• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konstantin Kostia Novoselov - od zabawy do Nobla

  05.10.2010. 21:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Konstantin "Kostia" Novoselov otrzymał Nobla za odkrycie, razem ze swoim naukowym mentorem Andre Geimem, nowej postaci węgla - grafenu. Dziś trudno uwierzyć, że doprowadziły do tego szalone eksperymenty, prowadzone dla zabawy.

  Novoselov urodził się w sierpniu 1974 r. w miejscowości Niżny Tagił w azjatyckiej części byłego Związku Radzieckiego.

  W 1997 r. obronił z wyróżnieniem pracę magisterską na Moskiewskim Uniwersytecie Fizyczno-Technicznym. W latach 1997-1999 prowadził badania w Instytucie Technologii Mikroelektronicznych w Czarnogłówce.

  Później był pracownikiem Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych na Uniwersytecie w Nijmegen w Holandii, gdzie pracował pod kierunkiem Andre Geima i gdzie w 2004 r. uzyskał tytuł doktora.

  Następnie przeniósł się za prof. Geimem do Wielkiej Brytanii na Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu w Manchesterze, z którym jest związany do dziś. W 2007 r. został członkiem brytyjskiego towarzystwa naukowego Royal Society. Ma obywatelstwo rosyjsko-brytyjskie.

  Karierę naukową zaczynał od badania zjawisk mezoskopowych, czyli dotyczących układów o rozmiarach rzędu mikrometrów. W 2004 r. dokonał odkrycia najtrwalszego i najcieńszego materiału - grafenu, który jest jedną z postaci węgla.

  W wywiadzie udzielonym dziennikarzowi serwisu internetowego ScienceWatch.com w lutym 2009 r. Novoselov wyznał, że około 10 proc. czasu pracy w laboratorium Geima poświęcali na szalone eksperymenty, które miały niewielkie szanse przynieść jakieś efekty, "a gdyby tak się stało, byłoby to wielkim zaskoczeniem".

  Geim przeprowadził np. doświadczenia nad lewitacją żaby, za które otrzymał Antynobla. Efektem tej zabawy było też stworzenie przez parę naukowców nowego materiału adhezyjnego naśladującego pod względem przylepności stopę gekona.

  "Takich doświadczeń, które nie przyniosły żadnych efektów i o których nikt się nawet nie dowiedział, było znacznie więcej" - wyznał Novoselov w wywiadzie.

  Również eksperymenty z grafenem zaczęły się w formie zabawy. "Nie liczyliśmy na zbyt wiele i gdy powierzyłem je studentowi, początkowo nie wychodziły. Później zdarzyło nam się coś, co można by nazwać serią zbiegów okoliczności i co przyniosło niezwykłe efekty w krótkim czasie - w ciągu około tygodnia. Wtedy zdecydowaliśmy się kontynuować prace na poważniejszych zasadach" - wspominał Novoselov.

  Co ciekawe, pierwszy artykuł na temat badań nad grafenem, który ukazał się w "Science" w 2004, naukowcy wysłali początkowo do "Nature", gdzie został odrzucony. "Nie wiem dlaczego - wyznał Novoselov w wywiadzie. - Recenzent powiedział nam, że jest interesujący, ale powinniśmy jeszcze dokonać pomiarów tego, śmego i owego, a wtedy może rozważą jego publikację. Od tego czasu upłynęło już kilka lat, a my ciągle nie wykonaliśmy żadnego z pomiarów wymaganych przez recenzenta +Nature+. Mimo to nieco poprawiony artykuł opublikował później +Science+".

  Obecnie praca ta razem z drugą, która w 2005 r. ukazała się w Nature", należą do najczęściej cytowanych publikacji na temat grafenu i jego właściwości. Artykuł z "Science" został też uznany za "jeden z najczęściej cytowanych ostatnio artykułów w dziedzinie fizyki".

  Mimo młodego wieku, Novoselov otrzymał wiele wyróżnień i nagród, w tym m.in. Europhysics Prize (2008 r.), Nicholas Kurti European Prize (2007 r.), grant European Research Council (2008 r.). W 2008 r. otrzymał tytuł "Naukowca Roku" na Uniwersytecie w Manchesterze.

  Jest autorem ponad 60 artykułów w tak prestiżowych czasopismach jak "Nature", "Science", "Nature Materiale", "Nature Physics", "Nature Nanotechnology", "Proceedings of the American Academy of Science".

  Novoselov razem ze współpracownikami ciągle prowadzi doświadczenia nad grafenem i jego zastosowaniami, również te zaliczane do "szalonych".

  Zapytany, co chciałby powiedzieć zwykłym ludziom na temat swojej pracy naukowej, wyznał: "Nauka powinna sprawiać radość; nie zawsze musisz wykonywać drogie eksperymenty, kosztujące miliony dolarów, aby być w czołówce naukowców".

