• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Letnie imprezy w Izerskim Parku Ciemnego Nieba

  05.07.2011. 01:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W lipcu i w sierpniu w Górach Izerskich na polsko-czeskim pograniczu odbędzie się kilka imprez astronomicznych. Izerski Park Ciemnego Nieba zaplanował cykl kilku wydarzeń związanych z astronomią. Po stronie polskiej odbędą się one w Orlu, a po stronie czeskiej w Jizerce.

  Będzie można wziąć udział w teleskopowych obserwacjach Słońca, w "gwiezdnych nocach", posłuchać wykładów na tematy astronomiczne, obserwować niebo w nocy, a także upiec kiełbaski przy ognisku.

  23 lipca (sobota) w Jizerce w Czechach odbędzie się festyn z okazji dnia św. Anny, a jego ramach m.in. teleskopowe obserwacje Słońca. Następna impreza zaplanowana została na 6 sierpnia (sobota) w Muzeum Gór Izerskich także w Jizerce. No obie imprezy wstęp wolny.

  Od 25 do 28 sierpnia odbędzie się Ogólnopolskie Spotkania Astronomiczne Weekend pod Gwiazdami w miejscowości Orle. Wstęp dla miłośników astronomii, po wcześniejszych zapisach. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej: www.osa.teleskopy.net/2011_jesien.

  Ostatnią z wakacyjnych imprez astronomicznych w Górach Izerskich będzie polsko-czeski piknik astronomicznych z obserwacjami nocnego nieba i ogniskiem. Odbędzie się 27 sierpnia (sobota) w polskiej miejscowości Orle. Wstęp wolny.

  Więcej informacji na temat Izerskiego Parku Ciemnego Nieba można znaleźć na witrynie internetowej: www.izera-darksky.eu

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN, cz. Jizerská oblast tmavé oblohy JOTO) – polsko-czeski transgraniczny park ciemnego nieba, znajdujący się w Górach Izerskich w Sudetach, w województwie dolnośląskim, zaś po stronie czeskiej w kraju libereckim. Utworzony został 4 listopada 2009 roku, zajmuje powierzchnię około 7500 ha. Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku. XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 odbędą się w Katarze w 2022 roku. Będzie to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie.

  Tour de France 2014 będzie 101 edycją wyścigu. Odbędzie się między 5 a 27 lipca 2014 roku. Będzie składać się z 21 etapów. Wyścig rozpocznie się w Wielkiej Brytanii, gdzie rozegrane zostaną pierwsze trzy etapy. Mistrzostwa Europy U-21 w piłce nożnej 2015 - turniej piłkarski, który odbędzie się w 2015 roku w Czechach. Będzie to dwudziesta edycja tych rozgrywek.

  XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 odbędą się w Rosji w 2018 roku. Jest to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się w Europie Wschodniej. Jest to również pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na dwóch kontynentach: w Europie i Azji. Wybory prezydenckie w Polsce w 2015 roku - zgodnie z art 128. Konstytucji RP odbędą się w dzień wolny przypadający 75-100 dni do końca kadencji urzędującego Prezydenta. 5-letnia kadencja prezydenta Bronisława Komorowskiego kończy się 6 sierpnia 2015 r., więc I tura odbędzie się między 3 a 17 maja. II tura - w wypadku gdy żaden kandydat nie uzyska minimalnej większości głosów - będzie miała miejsce między 17 a 31 maja 2015 r. Będą to pierwsze wybory prezydenckie przeprowadzone na podstawie przepisów Kodeksu wyborczego.

  Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” – polski park ciemnego nieba, znajdujący się w Bieszczadach Zachodnich, w województwie podkarpackim. Utworzony został 8 marca 2013 roku w Lutowiskach i zajmuje powierzchnię 113 846,41 ha, obejmując obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz dwóch parków krajobrazowych: Cisniańsko-Wetlińskiego i Doliny Sanu. European Trophy 2013 była czwartą edycją turnieju hokejowego rozgrywanego rokrocznie, a jeśli uwzględnić edycje Nordic Trophy (rozgrywany od 2006 roku) będzie to ósma edycja tego turnieju. Runda zasadnicza rozpocznie się 6 sierpnia 2013 roku, a zakończy 8 września 2013 roku. Runda play-off odbędzie się w dniach 19-22 grudnia 2013 roku w Berlinie.

  Allianz Riviera (pierwotnie Grand Stade de Nice) – będący w budowie stadion piłkarski w Nicei (w dzielnicy Saint-Isidore), we Francji. Budowa stadionu rozpoczęła się 1 sierpnia 2011 roku, a jego otwarcie planowane jest na sierpień 2013 roku. Na stadionie swoje spotkania rozgrywać będzie drużyna OGC Nice, która przeniesie się ze Stade du Ray. Nowy obiekt będzie mógł pomieścić 35 624 widzów. Koszt budowy areny ma wynieść 245 mln €. Nazwa stadionu pochodzi od sponsora, firmy Allianz, która w 2012 roku podpisała 9-letni kontrakt sponsorski. We wnętrzu obiektu ma się znaleźć m.in. muzeum sportu. Stadion będzie jedną z aren piłkarskich Mistrzostw Europy 2016, które odbędą się we Francji. Obiekt ma być również wykorzystany podczas 7. edycji igrzysk frankofońskich, które odbędą się w Nicei we wrześniu 2013 roku.

  X. Mistrzostwa świata w siatkówce plażowej odbędą się w 2015 roku w Holandii. Po raz pierwszy turniej odbędzie się w czterech miastach.

  17. edycja turnieju Kajotbet Hockey Games została rozegrana w dniach 26-29 kwietnia 2012 roku. Wzięło w nim udział cztery reprezentacje:Czech, Szwecji, Finlandii i Rosji. Każdy zespół rozegra po trzy spotkania, a łącznie odbędzie się sześć spotkań. Pięć spotkań odbędzie się w hali Kajot Arena w Brnie, jeden mecz rozegrano się w hali Jubileuszowy Pałac Sportu w Petersburgu. 15. Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Kobiet 2013 organizowane przez IIHF odbędą się w Kanadzie. Miastem goszczącym najlepsze drużyny świata będzie Ottawa. Turniej elity odbędzie się w dniach 2 - 9 kwietnia 2013 roku. Oto miejsca rozgrywania pozostałych turniejów:

  78. Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2014 organizowane przez IIHF odbędą się na Białorusi. Miastem goszczącym najlepsze reprezentacje świata będzie Mińsk. Turniej elity odbędzie się w dniach 925 maja. XEphem – zaawansowany program astronomiczny dla systemów uniksowych. Posiada funkcje np. wykreślania map nieba, generowania wykresów, obliczania efemeryd, symulacji zjawisk astronomicznych.

  60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.

  Dodano: 05.07.2011. 01:04  


  Najnowsze