• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Najbliższe noce najlepsze do obserwacji spadających gwiazd

  11.08.2011. 21:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dwie najbliższe noce to najlepszy czas do obserwacji Perseidów - jednego z najaktywniejszych rojów meteorów - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Perseidy to jeden z najaktywniejszych rojów na naszym niebie. Jego meteory możemy obserwować każdego roku w długim okresie od połowy lipca do prawie końca sierpnia. Maksimum aktywności wypada zwykle około 12 sierpnia i w okolicach tej daty, gdy warunki obserwacyjne dopiszą, możemy podziwiać nawet 100 "spadających gwiazd" na godzinę.

  W tym roku samego maksimum spodziewamy się 13 sierpnia w szerokim zakresie godzin od 3 do 15:30. Najbardziej prawdopodobny moment to jednak okolice godziny 8 rano. Nie są to niestety dobre wieści dla obserwatorów w Polsce. Co więcej, tegoroczne maksimum pokrywa się w zasadzie z pełnią Księżyca - o ciemnym niebie i świetnych warunkach do obserwacji nie ma więc mowy.

  W tym roku nie powinniśmy więc liczyć na 100 meteorów na godzinę, ale bardziej na 40-50 i to pod warunkiem obserwacji poza miastem.

  Na obserwacje warto wyjść nie tylko w drugiej połowie nocy z 12 na 13 sierpnia ale także noc wcześniej. Rankiem, 12 sierpnia, w okolicach godziny 2-3:30 Księżyc znajdujący się tuż przed pełnią będzie już zachodził i nie przeszkodzi mocno w obserwacjach. Stworzy to na tyle dobre warunki, że możemy liczyć nawet na 30-40 "spadających gwiazd" na godzinę.

  Perseidy to rój utworzony przez kometę 109P/Swift-Tuttle. Cząstki pozostawione przez nią wpadają w ziemską atmosferę z prędkością 59 km/s, co czyni Perseidy zjawiskami stosunkowo szybkimi. W momencie maksimum meteory z tego roju zdają się wybiegać z okolic pogranicza konstelacji Perseusza i Żyrafy. Nie jest jednak konieczne wpatrywanie się dokładnie w ten obszar (zwany przez astronomów radiantem). Meteory widać bowiem na całym niebie. Jedyne czego potrzebujemy to dobrej pogody, obserwacji z dala od świateł miejskich i dobrego widoku na południowy lub wschodni horyzont.

  W tym roku specjalne atrakcje z okazji ,,Nocy Spadających Gwiazd" z 11 na 12 sierpnia przygotowało Centrum Nauki Kopernik. Od godz. 20.30 na patio przed planetarium ,,Niebo Kopernika" będzie można wziąć udział w obserwacjach astronomicznych prowadzonych przez prezenterów planetarium. Jak zapewnia Katarzyna Nowicka z CNK, goście ,,Kopernika" spędzą piękną noc pod gwiazdami nad Wisłą i będą mieli możliwość ... spełnienia życzeń.

  "W tym ostatnim pomożemy, przygotowując specjalne życzeniowe blankieciki - podobno podnoszą skuteczność. Nauczymy także wszystkich chętnych zamykać życzenia w gwiazdach, złożonych metodą origami" - deklaruje Nowicka.

  Z kolei w piątek 12 sierpnia w gdańskim Centrum Hewelianum oprócz obserwacji meteorów będzie można wziąć udział w koncercie "Dźwięki kosmosu". Stanowi on artystyczno-naukowo-edukacyjną inicjatywę stworzoną przez kolektyw muzyków (Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę) oraz astronoma (Sebastiana Soberskiego).

  Drugą atrakcją tej nocy będzie pokaz "O kosmicznych bolidach, meteorach i meteorytach", którego uczestnicy dowiedzą się, czym różni się meteor od meteorytu, w jaki sposób bolidy podróżują po kosmicznej przestrzeni lub co wspólnego ma "spadająca gwiazda" z "kosmicznymi kamieniami". Podczas pokazu padnie także odpowiedź na jedno z najczęściej zadawanych pytań, czyli jak można znaleźć "spadające gwiazdy" gdy już dotrą na Ziemię.

  Chęć podziwiania nocnego spektaklu ,,spadających gwiazd" zadeklarowało również ponad 180 tysięcy internautów, którzy biorą udział w akcji ,,Noc spadających gwiazd 2011".

