• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kosmiczna armada... w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym

  11.01.2011. 00:06
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prezentacja Bogusława Kuleszy pt. "Kosmiczna armada podbija Układ Słoneczny" rozpocznie w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym 14 stycznia cykl seminariów "Nie tylko o gwiazdach".

  Do połowy kwietnia w ramach cyklu ma się odbyć aż czternaście odczytów.

  Równolegle z cyklem popularnych wykładów w planetarium będą się odbywać również seminaria dla nauczycieli i pracowników naukowych. Rozpoczęcie tej serii zaplanowano na 21 stycznia - wykład pt. "Produkcja dżetów w Aktywnych Jądrach Galaktyk" wygłosi wtedy prof. dr hab. Marek Sikora z warszawskiego Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN.

  Odczyty z cyklu "Nie tylko o gwiazdach" będą odbywać się w każdy piątek o godz. 17.00 w Planetarium. Po wykładach przedstawiany będzie bieżący kalendarz astronomiczny oraz aktualności astronomiczne i astronautyczne.

  Seminaria dla nauczycieli i pracowników naukowych będą rozpoczynać się w piątki o godz. 14.15 w sali odczytowej Planetarium.

  Więcej informacji, w tym wskazówki dotyczące dojazdu do PiOA, można znaleźć pod adresem: http://www.planetarium.olsztyn.pl/odczyty/

  PAP - Nauka w Polsce

  jpo/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie.

  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi – planetarium i obserwatorium astronomiczne przy ulicy Pomorskiej 16 w Łodzi, założone 1 września 1984 roku.

  Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie.

  Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku.

  Planetarium w Olsztynie – drugie co do wielkości planetarium w Polsce zlokalizowane przy al. Piłsudskiego w Olsztynie.

  Adler Planetarium (pełna oficjalna nazwa Adler Planetarium and Astronomy Museum) – planetarium i muzeum astronomiczne w Chicago, Illinois. Powstało w 1930 roku i znajduje się przy ulicy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan. Zajmuje powierzchnę ponad 3000 .

  Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc.

  Dodano: 11.01.2011. 00:06  


  Najnowsze