• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2010 - dr Jan Grabski

  10.11.2010. 09:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Najlepsze inwestycje to inwestycje w dzieci czyli w naszą przyszłość. Inwestycja w naukę to również bardzo dobra inwestycja. Czy jest zatem inwestycja lepsza niż w naukę dzieci? Na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej staramy się to robić najlepiej jak potrafimy i na ile czas nam na to pozwala - mówi dr Jan Grabski. Twórca cyklu popularyzatorskiego "Jak to działa?" jest kandydatem - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VI edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  O swojej misji mówi żartobliwie "skrzywienie genetyczne". Jego dziadek i matka byli nauczycielami, on sam również się zdecydował na taki wybór drogi zawodowej. Jako nauczyciel uważa popularyzację nauki za swoją powinność, szczególnie - popularyzację nauki wśród dzieci.

  Dr Jan Grabski ściśle współpracuje z warszawskim Festiwalem Nauki. W 2003 r. przystąpił do organizacji festiwalowej imprezy "Jak to działa?". Był motorem i mózgiem wszystkich edycji. W opinii dyrektora Festiwalu, dra hab. Macieja Gellera, bez jego entuzjazmu i samozaparcia żadna z tych imprez z pewnością by się nie odbyła.

  Dr Grabski wraz z dr Markiem Pawłowskim z Instytutu Problemów Jądrowych jest głównym organizatorem interakcyjnej wystawy "LHC - jak to działa". Zainaugurowana na Festiwalu Nauki jest obecnie prezentowana w wielu miastach Polski przy współudziale lokalnych ośrodków naukowych i administracyjnych. W prezentacjach uczestniczą studenci, doktoranci i pracownicy lokalnych uczelni lub szkół licealnych a także, jako eksperci, inżynierowie, pracownicy i doktoranci uczestniczący w pracach CERN-u. Informacje o wystawie pojawiły się nie tylko Halamach polskiej prasy, ale i w periodyku CERN Courier. W tym roku kontynuowana była ta wędrująca interaktywna impreza (http://jtd.edu.pl). Dotychczas odwiedziła 12 miast, gdzie oglądało ją ponad 50 tys. osób.

  "Będzie jeszcze wędrować w roku przyszłym, bo są jeszcze chętni. Niewykluczone, że zawita także poza granice Polski" - obiecuje w rozmowie z PAP dr Grabski.

  Spotkania popularyzatorskie "Jak to działa?" na przestrzeni kilku lat pokazały widzom zastosowania fizyki i techniki w urządzeniach codziennego użytku, w urządzeniach supermarketów, pod żaglami i skrzydłami i w medycynie. Odkrywały tajemnice promieniotwórczości, telefonii XXI wieku i Wielkiego Zderzacza Hadronów. Interaktywne pokazy, wykłady i warsztaty pozwalały poznać uczestnikom festiwalu zarówno fizyczne podstawy działania nowoczesnych urządzeń, jak i rozwiązania techniczne w nich stosowane.

  "Dla Festiwalu Nauki imprezy te były niezwykle cenne, bowiem pokazywały istotną rolę nauki w naszym codziennym życiu uzmysławiając społeczeństwu, często nieuświadamianą więź pomiędzy badaniami podstawowymi a życiem codziennym" - ocenia dyr. Geller.

  Podkreśla, że każda z edycji była wspólnym przedsięwzięciem pracowników naukowych, studentów i doktorantów oraz kilkunastu firm produkujących omawiane urządzenia. Autorem koncepcji był jednak zawsze dr Grabski. Wydarzenia spotkały się z zainteresowaniem tysięcy gości festiwalowych.

  W trzech ostatnich latach dr Grabski był także autorem dwudniowych imprez "Mini Festiwal" i "Festiwal Nauki Małego Człowieka" - dedykowanych dzieciom i młodzieży. W Auli Wydziału Fizyki PW i na otaczającym ją terenie gromadziły się wówczas placówki naukowe Warszawy, których pracownicy próbowali "zarazić" najmłodszych potrzebą zadawania pytań i znajdowania rozwiązań. Pokazywali, że nauka może być ciekawa, a wręcz pasjonująca. (http://minifestiwal.edu.pl).

  Festiwal Nauki Małego Człowieka wciąż się rozrasta. W 2010 roku uczestniczyło w nim kilka tysięcy dzieci. W festiwalową popularyzację nauki zaangażowało się ponad dwustu prezenterów - w tym dorośli, studenci i młodzież szkolna.

  Dodatkowym efektem programu "Jak to działa - Fizyka pod żaglami i skrzydłami" są także morskie rejsy w ramach międzynarodowych regat Tall Ship Races, organizowanych dla młodzieży przez Sail Training Association. Studenci i doktoranci pokazują tu pomysłowe doświadczenia fizyczne nawiązujące do sytuacji żeglarskich. Pokazy te są organizowane na pokładzie żaglowca w czasie pobytu w portach, dla innych załóg oraz dla tłumów odwiedzających je mieszkańców i turystów. Festiwal Nauki na żaglowcu Pogoria został doceniony przez międzynarodowe jury regat, które przyznało mu specjalny dyplom. Informacje o tej imprezie pojawiły się w międzynarodowym periodyku poświęconym regatom Tall Ship Races.

  Na liście popularyzatorskich osiągnięć fizyka jest też współpraca z innymi pasjonatami popularyzacji i edukacji. W 2002 roku dr Grabski po raz pierwszy przygotowywał uczniów szkoły im St. Staszica do międzynarodowego konkursu "Turniej Młodych Fizyków". Odtąd corocznie otrzymuje dyplomy z podziękowaniami, wyrazy wdzięczności zamieszczono też na stronie internetowej szkoły ( http://tmf.staszic.waw.pl/2002supporters.html ). W 2010 r. kontynuował współpracę przy przygotowaniach uczniów szkoły im St. Staszica do tego konkursu.

  Dr Grabski jest Członkiem Honorowym Koła Naukowego Fizyków, pomaga w przygotowaniach do corocznego Pikniku Naukowego, odbywającego się w czerwcu w Warszawie. Współorganizował imprezę na Pikniku Naukowym 2010.

  "Swe działania podejmuje z niezwykłą życzliwością, unikając osobistego rozgłosu" - podkreśla dyrektor warszawskiego Festiwalu Nauki dr hab. Maciej Geller, rekomendując kandydaturę dr Grabskiego. Pod rekomendacją podpisał się rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Włodzimierz Kurnik.

  "Plany? Ciągnąć dalej ten wózek. Może jeszcze chciałbym zrobić letnią szkołę (przedszkole) fizyki dla dzieci, które na zajęciach na Politechnice przygotowywałyby pokazy fizyczne. Pokazy te prezentowałyby potem na Festiwalu Nauki Małego Człowieka, przekazując zdobyta wiedze odwiedzającym. Planuję także kolejną wędrującą imprezę +Jak to działa?+ poświęconą energii XXI wieku" - zdradza PAP Jan Grabski.

  PAP - Nauka w Polsce

  kol/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 10.11.2010. 09:04  


  Najnowsze