• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niedługo na niebie pierwsze Lirydy

  17.04.2011. 11:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W ciągu najbliższych nocy zobaczymy pierwsze meteory z ciekawego roju Lirydów - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. "Miłośnicy obserwacji meteorów mają zwykle pełne ręce roboty od środka lata do początku zimy. W tym okresie swoją aktywnością co chwilę popisuje się jakiś duży lub ciekawy rój meteorów. Największy okres posuchy występuje za to w pierwszych miesiącach każdego roku. Od około 10 stycznia, kiedy kończą się Kwadrantydy mamy ponad trzy miesiące bez żadnego ciekawego roju" - zauważył astronom.

  Połowa kwietnia przynosi jednak odmianę, bo wówczas na niebie pojawia się aktywny rój Lirydów, który został utworzony przez kometę C/1861 G1 (Thatcher).

  "Maksimum jego aktywności występuje zazwyczaj w okolicach 22 kwietnia, z tym że w bardzo zmiennych z roku na rok momentach. Obecnie wydaje się, że największe szanse dojrzenia dużej liczby meteorów w tym roku mamy w godzinach od 17.30 do 4.30 w nocy z 22 na 23 kwietnia" - powiedział dr hab. Olech.

  Jego zdaniem, są to dość dobre wiadomości dla obserwatorów w Polsce, ale - jak dodał - trzeba trzymać kciuki za to, by Lirydy wybrały późniejsze godziny. "Radiant roju, czyli miejsce z którego zdają się wylatywać meteory, znajduje się wysoko nad horyzontem dopiero w okolicach północy i wtedy dopiero mamy naprawdę dobre warunki do obserwacji" - zaznaczył naukowiec.

  Niestety w tym roku nie dopisały fazy Księżyca. Pełnia wypada bowiem 18 kwietnia, a ostatnia kwadra 25 kwietnia. Jasny Księżyc będzie więc mocno przeszkadzał w obserwacjach podczas wszystkich nocy w okolicy samego maksimum.

  Według astronoma, jeśli jednak maksimum aktywności pojawi się w okolicach północy lub później, są spore szanse, że dojrzymy nawet kilkanaście meteorów na godzinę. "Gdy dopisze nam szczęście i maksimum będzie wyższe niż zwykle - a to w przypadku Lirydów możliwe - można dojrzeć nawet 20-30 +spadających gwiazd+ w ciągu godziny" - przewiduje Olech.

  Ostatnie meteory z tego roju można zobaczyć w okolicach 25-26 kwietnia. AOL

  PAP - Nauka w Polsce

  aol/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  alfa Bootydy (ABO) – coroczny rój meteorów aktywny od 14 kwietnia do 12 maja. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wolarza (w maksimum aktywności roju położony jest niedaleko na wschód od gwiazdy Arktur). Maksimum roju przypada na 28 kwietnia, jego aktywność jest określana jako niska, a obfitość roju wynosi 2 meteory/h. Prędkość w atmosferze meteorów alfa Bootyd to 20 km/s.

  mi Virginidy (MVI) – coroczny rój meteorów aktywny od 1 kwietnia do 12 maja. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Panny. Maksimum roju przypada na 29 kwietnia, jego aktywność jest określana jako niska, a obfitość roju wynosi 2 meteory/h. Prędkość w atmosferze meteorów tego roju to 30 km/s.

  Lirydy (LYR) – rój meteorów. Jego radiant znajduje się w okolicach Wegi w gwiazdozbiorze Lutni. Maksimum roju przypada na 22 kwietnia, około 15 meteorów na godzinę. Ich prędkość wynosi 48 km/s. Związany jest z Kometą Thatchera (C/1861 G1). W 1982 roku zaobserwowano 90 meteorów na godzinę, choć czasami ZHR może nawet wzrosnąć do 100.

  omega Kaprikornidy (WCA) – coroczny rój meteorów aktywny od 19 kwietnia do 15 maja. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Koziorożca. Maksimum roju przypada na 2 maja, jego aktywność jest określana jako niska, a obfitość roju wynosi 2 meteory/h. Prędkość w atmosferze meteorów tego roju to 50 km/s.

  beta Coronae Austrinidy (CAU) – coroczny rój meteorów aktywny od 23 kwietnia do 30 maja. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Korony Południowej. Maksimum roju przypada na 18 maja, jego aktywność jest określana jako niska, a obfitość roju wynosi 3 meteory/h. Prędkość w atmosferze meteorów tego roju jest średnia (45 km/s).

  pi Puppidy (π Puppidy, PPU) – rój meteorów aktywny od 15 do 28 kwietnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Rufy. Maksimum roju przypada na 23 kwietnia, jego aktywność jest określana jako nieregularna, a obfitość roju jest zmienna. Aktywność roju zmienia się w okresie każdych 5 lat. Prędkość meteorów z roju wynosi 18 km/s. Powstanie pi Puppidy jest związane z kometą 26P/Grigg-Skjellerup.

  epsilon Geminidy (ε Geminidy, EGE) – rój meteorów aktywny od 14 do 27 października. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Maksimum roju przypada na 18 października, jego aktywność jest średnia, a obfitość roju wynosi 2 meteory na godzinę. Prędkość meteorów z roju jest wysoka i wynosi 70 km/s. Zmienna aktywność roju powodowała, że rój ten bywał pomijany w obserwacjach i badaniach. Stosunkowa duża zmienność położenia radiantu roju wskazuje, że jest to stosunkowo młody strumień.

  Dodano: 17.04.2011. 11:04  


  Najnowsze