• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Matematyka wyborcza tematem spotkania z cyklu Matematyczne Czwartki UJ

  04.04.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Matematyce wyborczej będzie poświęcony Matematyczny Czwartek na Uniwersytecie Jagiellońskim 7 kwietnia. Jej tajniki przybliży dr Krzysztof Ciesielski - pracownik Katedry Równań Różniczkowych Instytutu Matematyki UJ i popularyzator nauki.

  Dr Ciesielski opowie, jak przeliczane są głosy wyborców, oddane na kandydatów do Sejmu; jak obsadzane są mandaty, jak skomplikowana (a może jak prosta) matematyka jest za tym ukryta i czy ordynacja nazywana proporcjonalną jest naprawdę proporcjonalna.

  Wykład rozpocznie się o godz. 12.00 i zostanie powtórzony o tej samej porze tydzień później.

  Przeznaczone dla młodzieży szkół średnich Matematyczne Czwartki są organizowane na UJ od roku 2009 przez Wydział Matematyki i Informatyki. Wykłady połączone ze zwiedzaniem Instytutu są adresowane do całych klas licealnych. W czwartek, raz w miesiącu, Instytut gości cztery klasy, niekoniecznie z tej samej szkoły. Można je zgłaszać drogą elektroniczną. Szczegóły dotyczące aktualnych i archiwalnych spotkań oraz informacje na temat zapisów na stronie: www.im.uj.edu.pl.

  W tym roku szkolnym odbędzie się jeszcze jedno czwartkowe spotkanie. Wypełni go zaplanowana na 2 czerwca V Konferencja Młodych Kalejdoskop Matematyczny, będąca prezentacją prac młodych matematyków, w tym także uzdolnionych matematycznie uczniów z 43 krakowskich, samorządowych szkół podstawowych uczestniczących w programie wyrównywania szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji, zatytułowanym Akademia Młodych Matematyków.

  PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Nagroda im. Kazimierza KuratowskiegoNagroda im. Kazimierza Kuratowskiego jest przyznawana za osiągnięcia naukowe z matematyki osobom które nie ukończyły 30 lat i jest uważana za najbardziej prestiżową z polskich nagród dla młodych matematyków. Nagroda została ustanowiona w 1981 roku przez Zofię Kuratowską (córkę Kazimierza Kuratowskiego), Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk i Polskie Towarzystwo Matematyczne.

  Krzysztof Ciesielski (ur. 24 sierpnia 1956) – polski matematyk, pracownik Katedry Równań Różniczkowych Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, popularyzator matematyki.

  Nagroda Carla Friedricha Gaussa za Zastosowania Matematyki jest nagrodą z matematyki, przyznawaną wspólnie przez Międzynarodową Unię Matematyczną oraz Niemieckie Towarzystwo Matematyczne za "wybitny wkład matematyczny, który posiadł znaczące zastosowania poza matematyką". Nazwa nagrody pochodzi od imienia niemieckiego matematyka Carla Friedricha Gaussa. Po raz pierwszy została wręczona w 2006 roku. Wręczana jest co cztery lata na Międzynarodowym Kongresie Matematyków.

  Areopag Młodych - impreza w formie kongresu społecznego wspartego wydarzeniami kulturalnymi, wzorująca się na Areopagu Gdańskim, skierowana do młodych ludzi (głównie uczniów liceów i techników w trójmieście), organizowana przez uczniów Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku od kwietnia 2006 roku.

  Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe Sp. J. (GWO) – jedno z pierwszych prywatnych wydawnictw edukacyjnych w Polsce, wydające podręczniki dla szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych do matematyki, języka polskiego, historii, fizyki, biologii i plastyki.

  The Asia Institute (Instytut Azji) to niezależny osrodek badawczy znajdujący się w Seulu i prowadzący oraz wspierający badania nad Azją przy udziale specjalistów z zakresu nauk politycznych, humanistycznych oraz technicznich, a także organizacji rządowych, organizacji międzynarodowych oraz młodzieży z krajow azjatyckich. Badania prowadzone przez Instytut obejmują przemiany technologiczne, kwestie ochrony środowiska oraz stosunki międzynarodowe. Instytut Azji koncentruje się na szeroko zakrojonej współpracy z młodzieżą, uczniami szkół średnich i wyższych, uznając za niezbędne zaangażowanie młodych ludzi w debaty polityczne dotyczące edukacji, relacji międzynarodowych oraz zman klimatycznych. Badania poświęcone są nadziejom i zagrożeniom jakie niesie rozwój technologiczny oraz kryzysowi ekologicznemu. Kryzys środowiskowy był tematem debaty na Forum ds. Środowiska w Daejeon, zorganizowanym przez Instytut przy wpółpracy z KAIST. W 2012 roku Instytut Azji opublikował wybór raportów, materiałów seminaryjnych, esejów i artykółów przy współpracy wybitnych badaczy, takich jak Benjamin Barber, Noam Chomsky, Francis Fukuyama, Haun Saussy oraz Larry Wilkerson. Obecnie dyrektorem Instytutu jest Emanuel Pastreich, profesor na Uniwersytecie Kyung Hee w Seulu.

  Tancerze – polski serial emitowany na antenie TVP2 oraz TVP HD od 4 kwietnia 2009 do 16 grudnia 2010 w czwartki o godz. 21:40. Serial jest polską wersją hiszpańskiej produkcji Un paso adelante oraz amerykańskiego serialu Fame. Ukazuje perypetie uczniów prestiżowej szkoły sztuk scenicznych. Marzeniem młodych ludzi jest kariera na estradzie.

  Dodano: 04.04.2011. 00:19  


  Najnowsze