  PAP - Nauka w Polsce

  aol/ ekr/ lt/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Perseidy (PER) – jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 a 14 sierpnia. Rój ten związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Przeciętna aktywność tego roju w ostatnich latach wynosi około 100 ZHR. Rój meteorów – zjawisko polegające na spalaniu się drobinek materii z roju meteoroidów w górnych warstwach atmosfery ziemskiej. Powstaje wtedy zjawisko tzw. "spadających gwiazd". Meteory, wskutek skrótu perspektywicznego, wybiegają z jednego punktu na sferze niebieskiej zwanego radiantem. Ursydy (URS) – rój meteorów związany z kometą 8P/Tuttle, który możemy obserwować od 17 do 26 grudnia. Maksimum roju przypada na 22-23 grudnia. Obfitość roju wynosi ok. 10 zjawisk na godzinę a jego radiant znajduje się w Małej Niedźwiedzicy w pobliżu gwiazdy β UMi. Prędkość meteorów z roju wynosi 34 km/s. Dwukrotnie, w 1945 i 1986 roku, odnotowano wysoką aktywności tego roju, wówczas jego obfitość sięgała 100 meteorów w ciągu godziny.

  kappa Cygnidy (KCG) – rój meteorów aktywny od 3 sierpnia do 25 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Łabędzia. Maksimum roju przypada na 17 sierpnia, jego aktywność jest określana jako średnia, a obfitość roju wynosi 3 meteory/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 25 km/s. pi Erydanidy (ERI) – coroczny rój meteorów aktywny od 20 sierpnia do 5 września. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Erydanu. Maksimum roju przypada na 25 sierpnia, jego aktywność jest określana jako niska, a obfitość roju wynosi 4 meteory/h. Prędkość w atmosferze meteorów tego roju to 59 km/s.

  Północne delta Akwarydy (NDA) – rój meteorów aktywny od 15 lipca do 25 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika. Maksimum roju przypada na 8 sierpnia, jego aktywność jest określana jako średnia, a obfitość roju wynosi 4 meteory/h. Prędkość w atmosferze meteorów tego roju jest średnia (42 km/s). Północne jota Akwarydy (Północne ι Akwarydy, NIA) – rój meteorów aktywny od 11 do 31 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika, w pobliżu gwiazdy ι Wodnika. Maksimum roju przypada na 20 sierpnia, jego aktywność jest określana jako średnia, a obfitość roju wynosi 3 meteory/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 31 km/s.

  epsilon Geminidy (ε Geminidy, EGE) – rój meteorów aktywny od 14 do 27 października. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Maksimum roju przypada na 18 października, jego aktywność jest średnia, a obfitość roju wynosi 2 meteory na godzinę. Prędkość meteorów z roju jest wysoka i wynosi 70 km/s. Zmienna aktywność roju powodowała, że rój ten bywał pomijany w obserwacjach i badaniach. Stosunkowa duża zmienność położenia radiantu roju wskazuje, że jest to stosunkowo młody strumień. Południowe jota Akwarydy (Południowe ι Akwarydy, SIA) – rój meteorów aktywny od 25 lipca do 15 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika, w pobliżu gwiazdy ι Wodnika. Maksimum roju przypada na 4 sierpnia, jego aktywność jest określana jako średnia, a obfitość roju wynosi 2 meteory/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 34 km/s.

  Wrześniowe Perseidy (SPE) – rój meteorów aktywny od 5 do 17 września. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza. Maksimum roju przypada na 9 września. Jego aktywność jest określana jako średnia, a obfitość roju wynosi 5 meteorów/h. Prędkość w atmosferze meteorów tego roju jest bardzo duża (64 km/s).

  Piscis Austrinidy (PAU) – rój meteorów aktywny od 15 lipca do 10 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Ryby Południowej. Maksimum roju przypada na 28 lipca, jego aktywność jest określana jako średnia, a obfitość roju wynosi 5 meteory/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 35 km/s.

  tau Herkulidy (τ Herkulidy) – rój meteorów związany z kometą 73P/Schwassmann-Wachmann, który możemy obserwować od 19 maja do 19 czerwca. Maksimum roju przypada na 3 czerwca a jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Herkulesa. Jest to rój stosunkowo wolny, gdyż prędkość meteorów z roju wynosi 15 km/s. W 1930 roku roku zdarzył się wzrost aktywności tego roju, wtedy jego obfitość sięgała 60 meteorów w ciągu godziny.

  Dodano: 11.08.2011. 21:19  


  Najnowsze