• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Na PW rusza XII edycja powszechnego internetowego konkursu z matematyki

  15.11.2010. 23:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  XII edycja Powszechnego Internetowego Konkursu dla uczniów szkół średnich - Matematyka rozpocznie się 16 listopada na Politechnice Warszawskiej. Konkurs organizuje Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW.

  Rozpoczęcie konkursu poprzedzi podpisanie porozumienia o współpracy między Wydziałem Matematyki i Nauk Informacyjnych PW a Fundacją Rodziny Maciejko, która ufundowała stypendium dla najlepszego laureata konkursu spoza dużego miasta, który podejmie studia na tym Wydziale.

  Konkurs jest organizowany od 1999 roku, a jego adresatem są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - przede wszystkim, choć nie wyłącznie, klas maturalnych. Jego celem jest promocja młodych, utalentowanych matematycznie ludzi z całej Polski.

  Jak przekonuje prof. Krzysztof Bryś, prodziekan do spraw studenckich Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW, jest to przedsięwzięcie unikatowe w skali kraju, skierowane przede wszystkim do uczniów z miejscowości odległych od dużych ośrodków, mające z jednej strony pomóc w przygotowaniu się do matury, a z drugiej zachęcić do studiowania kierunków ścisłych.

  Spośród laureatów i osób wyróżnionych w poprzednich edycjach Konkursu około 2/3 studiuje lub studiowało na różnych wydziałach Politechniki Warszawskiej.

  Konkurs składa się z trzech etapów rozgrywanych poprzez internet oraz finału odbywającego się na Politechnice. Dwa pierwsze etapy polegają na zaznaczeniu właściwych wariantów odpowiedzi w zadaniach podanych na stronie internetowej Konkursu. Zadania są losowane ze specjalnej bazy, opracowanej i stale uzupełnianej przez zespół matematyków z Politechniki Warszawskiej, we współpracy z nauczycielami szkół średnich.

  Uczestnik przechodzi do następnego etapu po zdobyciu określonej liczby punktów. W przypadku niepowodzenia może zacząć grę od początku, ponieważ do Konkursu można przystępować dowolną liczbę razy i w dowolnym momencie jego trwania.

  W trzecim etapie, który w tej edycji trwa do końca marca 2011 roku, uczestnik losuje zestaw 10 zadań i przesyła je wraz z pełnymi rozwiązaniami tradycyjną pocztą na adres organizatora.

  Do finału, który zostanie rozegrany 9 kwietnia 2011 roku na PW przystąpi ok. 150 osób z najlepszymi wynikami z ostatniego etapu. W ciągu trzech godzin będą mieli do rozwiązania pięć zadań. Uroczyste zakończenie konkursu oraz rozdanie nagród i wyróżnień odbędzie się 10 dni później.

  Szczegółowy regulamin oraz informacje na temat poprzednich edycji można znaleźć na stronie: www.konkurs.mini.pw.edu.pl

  Sponsorem przedsięwzięcia jest firma Zibi CASIO, a nagrody książkowe fundują: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne oraz Wydawnictwo Naukowe PWN. Konkurs uzyskał poparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz został objęty patronatem Programu [email protected]

  PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 15.11.2010. 23:47  


  Najnowsze