• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy rozmawiali w Holandii o misjach planetarnych

  27.01.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  60 europejskich i amerykańskich specjalistów zaangażowanych w badania Układu Słonecznego Naukowcy wzięło udział w ubiegłotygodniowym spotkaniu na temat misji planetarnych. Polskę reprezentowała dr Joanna Gurgurewicz z Pracowni Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

  Konferencja "Landing Sites for Exploration Missions" odbywała się w Lorentz Center na Uniwersytecie w Lejdzie oraz w Europejskim Centrum Badań i Technologii Kosmicznych (ang. European Space Research and Technology Center, ESTEC) w Noordwijk.

  Podczas spotkania naukowcy dyskutowali o przeszłych, obecnych i nadchodzących misjach oraz o pomysłach na nowe projekty. Badacze skupili się przede wszystkim na tych misjach, które mogłyby lądować na Księżycu, Fobosie i Marsie. W przypadku tego ostatniego ciała niebieskiego, zastanawiano się nad możliwością odnalezienia śladów życia.

  Ważnym elementem obrad było wybranie najlepszych terenów dla umieszczenia projektowanych lądowników i łazików.

  W trakcie konferencji odbyła się również sesja poświęcona aparaturze, która jest przygotowywana dla misji kosmicznych. Naukowcy zastanawiali się także nad metodą pozyskania i przesłania na Ziemię próbek marsjańskiego gruntu.

  PAP - Nauka w Polsce

  jpo/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Jan Hanasz (ur. 29 lipca 1934 w Toruniu) – polski astronom, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracownik Centrum Badań Kosmicznych PAN w Toruniu. Członek Polskiej Akademii Nauk oraz polskich i zagranicznych organizacji astronomicznych. Były pracownik Zakładu Astronomii Polskiej Akademii Nauk (PAN) i kierownik Pracowni Astrofizyki. Opozycjonista w czasach PRL.

  Deep Space - seria amerykańskich misji kosmicznych testujących technologie przewidziane do powszechnego zastosowania w statkach kosmicznych w XXI wieku. Jednym z celów było umożliwienie szybszego docierania statków do odległych obszarów Układu Słonecznego).

  Małgorzata Elżbieta Królikowska-Sołtan (ur. 12 września 1956 w Warszawie) – polska astronom, doktor habilitowana, profesor nadzywczajna Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie specjalizująca się w astrofizyce i dynamice małych ciał Układu Słonecznego.

  New Millennium Program – program misji kosmicznych NASA, którego zadaniem było przetestowanie nowych technologii na potrzeby przyszłych misji. NASA anulowała program w 2008 r., przeznaczając otrzymane w ramach budżetu na rok fiskalny 2009 środki finansowe na inne cele. Statki kosmiczne i eksperymenty programu New Millenium początkowo nosiły nazwę „Deep Space” (dla misji planetarnych) i „Earth Observing” (misje na orbicie Ziemi). W 2000, wraz ze zmianami w samym programie, Deep Space otrzymały nazwę „Space Technology”.

  Program Łuna (ros. Луна - Księżyc) — był to radziecki, bardzo bogaty i zróżnicowany program bezzałogowych sond kosmicznych do badań Księżyca, który objął łącznie aż 45 (24 oficjalne) misje. Jego celem było przede wszystkim wykonanie bardzo dokładnych fotografii widocznej oraz niewidocznej z Ziemi półkuli księżycowej, wylądowanie na powierzchni, przeprowadzenie analiz gruntu, jego pomiarów termicznych, chemicznych i fizycznych. Program, w zależności od charakteru misji, planowany był jako seria bezzałogowych orbiterów i lądowników, w tym pierwszych bezzałogowych pojazdów kołowych, zdolnych przemieszczać aparaturę naukową oraz lądowników z aparaturę wzlotową, zdolną powrócić na Ziemię.

  Łunochod (ros. Луноход – chodzący po księżycu; technicznie 8EŁ) – bezzałogowy, sterowany z Ziemi radziecki pojazd przeznaczony do badań Księżyca (skał i gruntu oraz do robienia zdjęć). Był odpowiedzią ZSRR na sukces załogowych misji amerykańskich na przełomie lat 60. i 70. Były to pierwsze łaziki używane w badaniach kosmicznych.

  Centrum Badań Wschodnich - powołana 24 stycznia 2008 roku w Olsztynie placówka naukowa, która ma za zadanie zajmować się m.in. doradzaniem samorządowi województwa w kontaktach polsko-rosyjsko-litewskich. Centrum funkcjonuje przy istniejącym od lat w Olsztynie Ośrodku Badań Naukowych. W skład Rady Programowej Centrum weszli naukowcy z Olsztyna, Warszawy, Wrocławia, Krakowa, a także Wilna. Posiedzenia ścisłego zespołu CBW, w skład którego wchodzą naukowcy i pracownicy samorządu województwa warmińsko-mazurskiego mają się odbywać co tydzień, natomiast Rada Programowa, w zależności od potrzeb, ma się spotykać raz-dwa razy w roku.

  Dodano: 27.01.2011. 00:11  


  Najnowsze