  PAP - Nauka w Polsce

  jjj/ tot/ gma/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Nature Genetics – recenzowane czasopismo naukowe wydawane przez Nature Publishing Group, założone w 1992 roku. Siostrzanym periodykiem jest Nature Reviews Genetics, publikujący prace o charakterze przeglądowym. Claude Owen Lovejoy (ur. 11 lutego 1943) - profesor anatomii Uniwersytetu Stanowego w Kent (Ohio) oraz dyrektor Instytutu Ewolucji Człowieka im. Matthew Ferriniego. Najbardziej znany jest ze swojej pracy nad sposobem poruszania się i genezą dwunożności u australopiteków. Praca The origin of man (Pochodzenie człowieka), którą opublikował w Science w styczniu 1981 roku, należy do najczęściej cytowanych jego artykułów. Sean M. Carroll (ur. 1966) - naukowiec amerykański, badacz na Wydziale Fizyki California Institute of Technology. Kosmolog teoretyk specjalizujący się w zagadnieniach ciemnej energii i ogólnej teorii względności. Jego artykuły publikowały takie czasopisma jak Nature, Seed, Sky & Telescope i New Scientist. Jest autorem Spacetime And Geometry uniwersyteckiego podręcznika teorii względności.

  Obecne zasady encykloepdyczności są o tyle kuriozalne, że nic nie mówią o dorobku naukowym. Rozumiem, że jest on kłopotliwy w jednoznacznej ocenie, a kryteria typu, rektor, prof. dr hab. są o tyle łatwe, że albo są albo ich nie ma. Jednak naukowiec ma badać i publikować wyniki badań, a nie wyłącznie robić tytuły czy brać funkcje. I to ranga tych badań, wyników, wyrażona jakością czasopism, gdzie są publikowane plus cytowalnością jest kluczowa dla oceny encyklopedyczności. Dlatego proponuję dodać zapis, że encyklopedycznym naukowcem jest osoba, która ma dajmy na to min. 7 publikacji w czasopismach międzynarodowych (tzn. anglojęzycznych, być może są też niemeickojęzyczne np. w archeologii) z listy fladelfisjkiej, lub 1 artykuł z najwyższych pism Nature, Science, lub wysoką dla danej dziedziny cytowalność lub kilka (2?) monografie naukowe autorskie. Uzasadnienie; w kwestionariuszu recenzenckim jest pytanie, a na stronach filadelfijskich pism opinia, że do publikacji przyjmuje się artykuły o ważnych dla nauki zagadnieniach i prezentujące ważne naukowe wyniki, z reguły jest zapis o ich ponadregionalności. W miarę wysoki IF oraz umieszczenie takich czasopism na liście ministerialnej, filadelf. w wyższych kategoriach niż lokalne, wskazuje, że podchodzą one na poważnie do swoich wytycznych. Skoro więc artykuł wychodzi, tzn. że zarówno 2-3-5 recenzentów specjalistów z danej branży, jak i redakcja uznała, że dany artykuł spełnia takie kryteria. Nie nam więc oceniać czy słusznie, przypomnę Wiki ma odtwarzać rzeczywistość, a nie ją naprawiać/weryfikować. Przyznaję, nie wiem jak tu umieścić humanistów - u nich chyba bardziej liczą się ksiązki, monografie niż artykuły. Może ktoś ma pomysł. Ostatnio masowe stało się zgłaszanie osób bez hab. i prof. do usunięcia tylko na tej podstawie. Moze warto przywrócić sens słowa naukowy, przez zwracanie uwagi też na dorobek --Piotr967 podyskutujmy 18:17, 29 paź 2012 (CET) Molecular structure of Nucleic Acids: A Structure for Deoxyribose Nucleic Acid – artykuł autorstwa Jamesa D. Watsona i Francisa Cricka, opublikowany w Nature 25 kwietnia 1953 roku. Była to pierwsza publikacja opisująca odkrycie struktury podwójnej helisy DNA.

  Nature versus nurture (z języka angielskiego, także nature vs. nurture, nature or nurture, termin tłumaczony na polski różnie: "natura czy wychowanie", "natura czy kultura"; termin angielski jest często stosowany w języku polskim bez tłumaczenia) – spór naukowy dotyczący tego, czy w procesie kształtowania się osobowości bardziej istotny jest wpływ środowiska (wychowanie, kultura, itp.) czy biologia (hormony, geny, itp.). Podwójna helisa – model struktury DNA w postaci podwójnej helisy zaproponowany w 1953 przez Jamesa Watsona i Francisa Cricka, oparty na pracach Rosalindy Franklin, za który w 1962 roku zostali uhonorowani Nagrodą Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii. Praca została opublikowana 25 kwietnia 1953 w Nature.

  Mark Buchanan (ur. 31 października 1961 w Cleveland, Ohio) – amerykański fizyk teoretyczny, autor książek i artykułów. Był redaktorem naczelnym Nature i New Scientist. Pisał gościnnie felietony w The New York Times i regularnie co miesiąc felietony dla Nature Physics. Martin Kemp - angielski historyk sztuki, profesor Uniwersytetu w Oksfordzie. Znawca sztuki Renesansu, a przede wszystkim życia i twórczości Leonarda da Vinci. Od 1997 roku regularnie pisuje w działach Art and Science i Science and Image tygodnika Nature. Organizator słynnych wystaw, między innymi Spectacular Bodies w londyńskiej Hayward Gallery w roku 1989 oraz ca 1492 w National Gallery of Art w Waszyngtonie w roku 1992.

