• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lem liderem plebiscytu na patrona pierwszego polskiego satelity

  30.09.2010. 18:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Patronem pierwszego polskiego satelity najprawdopodobniej zostanie Stanisław Lem. Prowadzi on w internetowym głosowaniu, odbywającym się na stronie resortu nauki. Konkurs zakończy się o północy w czwartek. Ogłoszenie wyników - 7 października.  Niemal 45 proc. osób z ponad 45 tys., które dotychczas wzięły udział w plebiscycie na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce, by pierwszy polski satelita został nazwany Lem - na cześć słynnego polskiego pisarza science-fiction.

  Największe szanse na zajęcie drugiego miejsca - i patronowanie drugiemu z satelitów - ma Ary Sternfeld - urodzony w Sieradzu i prowadzący działalność naukową w Moskwie pionier kosmonautyki, który m.in. obliczał orbity rakiet i satelitów.

  Do czwartkowego przedpołudnia na Sternfelda zagłosowało nieco ponad 15 tys. internautów biorących udział w głosowaniu, co stanowi niewiele ponad 33 proc. oddanych głosów.

  Trzecie miejsce - z blisko 8 tys. głosów (17,5 proc.) - zajmuje słynny gdański astronom Jan Heweliusz. W tyle pozostał bohater naszych baśni i podań ludowych Pan Twardowski, a którego zagłosowało nieco ponad 2 tys. internautów (4,5 proc.).

  MNiSW zapowiedziało w czwartek, że po zamknięciu głosowania zostanie przeprowadzona weryfikacja prawidłowości oddania głosów. Oficjalne wyniki resort ogłosi 7 października.

  Pierwszy polski satelita zostanie wystrzelony na orbitę w 2011 roku, a drugi w 2013 roku. Wyniesienie na orbitę nastąpi z kosmodromu Sriharikota w Indiach.

  Satelity zostaną wybudowane w Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto oraz Uniwersytetem w Montrealu.

  Na realizację projektu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 14,2 mln zł i jest to pierwszy od 1989 r. duży grant badawczy w dziedzinie astronomii i badań kosmicznych.

  Satelity są częścią programu Brite.pl. Akronim BRITE pochodzi od angielskiej nazwy międzynarodowego projektu, w ramach którego powstanie statek - "BRIght Target Explorer Constellation".

  Polskie satelity będą częścią grupy sześciu podobnych obiektów tworzących formację lotną, umieszczoną na orbicie o wysokości 800 km. Ich zadaniem będzie prowadzenie w trybie ciągłym, przez kilka lat, precyzyjnych pomiarów fotometrycznych aż 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie.

  Osoby, które chciałyby jeszcze wziąć udział w głosowaniu, mogą to zrobić na stronie: http://www.nauka.gov.pl/na-skroty/ankieta-polski-satelita/ 

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/ gma/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Lem − pierwszy naukowy sztuczny satelita w całości zbudowany (ściślej: zintegrowany) w Polsce; część międzynarodowej konstelacji satelitów astronomicznych BRITE. Nazwa „Lem” pochodzi od nazwiska pisarza Stanisława Lema . We wrześniu 2012 roku nieoficjalnie zapowiadano wystrzelenie satelity w roku 2013 z kosmodromu Dombarowskij na rakiecie Dniepr, wraz z satelitami Dubai-Sat 2 i STSAT-3. W 2012 roku pojawiła się też oficjalna informacja, według której planowany termin wyniesienia satelity na orbitę to II kwartał 2013. Pikosatelita, pico-satelita, picosat – rodzaj miniaturowego sztucznego satelity. Typ urządzeń o wadze od 0,1 do 1 kg. Do tej kategorii zalicza się również satelity określane jako CubeSat, czyli urządzenia w formie sześcianu o pojemności 1 decymetra sześciennego i wadze około 1 kg. Pikosatelitami są np.: chiński satelita technologiczny Zheda Pixing 1, amerykański satelita Hermes, wietnamski satelita edukacyjny F-1, czy zaprojektowany i zbudowany w Polsce, w ramach współpracy studentów Politechniki Warszawskiej i Centrum Badań Kosmicznych PANPW-Sat. Czas istnienia satelity – okres przebywania sztucznego satelity na orbicie ciała niebieskiego; jeden z parametrów opisujących ruch sztucznego satelity.

  Trix i Flix – oficjalne maskotki Euro 2008. O wyborze zdecydowali kibice obu alpejskich krajów. W głosowaniu wzięło udział ponad 67 tys. Austriaków i Szwajcarów. Trix i Flix uzyskali 36,3 proc. głosów, wyprzedzając Flitza i Blitza oraz Zagiego i Zigiego. Projekt celowy – projekt w wyniku którego powstaje nowy bądź zmodernizowany wyrób lub wdrożona nowoczesna technologia. Głównym celem programu jest stworzenie systemu umożliwiającego finansowanie badań naukowych, rozwinięcie zaplecza naukowo-badawczego oraz poszerzenie współpracy z podmiotami gospodarczymi. Projekty celowe kierowane są do małych i średnich przedsiębiorstw. Program został uruchomiony w 2001 roku na wniosek ówczesnego Ministra Nauki i Informatyzacji (obecne Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego), a realizacja działań została powierzona organizacji pozarządowej.

