• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niebo w sierpniu

  01.08.2010. 02:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Klasyczną atrakcją sierpniowego nieba są Perseidy. W tym roku warunki do obserwacji tego roju będą idealne. W sierpniu Słońce nadal zbliża się do równika niebieskiego, więc dni stają się coraz krótsze. 1 sierpnia wschód naszej dziennej gwiazdy nastąpi o godzinie 4:56, a zachód o godz. 20:27. W końcu tego miesiąca Słońce wzejdzie o 5:45, a zajdzie o 19:26. W sierpniu Słońce wstępuje w znak Panny.

  Kolejność faz Księżyca jest w nadchodzącym miesiącu następująca: ostatnia kwadra - 3 VIII o godz. 6:59, nów - 10 VIII o godz. 05:08, pierwsza kwadra - 16 VIII o godz. 20:14 i pełnia - 24 VIII o godz. 19:04. Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 10 sierpnia o godzinie 19:57, a najdalej 25 sierpnia o godzinie 7:52.

  Niewątpliwą atrakcją sierpnia są meteory z roju Perseidów. Rój ten jest aktywny od połowy lipca do praktycznie ostatnich dni sierpnia i swoje maksimum osiąga typowo w okolicach nocy z 12 na 13 sierpnia. W tym roku wypada ono w drugiej połowie nocy z 12 na 13 sierpnia, czyli w czasie idealnym dla obserwatorów w Polsce. Gdy połączymy ten fakt z nowiem Księżyca, który wypada 10 sierpnia, otrzymamy świetne warunki do podziwiania tegorocznego maksimum aktywności.

  Merkury znajduje się na niebie w pobliżu Słońca i jego obserwacje w sierpniu nie są możliwe.

  Pogarszają się warunki wieczornej widzialności Wenus. Na początku miesiąca, godzinę po zachodzie Słońca, planetę można będzie dojrzeć jeszcze na wysokości 5-6 stopni nad zachodnim horyzontem. Pod koniec sierpnia obserwacje planety Bogini Miłości staną się jednak niemożliwe.

  Niedaleko Wenus świeci Mars. Jest on jednak ponad 250 razy od Wenus słabszy, przez co, ze względu na jasną łunę wieczorną, jego obserwacje są bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe.

  Polepszają się za to warunki do obserwacji Jowisza. Świeci on w drugiej połowie nocy w konstelacji Ryb. Ponieważ planeta zbliża się do opozycji, jej blask sięga -2.9 wielkości gwiazdowej, a średnica tarczy dochodzi do prawie 50 sekund łuku.

  Saturn świeci na niebie w tym samym rejonie nieba co Wenus i Mars.W związku z tym, z jego dojrzeniem będziemy mieli takie same problemy jak w przypadku Marsa.

  W sierpniu możemy bez problemów podziwiać Urana i Neptuna. Uran świeci w Rybach - niedaleko jasnego Jowisza, a Neptun na granicy gwiazdozbiorów Wodnika i Koziorożca. Do obserwacji obu tych planet warto wykorzystać lornetkę.

  Lornetka przyda nam się także do obserwacji planetoid (6)Hebe i (8)Flora, które w sierpniu znajdują się blisko opozycji i są przez to stosunkowo jasne. Hebe świeci na tle gwiazd z konstelacji Wieloryba, a Florę widać w Wodniku.

  Na naszym niebie wciąż widać kometę 10P/Tempel 2. Choć jej blask słabnie, nadal możemy dojrzeć ją przy pomocy większych lornetek. Kometę widać w drugiej połowie nocy w gwiazdozbiorze Wieloryba. AOL

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pierwsza kwadra – w astronomii, jedna z faz Księżyca, w której Ziemia, Księżyc i Słońce tworzą ze sobą kąt prosty. Księżyc w tym czasie zbliża się do pełni. W tym momencie, dla obserwatorów na Ziemi widoczna jest tylko wschodnia część tarczy Księżyca. Księżyc wschodzi w środku dnia i zachodzi w środku nocy, przez co można go bardzo wygodnie obserwować. W pobliżu granicy między oświetloną i nieoświetloną częścią Księżyca (terminator), panują najlepsze warunki do obserwacji struktur na jego powierzchni takich jak kratery, góry, doliny. Północne jota Akwarydy (Północne ι Akwarydy, NIA) – rój meteorów aktywny od 11 do 31 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika, w pobliżu gwiazdy ι Wodnika. Maksimum roju przypada na 20 sierpnia, jego aktywność jest określana jako średnia, a obfitość roju wynosi 3 meteory/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 31 km/s. Północne delta Akwarydy (NDA) – rój meteorów aktywny od 15 lipca do 25 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika. Maksimum roju przypada na 8 sierpnia, jego aktywność jest określana jako średnia, a obfitość roju wynosi 4 meteory/h. Prędkość w atmosferze meteorów tego roju jest średnia (42 km/s).

