• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowe spotkanie fizyków jądrowych na Mazurach

  09.09.2011. 19:53
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Eksperci z największych na świecie laboratoriów, w których tworzy się jądra superciężkie przyjadą do Piasków (Warmińsko-Mazurskie) na międzynarodową konferencję fizyczną. Tygodniowe spotkanie rozpocznie się w niedzielę.


  W spotkaniu fizyków zajmujących się badaniem materii jądrowej weźmie też udział prawnuk Marii Skłodowskiej Curie - astrofizyk, prof. Yves Langevin.

  32. edycję konferencji na Mazurach organizują: Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i fundacja Pro-Physica - poinformował rzecznik NCBJ dr Marek Pawłowski w przesłanym PAP komunikacie.

  W tym roku spotkanie jest poświęcone pamięci Marii Skłodowskiej Curie i stuleciu odkrycia jądra atomu.

  "Spodziewamy się wielu znamienitych gości - powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego, prof. Marek Pftzner z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW). - Referaty zaprezentują m.in. przedstawiciele trzech wiodących na świecie laboratoriów, w których wytwarzane są jądra superciężkie: prof. Sigurd Hofmann z GSI (Instytut Badań Ciężkich Jonów) w Darmstad, prof. Yuri Oganessian z Dubnej i prof. Kosuke Morita z RIKEN w Japonii".

  Naukowiec przypomniał, że prof. Hofmann był liderem zespołu, który w 1996 r. odkrył pierwiastek o liczbie atomowej 112 i inicjatorem nadania mu nazwy Copernicum. "W Dubnej tworzone są najcięższe pierwiastki o liczbach atomowych 114, 116, 117 i 118. Japońskie RIKEN bada m.in. egzotyczne jądra o liczbie atomowej 113" - dodał.

  Polscy fizycy od kilkudziesięciu lat współpracują z laboratoriami wytwarzającymi coraz cięższe pierwiastki. "Spodziewamy się, że w Piaskach zostaną zaprezentowane doniesienia o stanie prac nad syntezą jąder o liczbach atomowych 119 i 120 - uzupełnił dr Michał Kowal z NCBJ. - Eksperymenty trwają obecnie w GSI i w Dubnej."

  Konferencję zainauguruje niedzielny wykład prof. Andrzeja Kajetana Wróblewskiego (FUW) poświęcony stuleciu odkrycia jądra atomowego. Na poniedziałkowej sesji jako pierwszy wystąpi prof. Yves Langevin. Jedną z ostatnich konferencyjnych prezentacji będzie wykład prof. Krzysztofa Pachuckiego (FUW) na temat ekscytującej zagadki promienia protonu, którego dotychczas uznaną wartość podważają ostatnie eksperymenty z atomami mionowymi.

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – jeden z jedenastu wydziałów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Został powołany 12 września 1949 roku. Obecnym dziekanem wydziału jest prof. dr hab. Anna Przyborowska-Klimczak. Endokrynologia Polska – dwumiesięcznik Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Beata Kos-Kudła. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Ewa Sewerynek, prof. Marek Bolanowski, prof. Roman Junik oraz dr hab. Tomasz Bednarczuk. Maciej Lewenstein (ur. 1955 w Warszawie) – polski fizyk teoretyk o specjalności fizyka statystyczna, optyka kwantowa, sieci neuronowe. Magister Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego z 1978. Doktorat w Essen University (promotor prof. Fritz Haake) w 1983. Rozprawę habilitacyjną wykonał w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w 1986. Pracował jako PostDoc z laureatem Nagrody Nobla, prof. Royem Glauberem na Uniwersytecie Harvarda, potem zatrudniony był w Saclay (francuskim Centrum Badań Jądrowych - CEA), następnie jako profesor na Uniwersytecie w Hanowerze. Od 2005 r. pracuje w Instytucie Fotoniki (ICFO) w Castelldefels i Katalońskiej Instytucji Badań i Studiów Zaawansowanych w Barcelonie. Tytuł profesorski otrzymał 11 maja 1993 w dziedzinie nauk fizycznych.

