• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Meteoryt spadł na gospodarstwo agroturystyczne

  05.05.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dach gospodarstwa pod Kruklankami na Mazurach uderzył niewielki meteoryt. Zjawisko wywołało ogromne poruszenie wśród naukowców, bo to pierwszy w Polsce od 17 lat okruch planetoidy odnaleziony natychmiast po spadku na ziemię. Meteoryt, który spadł we wsi Sołtmany waży ok. kilograma i ma wielkość ludzkiej pięści. Najprawdopodobniej jest to kamienny chondryt, pochodzący z planetoid krążących między Marsem a Jowiszem.

  "W sobotę rano usłyszałam dziwny świst i zaraz potem tępy huk. Myślałam, że dach się wali albo spadł fragment samolotu" - powiedziała PAP właścicielka gospodarstwa agroturystycznego w Sołtmanach, Alfreda Lewandowska.

  Meteoryt uszkodził krawędź dachu w budynku gospodarczym. Właściciele posesji odnaleźli obok rozkruszony "dziwny kamień", którego największy fragment ma wielkość pięści. Niecodziennym znaleziskiem zainteresowali dziennikarzy lokalnej "Gazety Giżyckiej", a ci miejscowego astronoma-amatora. Powiadomiono też Polskie Towarzystwo Meteorytowe.

  Jak powiedziała PAP dr Jadwiga Biała z Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie meteoryt z Sołtman wywołał ogromne poruszenie w środowisku polskich naukowców badających meteoryty. "To pierwszy od 17 lat przypadek w Polsce, że meteoryt został podjęty natychmiast po spadku. Dlatego jest to tak niezwykłe wydarzenie. Przybyła nam nowa porcja materii kosmicznej do badań" - powiedziała dr Biała.

  Meteoryt z Mazur zostanie przebadany przez prof. Tadeusza Przylibskiego z Politechniki Wrocławskiej. Potem najprawdopodobniej trafi do Muzeum im. Mikołaja Kopernika we Fromborku albo Planetarium Astronomicznego w Olsztynie.

  Odnalezione meteoryty podlegają ochronie naukowej i stanowią własność Skarbu Państwa, ale zwyczajowo placówki naukowe płacą nagrody znalazcy. W przypadku chondrytów, które stanowią ponad 80 proc. znalezisk, cena waha się wokół 1 zł za gram. Znacznie droższe są meteoryty pochodzące z Księżyca i Marsa. Meteoryt, który spadł na Mazurach, to prawdopodobnie dość pospolity chondryt oliwinowo-hiperstenowy klasy L, o niskiej zawartości żelaza.

  Poprzedni przypadek odnalezienia meteorytu tuż po spadku odnotowano w 1994 r. pod Warszawą. Ważył ponad 15 kg i od miejsca odnalezienia został nazwany "Baszkówką. Wyjątkowość tamtego znaleziska polegała na tym, że jest to jedyny polski okaz chondrytu, który nie rozpadł się w trakcie przelotu przez atmosferę. "Baszkówka" jest eksponowana w Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie.MBO

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)

  Mbale – meteoryt kamienny zaliczany do chondrytów oliwinowo-hiperstenowych L 6/5. Meteoryt spadł w postaci deszczu meteorytów 14 sierpnia 1992 roku w Ugandzie w mieście Mbale i jego okolicach. Największy fragment meteorytu miał masę 27,4 kg i został znaleziony w okolicach więzienia w mieście Mbale. Ocenia się, że meteoroid przed wejściem w ziemską atmosferę ważył około 1000 kg. Gęstość meteorytu wynosi ok. 3,5 g/cm. Zebrane meteoryty w większości trafiły do Narodowego Muzeum Przyrodniczego w Leiden, w Holandii. W Polsce fragment o wadze 15,3 g znajduje się w kolekcji Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

  Awere – meteoryt kamienny zaliczany do chondrytów oliwinowo-hiperstenowych L 4. Meteoryt spadł 12 lipca 1968 roku w Ugandzie w okolicach miejscowości Awere. Upadek meteorytu nastąpił około godziny 3.00 miejscowego czasu. Na miejscu spadku odnaleziono pojedynczy okaz o masie 134 g.

  Baszkówka – meteoryt z grupy chondrytów zwyczajnych, o masie 15,7 kg, który spadł 25 sierpnia 1994 we wsi Baszkówka, koło Warszawy.

  Allende – meteoryt kamienny należący do chondrytów węglistych C3, który spadł w postaci deszczu meteorytowego 8 lutego 1969 roku w Meksyku w prowincji Chihuahua. Obszar spadku meteorytu Allende obejmował teren o długości 50 km i szerokości 10 km. Ogólną masę zebranych kamieni ocenia się na 2 tony. Największy ważył 110 kg. Jeden z okazów meteorytu znajduje się w Obserwatorium Astronomicznym w Olsztynie.

  Chadong – meteoryt kamienny należący do chondrytów oliwinowo-hiperstenowych L 6, spadły 17 września 1998 roku w chińskiej prowincji Hunan. Meteoryt spadł o godzinie 19.00 czasu lokalnego niedaleko wsi Shiniu i obserwowany był przez miejscowego rolnika. Z miejsca spadku pozyskano pojedynczy fragment o masie 3,7 kg.

  Maziba – meteoryt kamienny zaliczany do chondrytów oliwinowo-hiperstenowych L 6, spadły 24 września 1942 roku w Ugandzie. Z miejsca spadku meteorytu pozyskano materiał meteorytowy o masie 4,98 kg.

  Changde – meteoryt kamienny należący do chondrytów oliwinowo-bronzytowych H 5, spadły 11 marca 1977 roku w chińskiej prowincji Hunan. Meteoryt spadł o godzinie 11.54 czasu lokalnego w postaci deszczu meteorytowego obejmującego obszar elipsy rozrzutu o wymiarach 6 km na 4 km. Z miejsca spadku pozyskano łącznie 1,81 kg materii meteorytowej. Największy fragment znaleziono w części południowej elipsy ważący 900 g. Najmniejszy znaleziony fragment ważył 11,8 g.

  Dodano: 05.05.2011. 00:25  


  Najnowsze