• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy zaskoczeni pierwszą próbą wielkiego zderzacza

  10.09.2008. 18:33
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Naukowcy zaskoczeni pierwszą próbą "wielkiego zderzacza"

  Akcelerator LHC to jedyna w swoim rodzaju aparatura badawcza, niezwykle skomplikowana i zaawansowana technicznie. Do końca nie było wiadomo czy zadziała poprawnie - powiedział dziennikarzom w CERN szef zespołu inżynierów pracujących przy LHC Lyn Evans.

  Jak przyznał Evans, inżynierowie byli nawet zaskoczeni, że przeprowadzenie przez akcelerator pierwszej wiązki przebiegło bez zakłóceń i bardzo szybko. Zastrzegł, że doprowadzenie urządzenia do pełnej mocy może zająć kilka miesięcy. Dopiero wtedy zderzenia wiązek będą na tyle efektywne, aby fizycy mogli szukać potwierdzenia swoich teorii.

  Więcej informacji znajdziesz na > www.onet.pl


  Mój komentarz:
  Tak ja już gdzieś wcześniej pisałem. Nie ma się co spodziewać szybkich efektów tego całego przedsięwzięcia. Na razie naukowcy stroją swoją gitarę, żeby ich gra była najprzyjemniejsza. Same przygotowania trały tyle, co zapewne trwać będą badania w CERN-nie. Dlatego jeśli przez 10 lat nie usłyszymy nic nowego, to nie będzie to nic strasznego. Wszak będzie to około półmetek badań. Na razie bądźmy dobrej myśli. Pierwsze dostrajanie i próby LHC przebiegają bez zakłóceń. Nie jest to błahostka. W końcu trzeba trochę popracować na tym, żeby zderzenia maciupeńkich wiązek protonów były w ogóle możliwe a najlepiej centralne.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 10.09.2008. 18:33  


  Najnowsze