• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kujawsko-Pomorskie/ Program astrobaz na półmetku

  12.03.2012. 08:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Siódmą w regionie kujawsko-pomorskim Astrobazę Kopernik otwarto w piątek przy gimnazjum w Kruszwicy. W ramach unikalnego programu budowy ogólnodostępnych przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych powstaje jeszcze siedem obiektów tego typu.

  "W ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski programu budowy sieci nowoczesnych, ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych w województwie kujawsko-pomorskim powstaje w sumie 14 astrobaz. W Kruszwicy już od kilku lat aktywnie działa kółko astronomiczne, a uczniowie i miłośnicy astronomii korzystają z części sprzętu, w który będzie wyposażone obserwatorium" - poinformowała w piątek Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

  Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego, powstają na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znajdują się: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.

  "Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14. Również kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz zdalne zamykanie i otwieranie" - wyjaśniła Krzemińska.

  Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów mogą być też prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to m.in.: teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

  Astrobazy wraz z wyposażeniem powstały dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia obserwatorium to ok. 300 tys. zł, a całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 miliona złotych.

  Od czerwca 2011 roku obserwatoria rozpoczęły już działalność w Gniewkowie, Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim, Brodnicy, Dobrzyniu nad Wisłą i w Inowrocławiu. Kolejne powstają w Golubiu-Dobrzyniu, Gostycynie, Rypinie, Świeciu, Unisławiu, Złejwsi Wielkiej i Żninie.

  PAP - Nauka w Polsce

  olz/ hes/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Religia w województwie kujawsko-pomorskim – artykuł zawiera listę kościołów i związków wyznaniowych działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Struktury wyznaniowe w województwie kujawsko-pomorskim – artykuł zawiera listę kościołów i związków wyznaniowych działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego – organ stanowiący i kontrolny samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Istnieje od 1998 i w jego skład wchodzą radni wybierani w Województwie Kujawsko-Pomorskim, w wyborach bezpośrednich na kadencje trwające 4 lata. Obecna IV kadencja Sejmiku trwa od 2010 do 2014. Przewodniczącym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest Dorota Jakuta. Marszałkiem województwa jest Piotr Całbecki.

  Lista obserwatoriów astronomicznych: Lista zawiera grupy wybranych obserwatoriów astronomicznych, które można sortować według nazwy, roku założenia, położenia geograficznego oraz międzynarodowego kodu obserwatorium. Wykorzystano w tym celu dane m.in. z Wikipedii angielskojęzycznej. Główny podział obserwatoriów astronomicznych specyfikują następujące kategorie: kosmiczne, atmosferyczne, naziemne i podziemne. Ponadto wiele nowoczesnych teleskopów to urządzenia bardzo precyzyjne, a co za tym idzie zdolne do selektywnych obserwacji. Dlatego można też mówić o obserwatoriach nastawionych na zbieranie danych astronomicznych pochodzących z różnych części widma elektromagnetycznego (np. obserwacje w ultrafiolecie, radiowe, rentgenowskie, w obszarze promieni gamma itp.). Obserwacje kosmiczne, dokonywane przez teleskopy poza atmosferą Ziemi, cechują się niespotykaną dotąd dokładnością. Postęp nowej generacji tzw. optyki adaptatywnej pozwala także teleskopom naziemnym znacznie poszerzyć swoją precyzję. Teleskop Schmidta (zwany również kamerą Schmidta) – typ astronomicznego teleskopu optycznego zaprojektowany i skonstruowany po raz pierwszy w 1930 roku przez estońskiego optyka Bernharda Schmidta pracującego w obserwatorium Hamburg-Bergedorf w Bergedorfie.

  Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego (OA UZ) – część Instytutu Astronomii w ramach Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obserwatorium góruje nad miastem Zielona Góra i znajduje się na najwyższym punkcie Wzgórza Zielonogórskiego 203 metry n.p.m., około 2 km od centrum miasta. Obecny taras widokowy wraz z teleskopem znajduje się na wysokości 231 metrów n.p.m. Teleskopy Kecka – dwa wielkie teleskopy (Keck I i Keck II) pracujące w zakresie światła widzialnego i podczerwieni z tzw. optyką aktywną. Znajdują się w obserwatorium Mauna Kea na Hawajach na wysokości 4145 m n.p.m. Są oddalone od siebie o 85 metrów. Posiadają segmentowe zwierciadła o średnicy 10 metrów złożone z 36 ściśle przylegających sześciokątnych segmentów o grubości 8 cm. Teleskopy połączone razem tworzą interferometr Kecka, będący największym teleskopem na świecie.

  Konsorcjum Bibliotek Naukowych Regionu Kujawsko-Pomorskiego powstało 5 września 2003 r. z inicjatywy rektorów szkół wyższych regionu kujawsko-pomorskiego. Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT) – projekt największego na świecie teleskopu optycznego opracowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

  Kujawsko-Pomorskie Namiestnictwo Harcerek ZHR - jednostka terytorialna Organizacji Harcerek ZHR. Zrzesza jednostki działające na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

  The Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE), Eksperyment Soczewkowania Grawitacyjnego – projekt naukowy mający na celu wykrywanie i obserwację zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego prowadzony za pomocą polskiego teleskopu w Las Campanas Observatory w Chile przez naukowców z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego. Eksperyment prowadzony jest od kwietnia 1992 roku.

  Seroczki – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim, w gminie Zakrzewo. Zamieszkana przez ok. 100 osób w domkach jednorodzinnych oraz kilku blokach powstałych w poprzednim wieku. W latach 80. XX wieku we wsi utworzono piłkarski zespół LZS Piorun, który z powodzeniem rywalizował w rozgrywkach klasy C i B województwa włocławskiego. Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Toruniu – toruński szpital w dzielnicy Bydgoskie Przedmieście przy ulicy Krasińskiego 4/4a. Jeden z dwóch szpitali o takim profilu leczenia w województwie kujawsko-pomorskim. Organem tworzącym dla Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

  Dodano: 12.03.2012. 08:47  


  Najnowsze