  Opozycja (przeciwstawienie) – sytuacja, gdy dwa ciała niebieskie znajdują się – oglądane z ustalonego miejsca, zazwyczaj z Ziemi – naprzeciwko siebie na niebie. Oznacza to, że ich długości ekliptyczne różnią się o 180°. Potocznie mianem opozycji pewnego ciała niebieskiego określa się opozycję tego ciała niebieskiego i Słońca, np. opozycja Marsa oznacza, że Mars i Słońce znajdują się po przeciwnych stronach Ziemi. Możliwa jest opozycja Księżyca (jest wtedy w pełni) oraz planet górnych: Marsa, Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna, gdyż tylko dla tych Ziemia może znaleźć się pomiędzy Słońcem a planetą. Południowe jota Akwarydy (Południowe ι Akwarydy, SIA) – rój meteorów aktywny od 25 lipca do 15 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika, w pobliżu gwiazdy ι Wodnika. Maksimum roju przypada na 4 sierpnia, jego aktywność jest określana jako średnia, a obfitość roju wynosi 2 meteory/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 34 km/s.

  Ostatnia kwadra (również: trzecia kwadra) – w astronomii, jedna z faz Księżyca, w której Ziemia, Księżyc i Słońce tworzą ze sobą kąt prosty. W tym momencie, dla obserwatorów na Ziemi widoczna jest tylko zachodnia część tarczy Księżyca. Podczas kwadr Słońce oświetla powierzchnię Księżyca pod małym kątem i jego formy morfologiczne są wówczas bardzo dobrze widoczne. Najlepsze warunki do obserwacji tych struktur są przy granicy między oświetloną i nieoświetloną częścią Księżyca (terminator). Faza ta ma miejsce 21 dnia czterotygodniowego cyklu. Cień, zasłaniający prawą połowę księżycowej tarczy, będzie się teraz przesuwał w lewo i po siedmiu dniach Księżyc znajdzie się w nowiu. kappa Cygnidy (KCG) – rój meteorów aktywny od 3 sierpnia do 25 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Łabędzia. Maksimum roju przypada na 17 sierpnia, jego aktywność jest określana jako średnia, a obfitość roju wynosi 3 meteory/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 25 km/s.

  pi Erydanidy (ERI) – coroczny rój meteorów aktywny od 20 sierpnia do 5 września. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Erydanu. Maksimum roju przypada na 25 sierpnia, jego aktywność jest określana jako niska, a obfitość roju wynosi 4 meteory/h. Prędkość w atmosferze meteorów tego roju to 59 km/s. Perseidy (PER) – jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 a 14 sierpnia. Rój ten związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Przeciętna aktywność tego roju w ostatnich latach wynosi około 100 ZHR.

  alfa Kaprikornidy (α Kaprikornidy, CAP) – rój meteorów aktywny od 3 lipca do 15 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Koziorożca. Maksimum roju przypada na 30 lipca, jego aktywność jest średnia, a obfitość roju wynosi 4 meteory/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 23 km/s. alfa Kaprikornidy są rojem związanym z kometą 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková.

  sigma Kaprikornidy (SCP) – coroczny rój meteorów aktywny od 15 lipca do 11 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Koziorożca. Maksimum roju przypada na 20 lipca, jego aktywność jest określana jako niska, a obfitość roju wynosi 5 meteorów/h. Prędkość w atmosferze meteorów tego roju to 30 km/s.

  gamma Doradidy (GDO) – coroczny rój meteorów aktywny od 19 sierpnia do 6 września. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Złotej Ryby. Maksimum roju przypada na 30 sierpnia, jego aktywność jest określana jako niska, a obfitość roju wynosi 5 meteorów/h. Prędkość w atmosferze meteorów tego roju jest średnia (40 km/s). Piscis Austrinidy (PAU) – rój meteorów aktywny od 15 lipca do 10 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Ryby Południowej. Maksimum roju przypada na 28 lipca, jego aktywność jest określana jako średnia, a obfitość roju wynosi 5 meteory/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 35 km/s.

  Wenus – druga pod względem odległości od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim widocznym na niebie, po Słońcu i Księżycu. Jej obserwowana wielkość gwiazdowa sięga –4,6 i jest wystarczająca, aby światło odbite od Wenus powodowało powstawanie cieni. W związku z tym, że Wenus jest bliżej Słońca niż Ziemia, zawsze jest ona widoczna w niewielkiej odległości od niego; jej maksymalna elongacja to 47,8°. Odległość Wenus od Ziemi waha się od 40 do 259 mln km.

  Dodano: 01.08.2010. 02:17  


  Najnowsze