• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • MiNI Akademia Matematyki PW wraca po wakacyjnej przerwie

  08.10.2010. 01:20
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  16 października zainauguruje powakacyjną działalność MiNI Akademia Matematyki na Politechnice Warszawskiej. Spotkanie rozpocznie wykład prof. Grzegorza Świątka "O rozkładzie świąt w kalendarzu i podobnych zdarzeniach nielosowych". Po wykładzie odbędą się zajęcia warsztatowe.

  Podczas wykładu prof. Świątek pokaże, że w kalendarzu gregoriańskim, inaczej niż w juliańskim, Boże Narodzenie lub 1 maja wypadają z różną częstością w różne dni tygodnia. Będzie to wstęp do rozpatrzenia pokrewnego zagadnienia rozkładu początkowych cyfr w ciągu potęg np. dwójki.

  Po prelekcji w trakcie warsztatów uczniowie wyliczą rozkłady rożnych świąt na dni tygodnia (wyniki będą mogli sprawdzać przy pomocy komputera), aby w końcu odpowiedzieć na pytanie, czy powrót do kalendarza juliańskiego byłby korzystny.

  Na wszystkie zajęcia wstęp jest wolny, ale na warsztaty - z powodu ograniczonej liczby miejsc - obowiązują zapisy (strona: www.mini.akademia.pw.edu.pl ).

  Kolejne tegoroczne spotkania zaplanowano na 20 listopada i 11 grudnia. Dotyczyć będą odpowiednio - kodowania i korygowania błędów podczas przesyłania informacji oraz rachunku prawdopodobieństwa.

  MiNI Akademia Matematyki (skrót od nazwy Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW) rozpoczęła działalność w marcu tego roku i składała się jak dotąd z czterech comiesięcznych spotkań. Adresowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli i pasjonatów matematyki.

  Projekt jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, a zajęcia przygotowują i prowadzą pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału MiNI.

  PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

  agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych (MiNI) - jeden z najmłodszych wydziałów Politechniki Warszawskiej, powstały w 1999 z rozdzielenia dawnego Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej (FTiMS) na Wydział Fizyki oraz właśnie MiNI. Siedziba wydziału mieściła się w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej (pl. Politechniki 1) do 23 kwietnia 2012, kiedy to nastąpiło oficjalne otwarcie nowo wybudowanego gmachu MiNI znajdującego się wewnątrz kampusu głównego PW. Wydział MiNI zatrudnia m.in. 29 profesorów (w tym 15 z tytułem naukowym) i 5 doktorów habilitowanych. Wydział Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej rozpoczął działalność pod obecną nazwą 1 września 2011 roku po zmianie nazwy Wydziału Matematyczno-Fizycznego, utworzonego w 1969 roku z połączenia istniejących na różnych wydziałach katedr: fizyki, matematyki i geometrii wykreśl­nej. W tamtym okresie był to jedyny tego typu wydział w polskich uczelniach technicz­nych. Mini (lub MINI) – marka samochodów osobowych należąca do koncernu BMW. Pod tą marką od 2001 roku produkowane są samochody wzorowane na klasycznym Mini. Stylistyka i własności jezdne nawiązują do pierwowzoru, jednakże bogate wyposażenie, wysoka cena oraz docelowa grupa klientów są znacząco różne. Od 2006 roku produkowane jest MINI drugiej generacji, które jeszcze bardziej odróżnia się od poprzednika. Modele wyprodukowane po 2006 roku są w całości opracowane przez firmę BMW i korzystają z takich rozwiązań jak Start&Stop, czy wskaźnik zmiany biegu. Zmianie uległy także sprzęgło, skrzynia biegów, wnętrze, detale zewnętrzne oraz silniki.

  Mini - samochód osobowy klasy aut miejskich produkowany przez koncern BMW pod marką Mini od 2001 roku. Jest to podstawowy model marki Mini. Od początku oferowany jest jako 3-drzwiowy hatchback (początkowo jako Mini, a od 2007 roku jako Mini Hatch) oraz od 2004 roku jako 2-drzwiowy kabriolet (Mini Cabrio). W zależności od posiadanego silnika samochód nosi dodatkowo nazwę One, Cooper bądź Cooper S. Mini John Cooper Works WRC – samochód WRC konstrukcji MINI (BMW) oparty na modelu Mini Countryman. Używany od sezonu 2011 Rajdowych Mistrzostw Świata przez zespół Mini WRC Team. Jest to pierwszy od lat 60. samochód przygotowany przez Mini z myślą o braniu udziału w rajdach najwyższego poziomu. Rozwój i obsługa pojazdów wspierana jest przez Prodrive.

  Mini – produkowany od 2001 roku podstawowy model marki Mini. Samochód od początku oferowany jest jako 3-drzwiowy hatchback (początkowo jako Mini, od 2007 jako Mini Hatch), a od 2004 roku także jako 2-drzwiowy kabriolet (Mini Cabrio). W zależności od posiadanego silnika samochód nosi dodatkowo nazwę One, Cooper bądź Cooper S. Instytut Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie jest jednym z dwóch instytutów Wydziału Matematyki i Informatyki UJ.

  Akademia PISM - szkoła jest częścią Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Misją Akademii PISM jest rozwój zawodowy pracowników administracji publicznej oraz pracowników sektora prywatnego poprzez udział w szkoleniach, warsztatach oraz kursach z zakresu stosunków międzynarodowych i dyplomacji. Akademia PISM prowadzi Studium Polityki Zagranicznej(dziewięciomiesięczne szkolenie w trybie weekendowym), kursy z zakresu Protokołu Dyplomatycznego, specjalistyczne warsztaty w języku angielskim oraz inne szkolenia otwarte oraz na zamówienie. W Akademii wykładają: wysocy urzędnicy państwowi, dyplomaci, eksperci, dziennikarze i pracownicy nauki, którzy prowadząc zajęcia w formie wykładów i warsztatów. Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej działa pod tą nazwą od 1 października 2001 r, po przemianowaniu Wydziału Matematyki i Fizyki, który został utworzony 1 lutego 1989 roku w wyniku przekształcenia się Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii w dwa odrębne Wydziały. Jednak zarówno matematyka jak i fizyka rozwijały się, od momentu powstania Uniwersytetu, w ramach Wydziału Przyrodniczego.

  Mini – mały samochód produkowany przez British Motor Corporation (BMC) i jej następców od 1959 aż do 2000 roku. W roku 2001 został zastąpiony przez nowe MINI. Pierwotna wersja tego samochodu zyskała sobie miano kultowej i stała się ikoną lat 60. XX wieku, a jego przedni napęd pozwalający zaoszczędzić przestrzeń wpłynął na generację konstruktorów pojazdów. W prestiżowym międzynarodowym konkursie na "Samochód XX wieku" zajął 2. miejsce, ustępując tylko Fordowi T.

  Dodano: 08.10.2010. 01:20  


  Najnowsze