób w taki sposób, aby wszyscy współautorzy widzieli zmiany wprowadzane przez innych na bieżąco. Oprogramowanie zostało po raz pierwszy wydane jako Novell Pulse w 2009 roku.

  Dodano: 24.06.2011. 00:04  


  Najnowsze