• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niewiele brakowało podczas misji czterech satelitów Cluster ESA

  04.07.2011. 16:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Misję czterech satelitów Cluster, która o mały włos nie zakończyła się fatalnie z powodu problemu technicznego, udało się teraz opanować i wprowadzić z powrotem na odpowiedni kurs, dzięki "szybkiej łacie" zastosowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), co w żargonie kosmicznym oznacza "niestandardową" procedurę.

  Cztery satelity zostały wystrzelone w 2000 r. z wyrzutni rakietowej Sojuz-Fregat kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie i krążyły od tamtej pory po orbicie Ziemi w kontrolowanej formacji, ale w marcu przestały odpowiadać na komendy kontrolerów misji. Współpracujące ze sobą satelity, z których każdy waży 550 kg, są wyposażone w kompatybilny sprzęt do badania środowiska kosmicznego Ziemi i jego interakcji z wiatrem słonecznym - strumieniem naładowanych cząstek wypływającym ze Słońca.

  Satelita Cluster przypomina gigantyczne zestawy Lego, złożone z tysięcy pojedynczych elementów. Każdy z nich kształtem przypomina wielką tarczę, wysoką na 1,3 m i szeroką na 2,9 m, z walcem na środku.

  Z 11 instrumentów każdego satelity pięć pracuje na rzecz konsorcjum Wave Experiment Consortium (WEC), które prowadzi ważne pomiary pól elektrycznego i magnetycznego. Wszystkie cztery czujniki muszą współpracować, aby prowadzić precyzyjnie skoordynowane obserwacje - utrata nawet jednego mogłaby poważnie zakłócić unikalną "czterosatelitowość" misji.

  A zatem, kiedy 5 marca wystąpił problem z misją Cluster i zestaw WEC na satelicie Samba numer 3 nie włączył się, zaniepokojeni kontrolerzy misji z Europejskiego Ośrodka Operacji Kosmicznych ESA w Darmstadt, Niemcy, ruszyli do akcji i przeprowadzili serię standardowych procedur przywracania do normalnego stanu. Niestety żadna nie przyniosła oczekiwanego skutku. Co gorsza nie można było pozyskać z instrumentów informacji o stanie.

  "Nie mając danych na temat stanu ani odpowiedzi z instrumentu, podejrzewaliśmy zablokowanie w położeniu zamknięcia pięciu wyłączników zasilania urządzenia lub awarię spowodowaną zwarciem eklektycznym, które jest jednym z najpoważniejszych uszkodzeń na każdym satelicie" - mówi Jürgen Volpp, kierownik operacyjny misji Cluster.

  Zespół ESA złożony z osób, które zbudowały satelity - czyli naukowców z WEC i producentów - pracował żmudnie przez kilka tygodni nad dotarciem do sedna problemu.

  Odpowiedź, której poszukiwali przyniosło ostatecznie narzędzie, którego prawie nie brano pod uwagę - pewne oprogramowanie pokładowe, które przeszło w stan uśpienia zaraz po wystrzeleniu, około 10 lat temu.

  Teraz zespół był w stanie wywnioskować, że problem nie był związany ze zwarciem, jak na początku podejrzewano, tylko z pięcioma wyłącznikami zasilania, które się zablokowały w położeniu wyłączenia. Testy przeprowadzone w 1995 r. uwzględniały blokadę trzech przełączników, ale nikt nie spodziewał się zablokowania wszystkich pięciu!

  Teraz zespół był w stanie opracować procedurę przywrócenia do stanu normalnego i przetestować ją na siostrzanych satelitach Samby. Dnia 1 czerwca naukowcy przetestowali procedurę w rzeczywistych warunkach i udało im się przestawić wyłączniki zasilania Samby w położenie włączenia oraz ponownie uruchomić krnąbrny proces WEC. "Rozwiązanie opierało się na 'szybkiej łacie' - to żargonowe wyrażenie odnoszące się do niestandardowej procedury - ale tak naprawdę nie mieliśmy innego wyboru" - mówi Volpp.

  Misja Cluster trwa dalej i zespół może odetchnąć z ulgą. Manfred Warhaut, kierownik Centrum Operacyjnego Misji ESA stwierdził, że zespół wyciąga teraz wnioski z tego doświadczenia i podejmuje działania mające zapobiegać ponownemu wystąpieniu takich uszkodzeń.

