• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowy konkurs: Nazwij planetoidę

  20.05.2010. 01:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Do końca maja dzieci ze wszystkich krajów mogą nadsyłać swoje propozycje nazw dla planetoid, które nie mają jeszcze swojej nazwy - informują strony internetowe czasopisma "Sky and Telescope".

  Obecnie, w naszym Układzie Słonecznym znamy około pół miliona planetoid. Tylko 240 tysięcy z nich ma swoje oznaczenie. Planetoida dostaje je wtedy, gdy jej orbita jest już dobrze znana. Co ciekawe, tylko 15 tysięcy obiektów z tej grupy ma swoją nazwę. Reszta określana jest bezdusznym skrótem zawierającym datę jej odkrycia.

  Dlatego Thilina Heenatigala z Space Renaissance Education Chapter i Ginita Jimenez założyciel Father Films, wymyśliły konkurs "Naming X". Zainspirowane one zostały historią sprzed 80 lat, kiedy to tuż po odkryciu Plutona, jego nazwa została zasugerowana przez 11-letnią wówczas Venetię Burney. Konkurs na nazwę dla planetoidy został więc rozpisany i ma potrwać do 30 maja. Do tego czasu dzieci i uczniowie z całego świata mogą przesyłać swoje propozycje nazw. Ze wszystkich zgłoszeń jury wybierze najlepsze. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 14 czerwca, a zaproponowane nazwy przekazane będą do wykorzystania Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

  Konkurs ma trzy kategorie: dla dzieci do lat 11, dla dzieci od lat 12 i starszych oraz dla grup szkolnych. Zgłoszona nazwa nie może mieć więcej niż 16 znaków, musi być łatwo wymawialna dla większości narodowości i oczywiście nie może być już wcześniej użyta do nazwania jakiegoś ciała kosmicznego.
   
  Propozycje należy nadsyłać na adres: namingx@gmail.com. AOL

  PAP - Nauka w Polsce

  kap

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Azerbejdżan zadebiutował w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2012 roku. Kraj miał wystąpić już w konkursie w 2008 roku, ale zrezygnował z powodu braku odpowiedniej piosenki. Ukraina w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci wzięła dotychczas udział siedem razy, a zadebiutowała w 2006 roku. Kraj raz wygrał konkurs - w 2012 roku, za sprawą Anastasiyi Petryk, która wykonała piosenkę Nebo. Holandia w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci: Holandia w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci uczestniczy od samego początku, czyli od 2003 roku. Kraj wygrał konkurs w roku 2008 wraz z Ralfem Mackenbachem i piosenką „Click Clack”. W 2008 roku kraj zajął najgorsze jak dotąd - 13 miejsce. Holandia jest również pierwszym dwukrotnym gospodarzem konkursu: w 2007 i 2012 roku.

  Albania zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2012 roku.. Pierwszą reprezentantką kraju była Igzidora Gjeta z piosenką "Kam një këngë vetëm për ju" (Mam piosenkę tylko dla was). Ostatecznie zajęła jednak ostatnie, 12. miejsce. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2004: Drugi Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się w Norwegii, a dokładnie w mieście Lillehammer, które 10 lat wcześniej gościło zimowe igrzyska olimpijskie. Finał miał miejsce 20 listopada. Z ogromną przewagą punktową wygrała María Isabel reprezentująca Hiszpanię. Zwycięstwo w konkursie otworzyło jej drzwi do międzynarodowej kariery.

  Cypr w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci zadebiutował w 2003 roku. Pierwszym reprezentantem kraju została Theodora Rafti która nie przyniosła sukcesu Cyprowi, gdyż zajęła 14 miejsce. Jest to najgorszy rezultat tego kraju. Rok później Marios Tofis zajął 8 miejsce z 61 punktami. W kolejnym roku Cypr zrezygnował z konkursu. Powrócił w 2006 roku zajmując również 8 miejsce z 58 punktami. Reprezentantami zostali Louis Panagiotou & Christina Christofi z pisoenką Boys Girls. W Holandii Yiorgos Ioannides zajął 14 miejsce z 29 punktami. Również jest najgorszym wynikiem. W 2008 roku Cypr został organizatorem festiwalu. Państwo reprezentowały dwie dziewczynki Elena & Charis, które zajęły 10 miejsce z 46 punktami z piosenką Yuppi Ya ! W 2009 roku na Ukrainie Rafaella Kosta zajęła 11 miejsce z 32 punktami. Cypr zrezygnował z udziału w konkursie. Powodem są słabe rezultaty tego kraju. (8493) Yachibozu - planetoida z grupy pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3 lat i 329 dni w średniej odległości 2,48 j.a. Została odkryta 30 stycznia 1990 roku w Kushiro przez Masanoriego Matsuyamę i Kazuo Watanabe. Nazwa planetoidy pochodzi od yachibozu, trawy często spotykanej na mokradłach w pobliżu Kushiro na wyspie Hokkaido. Nazwa została wybrana spośród nazw zaproponowanych przez dzieci uczestniczące w Fureai Space Festival odbywającym się w Kushiro z okazji Japanese Space Day 2007. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (8493) 1990 BY1.