  Sama idea bardzo mi się podoba, jednak niepokoi mnie jedno: "Artykuł wymaga jeszcze trochę pracy, ale nie jest to konieczne dla pozytywnego odbioru artykuł. Jeśli artykuł nie został jeszcze zwikizowany, teraz jest ku temu odpowiednia chwila." - artykuł mający status DA musi być zwikizowany, nie wyobrażam sobie, żeby to miano zostało przyznane artykułowi, który nie spełnia tego kryterium. W związku z tym, może warto usunąć ten fragment opisu? Galileo01 Dyskusja 23:19, 20 wrz 2008 (CEST)

  Balaenoptera omurai – mało poznany gatunek walenia z rodziny fałdowców. Po raz pierwszy opisany przez trzech japońskich biologów Shiro Wada, Masayuki Oishi i Tadasu K. Yamada w 2003 roku (w wydaniu Nature z 20 listopada).

  Indeks cytowań jest to jedna z form bibliografii, polegająca na zbieraniu informacji zarówno na temat artykułów cytujących, jak i powiązanych z nimi artykułów cytowanych. Jest to jeden ze sposobów oceniania wartości danej pracy naukowej. Diagram Jabłońskiego – schematyczne przedstawienie zjawisk luminescencyjnych. Stanowi uproszczony obraz względnego rozmieszczenia poziomów energii elektronowej cząsteczki. Diagram ten został opracowany przez polskiego fizyka Aleksandra Jabłońskiego i opublikowany w 1933 roku w czasopiśmie Nature.

  Kerry Emanuel (ur. 21 kwietnia 1955) – amerykański meteorolog pracujący nad problemami intensyfikacji cyklonów tropikalnych, konwekcją atmosferyczną, i meteorologią dynamiczną. Jest profesorem (rok 2006) w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie. W 2005 roku opublikował artykuł na temat związku pomiędzy globalnym ociepleniem a intensywnością huraganów, który ukazał się w czasopiśmie Nature zaraz po destrukcyjnym huraganie Katrina. Artykuł ten wywołał długotrwałą dyskusję - m.in. w Kongresie USA, profesor William Gray zeznawał przeciw tej hipotezie. Henry "Fritz" Schaefer III (ur. 1944) – amerykański chemik i informatyk. Dyrektor Center for Computational Quantum Chemistry na University of Georgia, ceniony za prace z chemii kwantowej, autor ponad tysiąca naukowych artykułów, które ukazały się głównie w "Journal of Chemical Physics" i "Journal of the American Chemical Society", redaktor naczelny londyńskiego "Molecular Physics"; jeden z sześciu najczęściej cytowanych chemików na świecie (z lat 1981-1997). Członek American Academy of Arts and Sciences, autor książki "Science and Christianity: Conflict or Coherence?" (The Apollos Trust 2003), w której przedstawił swoje rozumienie przenikania się wiary i nauki.

  Pharyngula – blog w sieci ScienceBlogs prowadzony przez PZ Myersa. W 2006 czasopismo Nature uznało go za jeden z pięciu najlepszych blogów pisanych przez naukowców. W 2005 przyznano mu Nagrodę Koufax w kategorii Best Expert Blog. Tematyka blogu jest różnorodna, obejmuje nauki ścisłe i zagadnienia nienaukowe. Popularność i uznanie zyskał dzięki sarkastycznemu stylowi Myersa i ostrej krytyce inteligentnego projektu oraz kreacjonizmu. Blog promuje poglądy ateistyczne i liberalne. Richard Zimler (ur. 1956 w Roslyn Heights, w stanie Nowy Jork) popularny powieściopisarz. Jego powieści zostały przetłumaczone na przeszło 20 języków i opublikowane w wielu krajach. Otrzymał za nie Endowment of the Arts Fellowship in Fiction w 1994 roku oraz Herodotus Award w 1998 roku. Tytuł licencjata w dziedzinie religioznawstwa porównawczego uzyskał na Uniwersytecie Duke’a, następnie na Uniwersytecie Stanfordzkim obronił pracę magisterską w zakresie dziennikarstwa. Obecnie mieszka w Portugalii w Porto, gdzie przez 16 lat był profesorem dziennikarstwa na tamtejszym uniwersytecie oraz w College of Journalism.

  Benjamin Rosenbaum (ur. 23 sierpnia 1969) – amerykański autor fantastyki. Jego opowiadania były nominowane do nagród: Hugo, Nebula, Nagroda im. Theodora Sturgeona, Nagroda BSFA, i World Fantasy Award. W 2005 roku jego opowiadanie „Falling” (Upadek swobodny) zostało zamieszczone w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature.

  Dodano: 05.10.2010. 21:26  


  Najnowsze