  "Kiedy wszystko idzie zgodnie z planem, kierowanie misją może stać się rutyną. Niemniej w razie nieoczekiwanych kłopotów, o których nie ma nic w instrukcjach, naprawdę dobrze jest mieć doświadczony i utalentowany zespół pod ręką, aby rozwiązać problem."

  W październiku 2009 r. misja Cluster została przedłużona do końca 2012 r.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Cluster – bezzałogowa misja naukowa sond Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której celem jest dokładne zbadanie ziemskiej magnetosfery oraz jej interakcji z wiatrem słonecznym. Space Technology 5 – misja NASA podjęta w ramach programu New Millennium, której celem było zaprezentowanie i przetestowanie nowych technologii, które mogą w przyszłości zrewolucjonizować badania kosmosu. W skład misji wchodziły trzy mikrosatelity o masie ok. 25 kg każdy, które zostały wyniesione na orbitę 22 marca 2006 roku na pokładzie rakiety Pegasus XL. Jednym z testowanych rozwiązań były anteny zaprojektowane dzięki algorytmom genetycznym. Misja została zakończona w czerwcu 2006. TRMM (ang. Tropical Rainfall Measuring Mission, tj. misja pomiaru deszczów tropikalnych) – amerykańsko-japoński satelita naukowy; pierwszy w historii satelita poświęcony wyłącznie badaniom opadów deszczów i bilansu energetycznego Ziemi. Misja pierwotnie planowana na trzy lata, wobec wielu sukcesów naukowych i swojej unikalności, została przedłużona i satelita działa do tej pory (stan na październik 2013). Strona amerykańska zapewniła statek i jego cztery instrumenty, japońska – wystrzelenie satelity i pozostały sprzęt naukowy. Koszt misji wyniósł około 650 mln USD.

  Ciąg zasilania – zespół elementów sieciowych sprzedawcy energii elektrycznej (linii, rozdzielni stacyjnych, transformatorów) w normalnym układzie pracy, poprzez które energia elektryczna dostarczana jest do urządzeń elektroenergetycznych odbiorcy. Żaden element jednego ciągu zasilania, z wyłączeniem układu SZR oraz łączników sprzęgłowych nie może wchodzić w skład drugiego i dalszych ciągów zasilania. Orbita cmentarna – rodzaj orbity, na którą kierowane są statki kosmiczne, które osiągnęły kres swojego resursu. Zużyte satelity oraz rakiety nośne, nawet jeśli nie są uszkodzone, stanowią kosmiczne śmieci, które zagrażają obiektom pracującym na niskiej orbicie okołoziemskiej lub orbicie geostacjonarnej. Zgodnie z postanowieniem Europejskiej Agencji Kosmicznej z 2002 roku, każdy statek kosmiczny, po upływie 25 lat od zakończenia swojej misji, powinien zostać deorbitowany i spłonąć w atmosferze lub zostać wyniesiony 300 kilometrów powyżej pierścienia orbity geostacjonarnej i pozostawiony na orbicie cmentarnej.

  MySQL Cluster to technologia umożliwiająca realizację założeń klastrowej bazy danych utrzymywanej w pamięci operacyjnej i na dysku twardym(opcjonalnie). Stworzona zgodnie z założeniami architektury shared nothing . Jest to technologia charakteryzująca się wysoką dostępnością i redundancją danych. Mechanizmem bazodanowym MySQL Cluster jest NBD("NDB" znaczy Network Database). Sojuz TMA-04M – misja statku Sojuz do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Celem misji było dostarczenie na stację załogi 31 i 32 ekspedycji. Start odbył się 15 maja 2012 r. z kosmodromu Bajkonur o godzinie 3:01 UTC, natomiast lądowanie na stepie w Kazachstanie 17 września 2012 r. o godz. 2:53 UTC.

