• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miłośnicy astronomii wydali kalendarz ze zdjęciami nieba

  22.02.2011. 16:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Miłośnicy astronomii wydali kalendarz ze zdjęciami nieba. Z okazji Roku Heweliusza 2011 kalendarz zawiera dodatkowo reprodukcje wizerunków gwiazdozbiorów z atlasu Heweliusza.

  Kalendarz astrofotografii zawiera najlepsze zdjęcia obiektów astronomicznych wykonane przez polskich miłośników astronomii. Jest to kalendarz ścienny w formacie około 42 x 29 cm.

  Karta każdego z miesięcy zawiera zdjęcie główne i po kilka mniejszych zdjęć dodatkowych. Na drugiej stronie karty znajduje się wizerunek gwiazdozbioru z atlasu Jana Heweliusza. W kalendarzu zaznaczono fazy Księżyca oraz daty wschodu i zachodu Słońca i Księżyca. Na końcu znajduje się także spis ciekawych zjawisk astronomicznych w roku 2011.

  "Kalendarz astrofotografia amatorska 2011" został wydany w nakładzie około 2000 sztuk. Jest to wydawnictwo bezpłatne, finansowane przez sponsorów z branży astronomicznej. Skład redakcyjny stanowią: Michał Kałużny, Przemysław Rudź, Jacek Pala oraz Robert Bodzoń.

  Dystrybucja kalendarza rozpoczęła się kilka dni temu wśród osób, które zarejestrowały się w trakcie trwających pod koniec stycznia zapisów. Zainteresowanie było tak duże, że zapisy potrwały tylko jeden dzień.

  Dodatkowo kalendarz otrzymają prenumeratorzy czasopisma "Urania - Postępy Astronomii" wydawanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Dla osób, które przeoczyły zapisy na kalendarz prenumerata "Uranii" jest więc ostatnią szansą na zdobycie tego oryginalnego wydawnictwa. (PAP)

  cza/ krf/ kap/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Biblioteka Uranii – seria wydawnicza wydawana przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) w Krakowie od 1990 roku, związana z czasopismem Urania - Postępy Astronomii. Najnowszą z pozycji (nr 31) wydało Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Seria obejmuje książki dotyczące astronomii. W szczególności przez kilkanaście lat w jej ramach był wydawany bardzo szczegółowy kalendarz astronomiczny zawierający efemerydy dla planet i różnych innych ciał niebieskich.

  Urania – miesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej, ukazujący się od roku 1922 do roku 1998. Urania powstała w trzy lata po założeniu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii jako jego oficjalny organ. W roku 1998 pismo połączyło się z kwartalnikiem Postępy Astronomii wydawanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i jego kontynuacją jest dwumiesięcznik Urania – Postępy Astronomii.

  Kalendarz astronomiczny (astrologiczny) – współcześnie jest to kalendarz podający dla określonego terytorium np. Polski daty zjawisk astronomicznych takich jak pojawienie się komety, zaćmienia Księżyca, Słońca, rojów meteorów, ciekawych układów planet. Oprócz daty podawany jest obszar, na którym zjawisko będzie widoczne, czas, kierunek w którym należy patrzeć oraz, zwłaszcza dla amatorów, dodatkowe wskazówki naprowadzające obserwatora. Kalendarz astronomiczny dla Polski dość regularnie zamieszcza miesięcznik Wiedza i Życie.

  Urania–Postępy Astronomii – dwumiesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej. Czasopismo powstałe z połączenia się „Uranii” i „Postępów Astronomii”, wydawane wspólnie pod patronatem PTA i PTMA od 1998 roku. Zachowana została numeracja ciągła Uranii.

  Idy (łac. Idus) - w kalendarzu rzymskim dzień przypadający w środku miesiąca. W słonecznym kalendarzu juliańskim termin ten nie ma astronomicznego znaczenia. Natomiast w pierwotnym kalendarzu księżycowym mianem Idus określano dzień, po którym następuje pełnia księżyca.

  Urania–Postępy Astronomii – dwumiesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej. Czasopismo powstałe z połączenia się „Uranii” i „Postępów Astronomii”, wydawane wspólnie pod patronatem PTA i PTMA od 1998 roku. Zachowana została numeracja ciągła Uranii.

  Kalendarz księżycowy (lunarny) – kalendarz oparty na fazach Księżyca. Rok księżycowy ma 354 dni i dzielony był na 12 miesięcy synodycznych (po 29 lub 30 dni). Różnica około 11,25 dni w stosunku do roku słonecznego powodowała przesuwanie się pór roku w stosunku do miesięcy roku kalendarzowego.

  Dodano: 22.02.2011. 16:19  


  Najnowsze