  Eutelsat 10A – satelita telekomunikacyjny wyniesiony na orbitę 3 kwietnia 2009, należący do konsorcjum Eutelsat. Pierwotnie nosił nazwę Eutelsat W2A i jest następcą satelity Eutelsat W1, wystrzelonego 6 września 2000. W roku 2005 wystąpiły poważne problemy z transmisją tego satelity i wiele programów zostało wtedy z niego wycofanych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – urząd utworzony w Polsce 5 maja 2006 r. do obsługi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działami administracji rządowej „nauka” i „szkolnictwo wyższe” oraz jest dysponentem budżetu na badania naukowe finansowane przez państwo. Przy ministrze działała Rada Nauki, powołana w miejsce zlikwidowanego w 2005 Komitetu Badań Naukowych. Siedziba ministerstwa mieści się w Warszawie, przy ulicy Wspólnej 1/3.

  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) – urząd utworzony w Polsce 5 maja 2006 r. do obsługi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działami administracji rządowej „nauka” i „szkolnictwo wyższe” oraz jest dysponentem budżetu na badania naukowe finansowane przez państwo. Przy ministrze działała Rada Nauki, powołana w miejsce zlikwidowanego w 2005 Komitetu Badań Naukowych. Siedziba ministerstwa mieści się w Warszawie, przy ulicy Wspólnej 1/3. Orbita heliosynchroniczna to taka orbita, że kąt między płaszczyzną orbity a kierunkiem do Słońca jest zawsze taki sam w ciągu roku, czyli nad danym obszarem satelita (na tej orbicie) przelatuje zawsze o tym samym czasie miejscowym (uzależnionym tylko od szerokości geograficznej), tzn. jest to orbita, której płaszczyzna jest bliska płaszczyźnie biegunowej, a jej wysokość zapewnia dwukrotny przelot satelity w ciągu doby ponad miejscami powierzchni Ziemi mającymi taką samą szerokość geograficzną.

  Aeros – sztuczne satelity konstrukcji RFN do badań aeronomicznych. Pierwszy z satelitów – Aeros-A (inna nazwa Aeros 1) – wyniesiony został 16 grudnia 1972 roku rakietą typu Scout, następny – Aeros-B (Aeros 2) – 16 lipca 1974 również rakietą Scout. Misja trzeciego satelity – Aerosa C – nie doszła do skutku.

  Hot Bird (ang. gorący ptak) – nazwa serii satelitów telekomunikacyjnych należących do konsorcjum Eutelsat. Osiem z nich nadal pracuje, choć część w ograniczonym zakresie. Znajdują się one na orbicie geostacjonarnej (nad równikiem). Satelity, których czas pracy dobiegł końca przesunięte zostały na tzw. orbitę cmentarną, znajduje się ona ponad orbitą geostacjonarną.

  Hot Bird (ang. gorący ptak) – nazwa serii satelitów telekomunikacyjnych należących do konsorcjum Eutelsat. Osiem z nich nadal pracuje, choć część w ograniczonym zakresie. Znajdują się one na orbicie geostacjonarnej (nad równikiem). Satelity, których czas pracy dobiegł końca przesunięte zostały na tzw. orbitę cmentarną, znajduje się ona ponad orbitą geostacjonarną. THAICOM-1 (również: THAICOM-1A) – pierwszy tajlandzki geostacjonarny satelita telekomunikacyjny; pracował z pozycji orbitalnej 78,5°E. Na przełomie maja i czerwca 1997 został przesunięty na pozycję 120°E, i przemianowano go na Thaicom 1A. Planowy czas działania satelity wynosił 13,5 roku. Wyłączony i wycofany na orbitę cmentarną 12 stycznia 2010 roku, po 16 latach pracy. Wystrzelony razem z satelitą DirecTV 1.

  Morelos – seria dwóch meksykańskich geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych działających w latach 1985-1998. Ich następcami były satelity serii Solidaridad. Satelity pracowały na pozycjach 113,5°W i 116,8°W. Przekazywały sygnał telewizyjny, radiowy, rozmowy telefoniczne i dane, na terenie Meksyku i krajów sąsiednich. Po prywatyzacji zostały przejęte przez Satellites Mexicanos (Satmex). Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - instytut badawczy nadzorowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jego zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.

  Dōng Fāng Hóng I (chiń. 东方红一号, znany również ponad nazwą "Chiny 1") - pierwszy chiński satelita, wystrzelony 24 kwietnia 1970 roku. Ważył 173 kg i był cięższy niż pierwsze satelity innych państw (m.in. Sputnik). Niósł nadajnik radiowy emitujący pieśń Wschód jest czerwony, której nazwa stała się również nazwą samego satelity. Vanguard TV3 – niedoszły pierwszy sztuczny satelita Ziemi wystrzelony przez USA. Był on podobny do satelity Vanguard 1 wystrzelonego w 1958. Miał być wykorzystany do orbitalnego testu 3-stopniowej rakiety Vanguard, a potem do testów wyposażenia na orbicie okołoziemskiej. Były również plany wykorzystania satelity do prowadzenia obserwacji geodezyjnych z orbity.

  Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wyniki w nauce – nagroda przyznawana corocznie przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego studentom posiadającym wysoką średnią ocen oraz wykazującym się aktywnością i osiągnięciami naukowymi.

  Dodano: 30.09.2010. 18:47  


  Najnowsze