  Taksonomia wrocławska (ang. cluster analysis [1]) to metoda grupowania obiektów (zmiennych) w grupy jednorodne pod względem n cech (wymiarów) łącznie. Podstawą grupowania jest odległość euklidesowa. Metoda ta może mieć zastosowanie do oceny i porządkowania dowolnego rodzaju elementów, dla których wyspecyfikować można zbiór cech. Sentinel (pol. strażnik, wartownik) – seria europejskich misji kosmicznych o charakterze teledetekcyjnym. Wspólną nazwą „Sentinel” objęte są zarówno całe satelity (np. Sentinel-1), jak i pojedyncze instrumenty satelitarne (np. Sentinel-4). Misje Sentinel są częścią programu Copernicus, zainicjowanego i finansowanego przez Unię Europejską. Nadzór technologiczny nad budową satelitów i instrumentów Sentinel sprawuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

  Personel misji dyplomatycznej - oznacza członków personelu dyplomatycznego, personelu administracyjnego i technicznego oraz personelu służby misji dyplomatycznej.

  STS-61-G - anulowana misja promu Atlantis. Na początku planowana na czerwiec 1986 jako jeden z pięciu lotów w tym miesiącu. Następnie z powodu problemu z płytkami wahadłowców przełożona na grudzień 1986 r. Po katastrofie Challengera wykreślona z planu lotów. Celem misji miało być wyniesienie satelity Galileo.

  Łuna-Głob (ros. Луна-Глоб) – planowana rosyjska sonda kosmiczna. Sonda złożona będzie ze sztucznego satelity Księżyca, lądownika i penetratorów. Pierwsza misja w ramach nowego rosyjskiego programu badań Księżyca. W realizacji misji weźmie udział japońska agencja kosmiczna JAXA. Start misji planowany jest na 2015 rok. Skylab 2 (również Skylab SL-2) – pierwsza misja programu Skylab. Misja trwała od 25 maja do 22 czerwca 1973 roku. Start misji miał nastąpić 15 maja (dzień po starcie stacji kosmicznej Skylab), został jednak przełożony o 10 dni z powodu uszkodzenia paneli baterii słonecznych stacji. Podczas lotu astronauci wykonali liczne badania naukowe i eksperymenty naukowe jak również wykonali ponad 29 000 zdjęć fotograficznych. Misja trwała 28 dni i 50 minut.

  Amon Düül - niemiecka komuna hippisowska istniejąca w Monachium oraz grupy rockowe ściśle z nią związane. Przez grupę Amon Düül przewinęła się wielka ilość muzyków, niektórych znanych tylko z imienia, często całkowicie przypadkowych. Z tego powodu grupa nie wykształciła swego stałego brzmienia ani stylu oscylując pomiędzy elektronicznym, psychodelicznym i eksperymentalnym rockiem. Muzyka grupy była doskonałym odbiciem anarchistycznego idealizmu komuny. Jednakże spośród części muzyków przewijających się przez zespół z czasem wykształciła grupa zainteresowana poważniejszym muzykowaniem. Nagrywali oni i koncertowali pod nazwą Amon Düül II. Muzyka tej formacji, ujęta w bardziej zdyscyplinowaną formę i poparta lepszą techniką instrumentalną stanowi obok twórczości takich grup jak Faust, Ash Ra Tempel, Cluster i Popol Vuh, przykład niemieckiej odmiany eksperymentalnego rocka. Sojuz TMA-22 – misja statku Sojuz do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która wyniosła 29 załogę stacji. Lot TMA-22 był 111. lotem statku Sojuz licząc od początku programu w 1967 roku. Był to ostatni lot Sojuza w wersji Sojuz-TMA. W następnych misjach został on zastąpiony przez zmodernizowaną serię TMA-M. Początek misji był planowany na 30 września 2011 roku, jednak z powodu nieudanego startu statku Progress M-12M został przełożony i nastąpił 14 listopada 2011 roku z kosmodromu Bajkonur. Lądowanie odbyło się 27 kwietnia 2012 roku na stepie w Kazachstanie.

  STS-134 – 134. misja programu kosmicznego wahadłowców STS, ostatnia misja promu Endeavour i przedostatnia misja w programie amerykańskich wahadłowców. Termin startu został przesunięty z powodu opóźnienia wcześniejszej misji STS-133. Start 29 kwietnia 2011 roku został ponownie przesunięty ze względu na problemy z jednostkami APU. Prom ostatecznie wystartował 16 maja 2011 roku o godzinie 12:56:28 UTC.

  Dodano: 04.07.2011. 16:49  


  Najnowsze