• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs astronomiczny Moje okno na Wszechświat

  11.11.2010. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wystartował nowy konkurs astronomiczny, w którym indywidualni miłośnicy astronomii lub koła astronomiczne mogą wygrać w pełni wyposażone obserwatorium astronomiczne - informuje Przemysław Rudź, jeden z organizatorów konkursu.  Posiadanie własnego obserwatorium astronomicznego, wyposażonego w dobrej klasy teleskop, montaż, kamerę CCD i inne niezbędne instrumentarium, jest marzeniem każdego miłośnika astronomii. Na łamach dwumiesięcznika "Urania - Postępy Astronomii" rozpoczął się właśnie wielki, otwarty konkurs o tematyce astronomicznej, którego nagrodą główną jest kopuła astronomiczna wraz z dedykowanym jej teleskopem na montażu paralaktycznym.

  Jak mówi jeden z organizatorów konkursu Przemysław Rudź, każdy z pasjonatów rozgwieżdżonego nieba, który marzy o własnym obserwatorium ma niepowtarzalną okazję, aby przy odrobinie intelektualnego wysiłku, sumienności i zaangażowania, zrealizować swoje astronomiczne marzenia. Główną nagrodą w konkursie, któremu przyświeca hasło "Moje okno na Wszechświat", jest w pełni wyposażone obserwatorium astronomiczne składające się z kopuły astronomicznej ScopeDome 3M, ufundowanej przez słupską firmę ScopeDome.com wraz z teleskopem Messier R-152S na montażu paralaktycznym Meade LXD-75 Autostar II, ofiarowanym przez warszawski salon astronomiczny Teleskopy.pl.

  Patronat prasowy nad przedsięwzięciem objął dwumiesięcznik Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii "Urania - Postępy Astronomii". W najnowszym numerze pisma oficjalnie zainaugurowano rywalizację. Na łamach Uranii będą też publikowane raporty z konkursu.

  Przewodniczącym jury konkursu jest prof. Andrzej Woszczyk - redaktor naczelny "Uranii".

  Organizatorzy konkursu zapraszają wszystkich chętnych do zapoznania się szerzej z ideą konkursu, jego regulaminem, składem jury i zasadami przyznawania nagród. Szczegóły można znaleźć w najnowszym wydaniu dwumiesięcznika "Urania" lub na stronie internetowej http://www.scopedome.com/Konkurs AOL

  PAP - Nauka w Polsce

  krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 11.11.2010. 00:04  


  Najnowsze