  Acta Angiologica – oficjalny kwartalnik Polskiego Towarzystwa Angiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Arkadiusz Jawień. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Aldona Dembińska-Kieć, prof. Andrzej Dorobisz oraz prof. Małgorzata Szczerbo-Trojanowska. Wyższa Szkoła Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Wołominie jest niepubliczną uczelnią zawodową powstałą w marcu 2005 r. na mocy decyzji Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Pierwszym rektorem uczelni był prof. dr hab. Michał Gnatowski. Od 1 października 2009 r. rektorem uczelni jest dr Janusz Kowalski. Uczelnia posiada uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia na kierunkach: ekonomia i filologia. Założycielem uczelni od marca 2011 r. jest Fundacja Al Farabi. Wśród samodzielnych pracowników kadry naukowo dydaktycznej są: były rektor Szkoły Głównej Handlowej prof. dr hab. Klemens Białecki, prof. Krzysztof Marecki, prof. dr hab. Andrzej Sokołowski, prof. dr hab. Halina Szmarłowska oraz Dyrektor Centrum Języków Obcych Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku prof.dr hab. Ludmila Khvedchenya.

  Instytut Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – jednostka organizacyjna Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Instytut funkcjonuje od 1970 roku. Obecnie dyrektorem jest dr hab. Dariusz Słapek, kierownik Zakładu Historii Starożytnej. Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Koszyckiej został założony 21 lipca 1969 roku przez prof. Františka Poliaka, który był również pierwszym dziekanem tego wydziału (w latach 1969-1972). Obecnie (2012) dziekanem Wydziału jest prof. Liberios Vokorokos.

  Jacek Banaszkiewicz (ur. 18 lipca 1947 w Poznaniu) – prof. dr hab., pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, historyk mediewista, badacz początków dziejów Polski zajmujący się przede wszystkim fabularno-mitologicznymi tradycjami średniowiecza i wątkami legendarnymi. Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – jeden z 11 wydziałów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W strukturze organizacyjnej wyodrębnione są dwa Instytuty, w skład których wchodzi 15 zakładów naukowych.

  Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii został utworzony w 1968 roku wraz z powołaniem do życia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Powstał z połączenia odpowiednich wydziałów Filii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach. Zgodnie z zarządzeniem Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego, z 31 lipca 1968 r., Wydział kontynuował kierunki kształcenia i działalność naukową scalonych jednostek. Jego historię tworzyły takie postacie, jak: prof. Marek Kuczma, matematyk, twórca polskiej szkoły równań funkcyjnych; prof. Andrzej Pawlikowski, fizyk, twórca katowickiej fizyki teoretycznej; prof. August Chełkowski, fizyk i polityk, twórca szkół naukowych na Śląsku: fizyki molekularnej i fizyki ciała stałego, jego działalność naukowa znalazła uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

  Grzegorz Jacek Wrochna (ur. 13 marca 1962 w Radomiu) – polski fizyk, prof. dr hab., dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku.

  Janina Dziukowa z domu Grzymałowska (ur. 1927, zm. 17 października 2013) – polski radiolog, prof. dr hab., nestorka powojennej radiodiagnostyki onkologicznej w Polsce, twórczyni i kierowniczka Zakładu Radiodiagnostyki Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie na warszawskim Ursynowie. Pi of the Sky – naukowy projekt badawczy powstały z inicjatywy prof. Bohdana Paczyńskiego służący do automatycznej obserwacji nieba w poszukiwaniu rozbłysków optycznych pochodzenia kosmicznego. Aparatura zainstalowana jest w obserwatorium Uniwersytetu Warszawskiego w Las Campanas Observatory na pustyni Atacama w Chile. W realizacji projektu uczestniczy zespół naukowców i inżynierów z Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana, Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW, Instytutu Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej, Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Centrum Badań Kosmicznych PAN. Program Pi of the Sky działa od 2004 roku.

  Dodano: 09.09.2011. 19:53  


  Najnowsze