• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kosmiczne laboratorium testowane na wulkanie Mauna Kea

  08.03.2010. 20:43
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Na uśpionym wulkanie Mauna Kea na Hawajach testowane jest mini laboratorium, które ma identyfikować skład skał oraz atmosfery w warunkach księżycowych. Za testy prototypu odpowiada dr Inge Ten Kate z Uniwersytetu Maryland w hrabstwie Baltimore.

  Urządzenie zostało zbudowane w Centrum Lotów Kosmicznych NASA. W pierwszej wersji prototyp waży około 36,2 kg i wielkością przypomina dużą lodówkę. Docelowo naukowcy zamierzają je zmniejszyć do rozmiarów walizki, ważącej około 9 kg.
  Urządzenie o nazwie VAPoR (Volatile Analysis by Pyrolysis of Regolith) musi być mniejsze, by astronauci lub małe pojazdy kosmiczne mogły je łatwo transportować - tłumaczy dr Ten Kate.

  Prototyp może stopniowo podgrzewać próbki do temperatury powyżej 1400 stopni Celsjusza. Parujące składniki są kierowane do spektrometru, który oddziela oraz identyfikuje atomy i molekuły w zależności od ich wagi i ładunku elektrycznego.

  Naukowcy wybrali wulkan, bo ukształtowanie terenu i jego skład chemiczny są podobne do tych, jakich naukowcy spodziewają się na Księżycu, asteroidach oraz na Marsie.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Teorie spiskowe o lądowaniu Apollo na Księżycu – wiele teorii spiskowych na temat lądowania amerykańskich wypraw programu Apollo na Księżycu w latach 19691972. Zwolennicy tego poglądu uważają, że amerykańscy astronauci nie wylądowali na Księżycu, a agencja kosmiczna NASA sfałszowała zdjęcia, filmy, próbki skał księżycowych i inne dowody tego wydarzenia. Caltech Submillimeter Observatory (CSO) – radioteleskop o średnicy 10,4 m, znajdujący się obok teleskopu James Clerk Maxwella (JCMT) na wulkanie Mauna Kea na Hawajach. Prowadzi obserwacje w paśmie submilimetrowym. Prototyp – urządzenie, obwód lub program zaprojektowany i zbudowany w celu zademonstrowania zdolności do budowy urządzenia docelowego. Podczas budowy prototypu inżynierowie wprowadzają pierwszy raz w życie swoje nowe pomysły. Jeżeli uda się zbudować działający prototyp, można przystąpić do budowy finalnego urządzenia. Często podczas projektowania niektóre rzeczywiste zjawiska związane z konstrukcją zostają pominięte. Prototyp pozwala na odkrycie ich nieznanego wpływu i wprowadzenie korekt. Jeżeli pierwszy prototyp nie jest udany, to buduje się kolejne, aż do uzyskania urządzenia spełniającego założenia. Prototyp może fizycznie bardzo różnić się od ostatecznego urządzenia, jeżeli chcemy sprawdzić tylko pewną jego cechę. Zasady te nie znajdują jednak w pełni zastosowania w budownictwie okrętowym, gdzie okręt prototypowy (wiodący) jest najczęściej pierwszym okrętem serii jednostek swojego typu, stając się zwykle okrętem operacyjnym (wprowadzonym do służby operacyjnej). Ujawnione w trakcie testów stoczniowych i służby wady konstrukcyjne okrętu prototypowego, są sukcesywnie poprawiane w kolejnych jednostkach danego typu.

  Termocykler - urządzenie używane w laboratorium do przeprowadzania PCR. Urządzenie wyposażone jest w blok grzejny z otworami na próbówki (zwane tutaj peceerówkami), w których przeprowadza się reakcję. Urządzenie zapewnia zmiany temperatury bloku zgodne ze wcześniej zdefiniowanym programem i odpowiednie do efektywnego zajścia PCR. Bloki grzejne, by zmieniały swą temperaturę możliwie szybko, są zazwyczaj wyposażone w moduł Peltiera. Niektóre, bardziej zaawansowane termocyklery (np. do przeprowadzania reakcji real time PCR), mają naczynia rekacyjne chłodzone i grzane powietrzem. Przetwornik – jest to urządzenie dokonujące przekształcenia danej wielkości na inną wielkość według określonej zależności i z pewną dokładnością.

