• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nobel z chemii za złożone cząsteczki naśladujace naturę

  06.10.2010. 12:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali: Amerykanin Richard F. Heck oraz Japończycy Ei-ichi Negishi i Akira Suzuki za opracowanie nowych metod pozwalających tworzyć skomplikowane cząsteczki organiczne, imitujące te, które występują w naturze.

  Dzięki tym metodom mogły powstać nowe leki i materiały stosowane m.in. w elektronice.

  Laureaci otrzymają do podziału 10 mln koron szwedzkich ( ok. 1,5 mln dolarów). 

  PAP - Nauka w Polsce

  jjj/ tot/bsz

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Eiichi Negishi (jap. 根岸英一 Negishi Eiichi, ur. 14 lipca 1935 w Xinjing)japoński chemik, przez większość kariery związany z Purdue University. Opisał reakcję znaną obecnie jako reakcja (sprzęganie) Negishiego. Uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii w 2010 roku za reakcje sprzęgania przy użyciu katalizatorów palladowych w syntezie organicznej, wspólnie z Richardem F. Heckiem i Akirą Suzuki. Kōichi Tanaka (jap. 田中耕一 Tanaka Kōichi, ur. 3 sierpnia 1959 w Toyamie)japoński chemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2002. Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii – laureaci nagrody przyznawanej corocznie osobom (1–3 rocznie), które dokonały odkrycia naukowego lub wynalazku w dziedzinie chemii (jednej z pięciu różnych dziedzin), wyświadczając tym największe dobrodziejstwo ludzkości; kryterium oceny osiągnięć kandydatów do Nagrody Nobla sformułował Alfred Nobel (1833–1896) w swoim testamencie. Fundusz nagród pochodzi z odsetek od majątku fundatora, którym zarządza Fundacja Nobla. Decyzje w sprawach wyróżnień podejmuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk, zgodnie ze ściśle opisaną procedurą. Ceremonie wręczania nagród odbywają się od roku 1901, 10 grudnia kolejnych lat, co jest uhonorowaniem rocznicy śmierci fundatora (10 grudnia 1896).

  Jean-Marie Lehn (ur. 30 września 1939 w Rosheim, Francja) - chemik francuski, jeden ze współtwórców, pionierów chemii supramolekularnej. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1987. Czwarta zasada termodynamiki – w termodynamice nierównowagowej jest to zwyczajowe określenie tzw. relacji wzajemności Onsagera, które stwierdzają symetrię związków między tzw. uogólnionymi siłami termodynamicznymi a wywołanymi przez nie przepływami. Relacje te zostały podane w 1931 przez Larsa Onsagera, który za ich sformułowanie i wyprowadzenie otrzymał w 1968 nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

  Uniwersytet Hokkaido (jap. 北海道大学); (ang Hokkaido University) – japońska uczelnia państwowa w Sapporo (Hokkaido). W zakres jej dydaktycznej i badawczej działalności wchodzą zagadnienia z wielu obszarów wiedzy, np. rolnictwa i rybołówstwa, medycyny, prawa, pedagogiki, nowoczesnych technik inżynierii i innych. W światowym rankingu uniwersytetów w roku 2010, Uniwersytet Hokkaido zajął 175 miejsce. W ramach badań naukowych Uniwersytet współpracuje z wieloma uczelniami na całym świecie (w tym – w Polsce). Jest macierzystą uczelnią laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, profesora Akira Suzuki (zobacz: reakcja Suzuki). Frederick Sanger (ur. 13 sierpnia 1918 w Rendcomb, zm. 19 listopada 2013 w Cambridge) – angielski biochemik. Jest jedyną osobą, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

  Gerhard Ertl (ur. 10 października 1936 w Stuttgarcie) − niemiecki fizyk i chemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Specjalista od katalizy heterofazowej i chemii powierzchni. Związki Grignarda (związki magnezoorganiczne) − metaloorganiczne związki chemiczne, zawierające przynajmniej jedno wiązanie MgC. Stosowane w syntezie organicznej, szczególnie do otrzymywania alkoholi. Nazwa pochodzi od nazwiska ich odkrywcy Victora Grignarda, który wraz z Paulem Sabatierem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1912 roku. Związki magnezoorganiczne są jednymi z najczęściej stosowanych związków metaloorganicznych.

  Michael Levitt (ur. 6 maja 1947 w Pretorii) - amerykański naukowiec żydowskiego pochodzenia, profesor Uniwersytetu Stanforda, członek National Academy of Sciences, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2013.

  John Charles Polanyi (ur. 23 stycznia 1929 w Berlinie) – kanadyjski chemik, laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1986 za badania dynamiki elementarnych procesów chemicznych (wraz z nim otrzymali nagrodę Dudley R. Herschbach i Yuan T. Lee). Profesor Uniwersytetu Toronto. Od 1986 r. członek Papieskiej Akademii Nauk.

  Ernst Otto Fischer (ur. 10 listopada 1918 w Monachium, zm. 23 lipca 2007 w Monachium) - niemiecki chemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1973 za pionierskie prace dotyczące chemii związków metaloorganicznych - jako pierwszy otrzymał sandwichowe kompleksy cyklopentadienylowe.

  Dodano: 06.10.2010. 12:26  


  Najnowsze