• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kopuła planetarium Centrum Nauki Kopernik już gotowa

  04.04.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W Centrum Nauki Kopernik trwają prace nad uruchomieniem "Nieba Kopernika", czyli nowoczesnego planetarium. 1 kwietnia na jego kopule zainstalowano ekran, na którym już w czerwcu będzie można oglądać pierwsze pokazy rozgwieżdżonego nieba.

  "Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy, bo jest ostatnim dniem instalacji ekranu na kopule. Przez miesiąc ciężko pracowaliśmy nad tym, by zainstalować najlepszy ekran, jaki jest na świecie" - powiedział PAP dr Maciej Ligowski z planetarium CNK.

  Średnica ekranu ma 16 metrów. Składa się on z dziesiątków paneli przyklejanych do ramy ekranu. "Dzięki swojej unikatowej konstrukcji wszystkie połączenia tych paneli są niewidoczne, co ma ogromny wpływ na odbiór pokazu. Widzowie nie widzą krawędzi ekranu, dlatego staje się on wrotami do oglądanej przestrzeni" - wyjaśnił Ligowski.

  W planetarium będzie zainstalowany nowoczesny projektor gwiazdowy, który wyświetli nawet 20 milionów gwiazd. "W tym projektorze Droga Mleczna składa się również z pojedynczych gwiazd. Jeśli weźmiemy lornetkę, to można zauważyć, że są to małe punkciki, zupełnie jak w rzeczywistości. Chodziło o to, by projektor oddawał wiernie obraz nieba" - wyjaśnił naukowiec.

  Dzięki projektorom cyfrowym w planetarium będzie można wyświetlić dowolną treść. "Goście planetarium zobaczą więc nie tylko gwiazdy z poziomu Ziemi, ale np. pokaz na temat historii życia na Ziemi" - wyjaśnił. Jak zapowiedział, instalacja całego oprogramowania zakończy się w maju, a otwarcia można spodziewać się przed 20 czerwca. Poprzedzi je jednak kilka tygodni testów.

  "To jest bardzo skomplikowany sprzęt i naprawdę jeden z najbardziej zaawansowanych graficznie systemów na świecie. By obraz wyświetlany na kopule był płynny, tak duże zaplecze techniczne w postaci komputerów i serwerów, trzeba odpowiednio skonfigurować" - tłumaczył przedstawiciel "Kopernika".

  Podczas testów eksperci sprawdzą, czy wszystko działa płynnie, czy nie ma skoków obrazu. "Trzeba też dobrać parametry audio do sali. Ponieważ kopuła ogniskuje dźwięk, to sala jest bardzo niekorzystna pod względem akustycznym" - zaznaczył dr Ligowski.

  Jednorazowo na widowni planetarium zasiądzie 140 osób. Do planetarium będą prowadziły długie korytarze. Choć na razie są szare i przypominają zejścia do schronu, to niedługo przyozdobią je specjalne gwiezdne murale.

  Wewnątrz sali planetarium znajdzie się proscenium, czyli wolny obszar, który posłuży np. do ustawienia instrumentów muzycznych podczas koncertu. W planetarium znajdą się też kolejne eksponaty artystyczne i edukacyjne, z których będzie można skorzystać czekając na wybraną projekcję.

  Z badań przeprowadzonych przed i po otwarciu Centrum, wynika, że planetarium jest najbardziej oczekiwaną atrakcją Centrum Nauki Kopernik. 70-75 proc. badanych właśnie planetarium wskazało jako główną atrakcję placówki.

  PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

  agt/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)

  Planetarium projektor – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME).

  Zeiss projektor – jeden z projektorów planetarium produkowany przez firmę Carl Zeiss. Stosowany do wyświetlania gwiazd i innych obiektów astronomicznych podczas seansów na kopule planetarium. Z reguły jest on duży i skomplikowany.

  Projektor gwiazdowy, projektor planetaryjny – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME).

  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie.

  Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku.

  Planetarium w Olsztynie – drugie co do wielkości planetarium w Polsce zlokalizowane przy al. Piłsudskiego w Olsztynie.

  Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc.

  Dodano: 04.04.2011. 00:04  


  Najnowsze