• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowa konferencja nt. technologii spacewire 2010, Sankt Petersburg, Rosja

  04.06.2010. 17:12
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 22-24 czerwca 2010 r. odbędzie się w Sankt Petersburgu, Rosja, międzynarodowa konferencja nt. technologii spacewire 2010 .

  Wydarzenie ma na celu zgromadzenie projektantów produktów w technologii spacewire, inżynierów hardwareu, programistów, inżynierów systemów i specjalistów ds. misji kosmicznych, aby podzielić się najnowszymi pomysłami i osiągnięciami związanymi z technologią spacewire.

  Spacewire to standard szybkich łączy i sieci do wykorzystania na pokładzie statków kosmicznych, ułatwiający połączenie czujników, pamięci masowych, jednostek przetwarzania i podsystemów telemetrycznych do transmisji sygnałów z satelity na Ziemię. Jest obecnie wykorzystywany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), Japońską Agencję Badań Kosmicznych (JAXA) oraz Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

  W czasie sesji konferencyjnych poruszone zostaną następujące zagadnienia:
  - misje i zastosowania: w jaki sposób technologia spacewire została wykorzystana w istniejących lub planowanych statkach kosmicznych oraz inne zastosowania technologii spacewire;
  - komponenty: urządzenia obsługujące standard spacewire, takie jak urządzenia sensoryczne, komponenty elektroniczne, ASIC i FPGA, przewody wielożyłowe i konektory;
  - sprzęt pokładowy i oprogramowanie: produkty obsługujące standard spacewire, w tym sprzęt pokładowy, przyrządy i powiązane oprogramowanie pokładowe;
  - testy i weryfikacja: testowanie i weryfikacja komponentów, sprzętu i systemów w technologii spacewire, w tym techniki walidacji FPGA/ASIC, testowanie przewodów wielożyłowych/konektorów oraz podejścia do testów na poziomie systemu;
  - sieci i protokoły: architektury sieciowe, konfiguracja, odkrycia i koncepcje "plug and play", protokoły wysokiego poziomu w technologii spacewire oraz powiązane projekty oprogramowania i zagadnienia z tym związane;
  - normalizacja.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Testowanie oprogramowania – proces związany z wytwarzaniem oprogramowania. Jest to jeden z procesów zapewnienia jakości oprogramowania. Testowanie ma na celu weryfikację oraz walidację oprogramowania. Weryfikacja oprogramowania ma na celu sprawdzenie, czy wytwarzane oprogramowanie jest zgodne ze specyfikacją. Walidacja sprawdza, czy oprogramowanie jest zgodne z oczekiwaniami użytkownika. Testowanie oprogramowania może być wdrożone w dowolnym momencie wytwarzania oprogramowania (w zależności od wybranej metody). W podejściu klasycznym największy wysiłek zespołu testerskiego następuje po definicji wymagań oraz po zaimplementowaniu wszystkich zdefiniowanych funkcjonalności. Nowsze metody wytwarzania oprogramowania (np. Agile), skupiają się bardziej na jednostkowych testach wykonywanych przez członków zespołu programistycznego, zanim oprogramowanie trafi do właściwego zespołu testerów. Synchronous Digital Hierarchy (SDH), czyli Synchroniczna Hierarchia Systemów Cyfrowych, Jest to technologia sieci transportu informacji, charakteryzująca się tym, że wszystkie urządzenia działające w sieci SDH, pracujące w trybie bezawaryjnym, są zsynchronizowane zarówno do nadrzędnego zegara (PRC) jak i do siebie nawzajem (w odróżnieniu od takich technologii jak, np. ATM). Verilog jest popularnym językiem opisu sprzętu używanym do projektowania oraz symulacji układów cyfrowych, zwłaszcza typu ASIC i FPGA.

  Rumuńska Agencja Kosmiczna (rum. Agenţia Spaţialǎ Românǎ, ROSA) – rumuńska państwowa agencja koordynująca rozwój technologii i programów kosmicznych, powstała w 1991. Encyclopedia Astronautica - internetowa encyklopedia astronautyki. Rekomendowane przez NASA, Encyklopedię Britannica, gazety, sieci telewizyjne oraz historyków. Stanowi obszerne, dobrze udokumentowane źródło wiedzy na temat historii i technologii lotów kosmicznych. Zawiera obszerny katalog pojazdów, astronautów, rakiet i misji kosmicznych.

  Studencka inicjatywa technologii i eksploracji kosmosu (ang. Student Space Exploration & Technology Initiative, SSETI) – stowarzyszenie zrzeszające 32 uczelnie z 12 europejskich krajów (również z Polski). Ma na celu promocję astronautyki i związanych z nią technologii poprzez budowę minisatelitów studenckich. Głównym patronem projektu jest Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), której biuro edukacyjne koordynuje prace wszystkich członków stowarzyszenia. Astro-H (nazywany też NeXT od New X-ray Telescope, czyli Nowy Teleskop Rentgenowski) – planowany naukowo-badawczy satelita budowany przez japońską agencję kosmiczną JAXA we współpracy z Holenderskim Instytutem Badań Kosmicznych SRON oraz NASA. Umieszczenie na orbicie wokółziemskiej na wysokości 550 km ma nastąpić w 2014 roku. Będzie służył do badań Wszechświata w zakresie promieniowania rentgenowskiego.

