• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Na aukcji WOŚP można wylicytować miejsce na satelicie

  19.01.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy przygotowujący pierwszego polskiego satelitę naukowego "Lem" zdecydowali się wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Podczas specjalnych aukcji internauci mogą wylicytować możliwość umieszczenia wiadomości na panelach satelity. Zaproponowany przez licytujących tekst zostanie tam laserowo wygrawerowany i wysłany w kosmos.

  "Tego jeszcze nie było, Polski satelita w 2012 roku będzie krążył w kosmicznych przestworzach, dokonując wielu cennych badań naukowych. (...) Jest to satelita nasz, swojski, nadwiślański z uśmiechniętego kraju uśmiechniętych ludzi" - napisał w zapowiedzi aukcji Jurek Owsiak.

  "Takich satelitów w przestrzeni kosmicznej kręci się naprawdę dużo, ale ten będzie posiadał specjalne inskrypcje na swoich ścianach, które można wylicytować w finale. Jedną z nich będzie na pewno logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a trzy pozostałe powierzchnie pozostają dla Waszej wyobraźni i gorącej atmosfery samych licytacji. Jedyna szansa, aby zawrzeć w kilku słowach miłość do Polski, a może i świata, miłość do swojej firmy, czy miłość do swoich bliskich" - dodał twórca WOŚP.

  Satelita "Lem" wraz z instrumentem "Heweliusz" są przygotowywane przez Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w ramach programu BRITE-PL i będą częścią międzynarodowego projektu BRIght Target Explorer Constellation (BRITE). Satelity będą stanowiły część formacji sześciu przyrządów umieszczonych na orbicie o wysokości 800 km. Instrumenty - pierwsze polskie satelity naukowe - będą prowadziły dokładne pomiary fotometryczne 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie.

  Podczas aukcji można wylicytować możliwość umieszczenia napisów na trzech polach znajdujących się na panelach satelity - jednym o wymiarach 40x80 mm i dwóch 35x80 mm. Zaproponowane przez zwycięzców aukcji sformułowania muszą być zgodne z przyjętymi normami obyczajowymi i polskim prawem. Pierwsza licytacja (http://aukcje.wosp.org.pl/show_item.php?item=398577) ma potrwać do 28 stycznia, a druga (http://aukcje.wosp.org.pl/show_item.php?item=398576) do 11 lutego.

  Polscy badacze kosmosu już kilkakrotnie brali udział w finałach WOŚP. W 2007 roku wyjątkowe "światełko do nieba" wyemitował znajdujący się w Piwnicach pod Toruniem radioteleskop, a podczas Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 w aukcji internetowej zorganizowanej przez Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, program Hands-On Universe, Europe oraz portal Astronomia.pl można było wylicytować obserwacje nocnego nieba zdalnie sterowanym teleskopem znajdującym się w amerykańskim stanie Arizona. JPO

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/ jra/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Pikosatelita, pico-satelita, picosat – rodzaj miniaturowego sztucznego satelity. Typ urządzeń o wadze od 0,1 do 1 kg. Do tej kategorii zalicza się również satelity określane jako CubeSat, czyli urządzenia w formie sześcianu o pojemności 1 decymetra sześciennego i wadze około 1 kg. Pikosatelitami są np.: chiński satelita technologiczny Zheda Pixing 1, amerykański satelita Hermes, wietnamski satelita edukacyjny F-1, czy zaprojektowany i zbudowany w Polsce, w ramach współpracy studentów Politechniki Warszawskiej i Centrum Badań Kosmicznych PANPW-Sat.

  Karnawał – pozytywne myślenie – singel zespołów Voo Voo i Jafia Namuel, a jednocześnie materiał promocyjny Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest to także "hymn" tejże fundacji, a melodia tego singla jest wykorzystywana podczas Finału WOŚP.

  Wiara – utwór zespołu Ira pochodzący z płyty 1993 rok. W styczniu, zespół wziął udział w specjalnej trasie koncertowej WOŚP wraz z Kobranocką oraz Proletaryatem, po czym otrzymał od Jerzego Owsiaka propozycję nagrania hymnu dla WOŚP.

  Program OAO (Orbiting Astronomical Observatory) – amerykańskie astronomiczne, obserwacyjne i pomiarowe satelity wyposażone w aparaturę optyczną i urządzenia do przetwarzania i przekazywania danych. Na orbicie znalazły się trzy satelity tej serii, czwarty uległ zniszczeniu podczas nieudanego startu.

  Lem − pierwszy naukowy sztuczny satelita w całości zbudowany (ściślej: zintegrowany) w Polsce; część międzynarodowej konstelacji satelitów astronomicznych BRITE. Nazwa „Lem” pochodzi od nazwiska pisarza Stanisława Lema . We wrześniu 2012 roku nieoficjalnie zapowiadano wystrzelenie satelity w roku 2013 z kosmodromu Dombarowskij na rakiecie Dniepr, wraz z satelitami Dubai-Sat 2 i STSAT-3. W 2012 roku pojawiła się też oficjalna informacja, według której planowany termin wyniesienia satelity na orbitę to II kwartał 2013.

  Kosmos 2 – radziecki satelita technologiczny typu 1MS; oficjalnie wysłany w celu badania zewnętrznych warstw ziemskiej atmosfery i rozwoju podzespołów statków kosmicznych; rzeczywiste przeznaczenie statku było najprawdopodobniej inne.

  Kosmos 5 – radziecki satelita technologiczny typu 2MS; oficjalnie wysłany w celu badania zewnętrznych warstw ziemskiej atmosfery, promieniowania kosmicznego i rozwoju podzespołów statków kosmicznych; rzeczywiste przeznaczenie statku było najprawdopodobniej inne.

  Dodano: 19.01.2011. 00:11  


  Najnowsze