• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Klusek o Noblu z fizyki: wyizolowanie grafenu wielkim odkryciem

  05.10.2010. 15:34
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dr hab. Zbigniew Klusek z Zakładu Fizyki i Technologii Struktur Nanometrowych Uniwersytetu Łódzkiego o przyznaniu Nagrody Nobla z fizyki dwóm badaczom z Rosji, Andre Geimowi i Konstantinowi Novoselovi - za wyizolowanie i opisanie grafenu:

  "To zdecydowanie słuszna nagroda. I jeden z szybszych Nobli - przyznany za stosunkowo niedawne odkrycie. Geim i Novoselov wyizolowali grafen w 2004 roku.

  W Polsce, w Łodzi, jest grupa naukowców, którzy zajmują się tematem grafenów od dawna. Ja sam robię to od 20 lat. Jednak miałem chwilę zwątpienia. Na początku bardzo trudno było opublikować cokolwiek na ten temat. Czasopisma zagraniczne miały sceptyczne nastawienie do możliwości wytworzenia grafenu. Pierwotnie sądzono, że grafen w ogóle nie może istnieć. W takiej sytuacji naukowiec czuje się zmęczony, jeśli chce publikować naukowe prace na jakiś temat, a nie są one przyjmowane, zamiast tego - są krytykowane.

  Około 2000 roku straciłem wiarę i przestałem zajmować się grafenem. Jak się szybko okazało, źle zrobiłem, bo w 2004 r. grafen udało się wytworzyć. Dokonali tego Andre Geim i Konstantin Novoselov - dwaj młodzi ludzie z byłego ZSRR, którzy przenieśli się do Manchesteru. Ja w 2007 r. powróciłem do zajmowania się grafenem. Prowadzę badania. Właśnie wróciłem z dużej konferencji o grafenie.

  Wyizolowanie grafenu to odkrycie o wielkiej wadze. Sądzi się, że może mieć wpływ m.in. na rozwój komputeryzacji. Chodzi o tranzystory polowe, przewodzące prąd elektryczny lub nie, stosowane w technikach cyfrowych. Dzięki odkryciu grafenu, nowego materiału, istnieje możliwość tworzenia bardziej zminiaturyzowanych tranzystorów. W jednym układzie scalonym, jednym procesorze będzie można umieścić ich więcej - w efekcie układy staną się bardziej wydatne, szybsze".

  PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros


    tot/ mag/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Andriej Konstantinowicz Gejm, Andre Geim (ros. Андрей Константинович Гейм; ur. 21 października 1958 w Soczi) — fizyk rosyjsko-holenderski pochodzenia niemieckiego, laureat Nagrody Nobla (2010), znany przede wszystkim jako jeden z odkrywców grafenu. Grafen – jest płaską strukturą złożoną z atomów węgla, połączonych w sześciokąty. Ze względu na wygląd przypomina plaster miodu. Ponieważ materiał ten ma jednoatomową grubość, uważa się go za strukturę dwuwymiarową. Opis teoretyczny grafenu powstał już w 1947 w pracy Wallace’a. Jednak w tym samym okresie opublikowano szereg innych prac, w których dowodzono, że grafen, jak i inne materiały dwuwymiarowe, nie może istnieć w przyrodzie. Grafan – związek chemiczny, substancja będąca modyfikacją grafenu. Jest to uwodorniony grafen. Transformacja ta czyni bardzo silnie przewodzący grafen izolatorem.

  Fluorografen - materiał podobny do teflonu, jednak o płaskiej strukturze i lepszej wytrzymałości. Powstaje wskutek dołączania atomów fluoru do grafenu. Jacek Baranowski (fizyk): Jacek Baranowski (ur. 19 marca 1939 r. w Warszawie) – profesor fizyki, specjalista w zakresie fizyki ciała stałego. Jeden z inicjatorów badań nad grafenem w Polsce.

  Nanorurki – struktury nadcząsteczkowe, mające postać pustych w środku walców. Współcześnie najlepiej poznane są nanorurki węglowe, których ścianki zbudowane są ze zwiniętego grafenu (jednoatomowej warstwy grafitu). Istnieją jednak także niewęglowe nanorurki (m.in. utworzone z siarczku wolframu) oraz nanorurki utworzone z DNA. Olbrzymie rurki węglowe (ang. colossal carbon tubes, CCTs) – alotropowa odmiana węgla w postaci rurek o średnicach od 40 do 100 μm. Mają strukturę inną niż nanorurki węglowe, których średnice są rzędu nanometrów. Ściany olbrzymich rurek nie są pojedynczymi warstwami grafenu, ale wielowarstwowymi strukturami o grubości ponad 1 μm, pofałdowanymi i posiadającymi puste przestrzenie rozdzielone membranami, podobnie jak w tekturze.

  Wydział Chemii Uniwersytetu Łódzkiego – jeden z dwunastu wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego. Wyodrębnił się z Wydziału Fizyki i Chemii 1 października 2007 roku. Wcześniej wchodził w skład Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii (1951-1996) oraz Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego (do 1951 roku). Jego siedziba znajduje się przy ul. Tamka 12 w Łodzi. David Morris Lee (ur. 20 stycznia 1931 w Rye) - amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla. W roku 1996 otrzymał – wraz z Douglasem Osheroffem i Robertem RichardsonemNagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie nadciekłości w izotopie helu ³He.

  Dariusz Wasik – polski fizyk, doktor habilitowany, profesor UW, były prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki UW, obecny kierownik Studium Doktoranckiego. Pracuje w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

  Grafen – płaska struktura złożona z atomów węgla, połączonych w sześciokąty. Materiał ten kształtem przypomina plaster miodu, a ponieważ ma jednoatomową grubość, uważa się go za strukturę dwuwymiarową. Grafen jest przedmiotem zainteresowania przemysłu ze względu na różne właściwości, w tym elektryczne i mechaniczne.

  Robert Woodrow Wilson (ur. 10 stycznia 1936 w Houston) – amerykański astronom, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie mikrofalowowego promieniowania tła. Nagrodę Nobla otrzymał w roku 1978 wraz z Arno Penziasem. James Watson Cronin (ur. 29 września 1931 w Chicago) – amerykański fizyk jądrowy, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie naruszania jednej z fundamentalnych zasad symetrii w rozpadach neutralnych mezonów K. Nagrodę Nobla otrzymał w roku 1980 wraz z Valem Fitchem.

  Ivar Giaever (ur. 5 kwietnia 1929 w Bergen) – norweski fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1973 (wraz z Leo Esaki) za eksperymentalne odkrycie tunelowania w nadprzewodnikach. Drugą część nagrody otrzymał Brian David Josephson za teoretyczne przewidzenie tego zjawiska. Douglas Dean Osheroff (ur. 1 sierpnia 1945 w Aberdeen (Waszyngton)) - amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla. W roku 1996 – otrzymał wraz z Davidem Lee i Robertem RichardsonemNagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za za odkrycie nadciekłości w izotopie helu He.

  Leon Max Lederman (ur. 15 lipca 1922 w Buffalo) – amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla z fizyki w 1988 roku (wraz z Steinbergerem i Schwartzem) za odkrycie neutrina mionowego.

  Dodano: 05.10.2010. 15:34  


  Najnowsze