  RadiSys Corporation to producent i dostawca systemów wbudowanych i podobnych rozwiązań. Główna siedziba firmy znajduje się w Hillsboro w stanie Oregon, USA. Firma współpracuje z grupami deweloperskimi klientów dostarczając im sprzęt oraz know-how w zakresie architektury komputerów, integracji systemów, wbudowanych systemów operacyjnych np. OS-9, projektowania ASIC oraz tworzenia oprogramowania pośredniczącego. Satelita technologiczny (techniczny) – rodzaj sztucznego satelity służącego do badania i testowania prototypów elementów, urządzeń, eksperymentów, technologii, metod pomiarowych i obserwacyjnych mających być później użytymi w innych statkach kosmicznych.

  Agency for Science, Technology and Research (Agencja ds. Nauki, Technologii i Badań; skrótowo: A*STAR) - agencja rządowa Republiki Singapuru zajmująca się wspieraniem rozwoju zaawansowanych technologii. Powstała w 2002 r.

  Elevator:2010 - konkurs naukowy z nagrodami pieniężnymi wzorowany na Ansari X Prize, ale w celu opracowania windy kosmicznej i technologii ją wspomagających. Elevator:2010 organizuje coroczne konkursy, w których przyznawane są nagrody za konstrukcję pojazdów wspinających, włókien i systemów zasilania. Konkurs organizowany jest we współpracy Spaceward Foundation oraz NASA Centennial Challenges.

  Orbiter Boom Sensor System (OBSS): wysięgnik używany jako specjalna końcówka dla ramienia Canadarm na pokładzie promów kosmicznych NASA. Jego główne zastosowania to pomoc w naprawach podczas spacerów kosmicznych, a także kontrola systemu osłony termicznej promu (Shuttle Thermal Protection System; TPS). Irańska Agencja Kosmiczna (pers. سازمان فضایی ایران – Sāzmān-e Fazāyi-ye Irān, ang. Iranian Space Agency, ISA) – agencja rządowa Iranu, zajmująca się eksploracją przestrzeni kosmicznej i rozwojem związanych z tym technologii. Iran jest aktywnym uczestnikiem azjatyckiego wyścigu kosmicznego, a także członkiem Komitetu ONZ ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej, który został utworzony w 1958 r.

  Sprzęgła sterowane jest to sprzęgło wyposażone w urządzenia, za którego pomocą pracownik obsługujący maszynę lub urządzenie może dokonywać połączenia lub rozłączenia członów sprzęgła. W zależności od rodzaju pracy łączenie lub rozłączanie sprzęgła może następować w czasie spoczynku albo w ruchu. O konstrukcji tego sprzęgła może decydować również kierunek momentu i ruch obrotowy przy włączaniu oraz warunki wyłączania: przy biegu luzem czy też pod obciążeniem. SOHO (ang. Solar and Heliospheric Observatory) – projekt badawczy współtworzony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). W ramach projektu, 2 grudnia 1995 roku, w stronę Słońca została wystrzelona rakieta, która wyniosła bezzałogową sondę kosmiczną na orbitę okołosłoneczną.

  New Millennium Program – program misji kosmicznych NASA, którego zadaniem było przetestowanie nowych technologii na potrzeby przyszłych misji. NASA anulowała program w 2008 r., przeznaczając otrzymane w ramach budżetu na rok fiskalny 2009 środki finansowe na inne cele. Statki kosmiczne i eksperymenty programu New Millenium początkowo nosiły nazwę „Deep Space” (dla misji planetarnych) i „Earth Observing” (misje na orbicie Ziemi). W 2000, wraz ze zmianami w samym programie, Deep Space otrzymały nazwę „Space Technology”. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (Bhāratīya Antariksh Anusandhān Sangaṭn), ISRO (Isarō) – indyjska państwowa agencja kosmiczna. Jej siedziba mieści się w Bangalore, zatrudnia ok. 20 tysięcy pracowników, z budżetem ok. 65 mld rupii indyjskich (ok. 1,3 mld USD według kursu z października 2008 roku). Zadaniem ISRO jest rozwój technologii związanych z Kosmosem oraz ich wykorzystanie do rozwoju Indii. Przewodniczącym ISRO jest obecnie G. Madhavan Nair. Poza wynoszeniem satelitów indyjskich, ISRO oferuje również innym krajom swoje usługi w zakresie wynoszenia ładunków na orbitę. Wykorzystywane są do tych celów rakiety nośne: PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) do wynoszenia na orbity polarne oraz GSLV (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle) do wynoszenia na orbity geostacjonarne.

  Dodano: 04.06.2010. 17:12  


  Najnowsze