  Fab Lab (z ang. Fabrication Laboratory) - to rodzaj pracowni lub małego laboratorium, w której mamy możliwość realizacji własnych projektów i pomysłów. Jest to miejsce dla osób które chcą realizować swoje marzenia, hobby, naukę lub pracę, a potrzebują narzędzi i przestrzeni oraz wiedzy technicznej. Sprzęg – najogólniej – urządzenie łączące, pośredniczące, dopasowujące czy też spinające. Zwykle nazwą tą określa się urządzenie łączące pojazdy szynowe. Sprzęg łączący pojazdy drogowe najczęściej określa się mianem „dyszla”, natomiast nie powiodło się zastąpienie „sprzęgiem” angielskiego słowa „interface” („interfejs”), oznaczającego rodzaj połączenia elektrycznego.

  Terminal (ang. terminal – końcówka) to urządzenie pozwalające człowiekowi na pracę z komputerem lub systemem komputerowym. Terminal musi posiadać urządzenie wejściowe do wprowadzania instrukcji oraz urządzenie wyjściowe do przekazywania informacji operatorowi. Terminal jest stacją sieci komputerowej lub w systemie (np. w Internecie), służącą do wprowadzania lub odczytywania danych. Cryobot – robot zaprojektowany i skonstruowany przez naukowców z NASA. Urządzenie zostało skonstruowane specjalnie z myślą o badaniu znajdującej się pod lodem części Europy, księżyca Jowisza, może być jednak również wykorzystane do badania Marsa oraz niedostępnych części Ziemi. Cryobot wtapia się w lód w taki sposób, że lód zasklepia się nad nim, dzięki czemu nie wprowadza dużej ilości zanieczyszczeń do badanego obszaru. Urządzenie ma być wykorzystywane w przyszłości do badań nad podlodowcowym Jeziorem Wostok na Antarktydzie. Robot ma być docelowo wyposażony w kamerę i czujniki chemiczne.

  Komora klimatyczna to urządzenie służące do przeprowadzania testów klimatycznych na częściach, podzespołach i urządzeniach technicznych, pozwalająca na wytworzenie, utrzymanie pod kontrolą przez nieograniczony czas oraz monitorowanie wraz z rejestracją klimatu (temperatury i wilgotności) w różnych zakresach (np. od -75 °C do +180 °C). Testy w komorze klimatycznej pozwalają na wykrycie ewentualnych błędów projektowych i produkcyjnych.

  Urządzenie zaciskowe (zwane slangowo małpa, również przestarzale jumar – od historycznie jednego z pierwszych tego typu urządzeń) – urządzenie sportowe umożliwiające przemieszczanie się po pionowo przymocowanej linie. Stosowane w sportach typu wspinaczka (skałkowa, lodowa etc.), alpinizm podziemny oraz w pracach na wysokości.

  Long Range Acoustic Device (LRAD) (ang. urządzenie dźwiękowe dalekiego zasięgu) - urządzenie dźwiękowe, wytwarzające dźwięk o bardzo wysokiej głośności, który jest słyszalny na dużych odległościach. Jego głównym celem jest emitowanie fal dźwiękowych, które będą wywołały u odbiorcy nieprzyjemną reakcję i wpływały na jego zachowanie poprzez odstraszanie. Urządzenie może także pełnić rolę wzmacniacza dużej mocy, który nie wywołuje negatywnych reakcji u słuchacza i nie powoduje bólu. Urząd Dozoru Technicznego (UDT) – instytucja państwowa powołana w celu zapewnienia bezpieczeństwa urządzeń i instalacji technicznych podlegających dozorowi technicznemu. Jako jednostka notyfikowana prowadzi działalność certyfikacyjną (UDT-CERT) i szkoleniową (Akademia UDT). Zapleczem badawczo-ekspertyzowym UDT jest Centralne Laboratorium Dozoru Technicznego (CLDT) w Poznaniu. CLDT posiada certyfikaty akredytacji nr AB 001 oraz AP 136 wydane przez Polskie Centrum Akredytacji.

  Dodano: 08.03.2010. 20:43  


  Najnowsze