  Przestrzeń nazw (ang. namespace) – abstrakcyjne uniwersum, którego elementami mogą być nazwy, terminy techniczne lub słowa. W obrębie dowolnej przestrzeni nazw każda nazwa musi być niepowtarzalna. Przestrzeń nazw jest kontekstem, w którym słowo może być jednoznacznie przypisane do reprezentowanego przez nie pojęcia ze świata rzeczywistego. Child Helpline International, CHI – międzynarodowa sieć telefonów zaufania dla dzieci. Istnieje od 2003 roku. Działa w 160 krajach i opiera się na wierze w to, że dzieci nie tylko mają własne prawa ale także są najlepszymi osobami, by zidentyfikować swoje własne problemy jeśli tylko dostarczy się im do tego odpowiednich narzędzi.

  Szwecja w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci: Szwecja w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział 5 razy. Początkowo stacją w Szwecji była SVT. Jednak w 2006 roku po złych startach w Konkursie oddała ten status Szwedzkiej TV4. Szwedzka TV4 oficjalnie podała, że rezygnuje z udziału Konkursie w 2008 roku .

  Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2012 (ang. Junior Eurovision Song Contest 2012) – 10. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci zorganizowana w Heineken Music Hall w Amsterdamie przez holenderskiego nadawcę publicznego AVRO.

  Litwa w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci: Litwa w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział trzy razy. Zadebiutowała w 2007 roku. Pierwszym reprezentantem była Lina Jurevičiūtė z piosenką Kai miestas snaudžia. Zajęła wtedy 13 miejsce ze 33 punktami. Jak na dziś jest to najgorszy rezultat Litwy. W 2008 roku na Cyprze w konkursie brała udział Eglė Jurgaitytė z piosenką Laiminga Diena. Jest to najlepszy rezultat litewski gdyż zdobyła 3 miejsce ze 103 punktami. W 2009 roku Litwa zrezygnowała z powodu problemów finansowych nadawcy publicznego. W 2010 roku Bartos z piosenką Oki Doki zajął 6 miejsce ze 67 punktami. Nazwy fizjograficzne (inaczej: nazwy terenowe, nazwy geograficzne) – nazwy obiektów znajdujących się na określonym terenie lub w przestrzeni. Główną motywacją nazw fizjograficznych jest wyróżnienie się czymś nazywanych obiektów, np. funkcjonalnością (np. służą do orientacji w terenie), czy atrakcyjność, znaczeniem gospodarcze(użyteczne jakiś sposób). Należy zauważyć, że nie nadawano nazw obiektom, które w oczach osób zamieszkujących dany teren w danym czasie nie miały żadnej wartości, były bezużyteczne, np. szczyty górskie, czy skały zostały nazwane dużo później niż doliny, łąki itp. Do nazw fizjograficznych zalicza się przede wszystkim nich nazwy osiedli ludzkich (nazwy miejscowe), nazwy rzek (hydronimy), gór (oronimy, jaskiń (speleonimy), lasów (drimonimy) itp.

  Sala Polivalentă – hala widowiskowo-sportowa w Bukareszcie w Rumunii, mogąca pomieścić 5300 osób. Jest często używana na koncerty, wystawy i pokazy oraz rozgrywki sportowe, jak na przykład mecze siatkówki klubu Dinamo Bukareszt. W 2006 roku odbył się na niej Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Lista niesklasyfikowanych planetoid – lista zawierająca nietypowe planetoidy poruszające się po wyjątkowych orbitach. Obiekty te nie stanowią też jakiejś spójnej grupy czy rodziny planetoid, gdyż każdy z nich ma odrębne parametry swojej trajektorii. Najczęściej jednak w peryhelium znajdują się w głównym pasie planetoid, a w aphelium znacząco przekraczają orbitę Jowisza. Mogą mieć bardzo eliptyczne orbity lub wyjątkowo dużą inklinację. Według stanu na 7 sierpnia 2013 roku znanych jest 112 nietypowych obiektów, z których 6 zostało ponumerowanych, a 1 otrzymał nazwę. Większość została odkryta w 2010 roku.

  Mołdawia w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci zadebiutowała w 2010 roku. Pierwszym reprezentantem był Stefanel Roscovan z piosenką AlliBaba.

  Dodano: 20.05.2010. 01:17  


  Najnowsze