• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowa odsłona słownika astronomicznego Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

  10.01.2012. 11:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Polskie Towarzystwo Astronomiczne opracowuje słownik terminów astronomicznych i związanych z kosmosem. Wraz z portalem Money.pl udostępniło właśnie nową wersję leksykonu - nieodpłatnie dla wszystkich internautów.

  Słownik zawiera ponad 700 haseł. Są to m.in. wyjaśnienia różnych terminów astronomicznych, informacje o gwiazdozbiorach, planetach, księżycach, a także krótkie biogramy astronomów polskich i zagranicznych.

   

  Internetowy leksykon terminów astronomicznych jest tworzony przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) od 2002 roku i można z niego korzystać pod adresem http://leksykon.pta.edu.pl. PTA zdecydowało się udostępnić zasoby słownika także portalowi Money.pl, do nowego działu naukowo-technicznego tego portalu.

  "Do tej pory rozwijaliśmy słownik na potrzeby naszego portalu Orion (orion.pta.edu.pl), ale nie da się ukryć, że grono odbiorców portalu Money.pl jest dużo większe. Dzięki tej współpracy mamy szansę dotrzeć do większej liczby osób, które mogą być zainteresowane kosmosem lub po prostu chcieć sprawdzić znaczenie danego terminu w wiarygodnym źródle" - mówi prof. Bożena Czerny z CAMK w Warszawie, prezes PTA.

  "W dobie Wikipedii i coraz liczniejszych portali tematycznych można zastanawiać się nad sensem rozwoju specjalistycznych leksykonów. Jednak istnienie encyklopedii tworzonych przez wszystkich (Wikipedia), wcale nie wyklucza rozwoju tych tworzonych przez specjalistów w danej dziedzinie. Jakość haseł Wikipedii bywa różna, są bardzo dobre, ale są także błędne i mylące." dodaje dr hab. Maciej Mikołajewski z Centrum Astronomii UMK, wiceprezes PTA.

  Hasła słownika PTA opracowali Krzysztof Czart, Piotr Wąż, Karolina Zawada oraz ś.p. prof. Andrzej Woszczyk. Nowa wersja słownika dostępna jest bezpłatnie w portalu Money.pl pod adresem http://nauka.money.pl/leksykon-pta.

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Money, Money, Money – singel zespołu ABBA z albumu Arrival. Piosenka, jak wskazuje tytuł, jest o pieniądzach. Utwór stał się hitem na całym świecie, dotarł do 1. miejsca na wielu listach przebojów. Money, Money, Money został zaśpiewany przez ABBĘ w Polsce podczas jedynego pobytu w 1976 r. Na stronie "B" znajduje się utwór "Crazy World" Artykuł hasłowy – odrębna, podstawowa jednostka/element zbioru informacyjnego (słownika, leksykonu, encyklopedii lub innego), jednostka leksykograficzna. Duden – słownik języka niemieckiego wydany przez Konrada Dudena, przede wszystkim słownik ortograficzny. Po raz pierwszy ukazał się 1 lipca 1880. Początkowo był to słownik ortograficzny, z czasem nazwę Duden przyjęły również inne typy słowników. Do 1996 był formalnym źródłem normatywnym w zakresie ortografii niemieckiej . Słownik wydaje spółka Bibliographisches Institut & F. A. Brockhaus. Do 2009 ukazały się 24 wydania słownika . Istnieje również wersja elektroniczna słownika. Najnowsze, 25. wydanie zawiera 135 tysięcy haseł .

  Leksykon (słownik encyklopedyczny, z późn. gr. leksikón) – uporządkowany zbiór wiedzy ujęty w formie haseł wraz z ich podstawowymi opisami, lub też zawierający wiedzę encyklopedyczną w formie skondensowanej. Jest formą pośrednią pomiędzy słownikiem opisującym hasła czysto definicyjnie, a encyklopedią, zawierającą artykuły bogato opisujące przedstawiane tematy. Pink Friday to debiutancki album raperki Nicki Minaj wydany 19 listopada 2010 roku przez wytwórnie: Young Money Entertainment, Cash Money Records, Universal Motown. Album przed premierą był promowany singlami "Your Love" oraz "Right Thru Me". Edycja deluxe albumu zawiera trzy dodatkowe utwory.

  Opcja o uwarunkowanej premii (ang. contingent premium option, cash-on-deliveryoption, COD-option, pay-later option, when-in-the-money option, zero-premium option) różni się od opcji standardowej tym, że nabywca płaci premię dopiero w dniu rozliczenia opcji, o ile wygasa ona at-the-money lub in-the-money. Jeśli opcja wygasa out-of-the-money, inwestor nie płaci premii w ogóle, ani na początku życia opcji, ani na końcu. Ponieważ nabywca opcji nie jest zobowiązany do płatności premii, gdy opcja jest out-of-the-money, opcja o uwarunkowanej premii jest droższa od analogicznej opcji standardowej .
  Portal "Nauki społeczne i human Wikipedii, zawierający odnośniki do poszczególnych portali tematycznych związanych z tą tematyką. Ponieważ trudno czasami dokonać łatwego rozróżnienia na to, co określa się nauką społeczną, a co humanistyczną i mając świadomość kwestionowania w środowiskach naukowych takiego podziału, zdecydowaliśmy jednak, aby nie zmieniać nazwy portalu i te pokrewne względem siebie nauki oraz zasoby wiedzy zgromadzone w Wikipedii umieścić obok siebie. Po prawej stronie znajdują się kategorie w odniesieniu do poszczególnych dziedzin wiedzy, dzięki czemu łatwiej można trafić do odpowiednich "półek" z konkretnymi tematami. Zaprezentowane zostały też wybrane hasła z każdej z wyróżnionych dziedzin wiedzy. Jeżeli uważasz, że brakuje tutaj jakiejś dziedziny wiedzy, albo chciałbyś pomóc w opiece nad którymś z portali, zapraszamy na stronę dyskusji.


  Delta – matematyczno-fizyczno-informatyczno-astronomiczny miesięcznik popularny wydawany przez Uniwersytet Warszawski przy współpracy towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Słownik historyków polskich – słownik zawierający biogramy nieżyjących polskich historyków od Galla Anonima do roku 1993. Ukazał się pod redakcją Marii Prosińskiej-Jackl w 1994 roku. W jego opracowaniu wzięło udział kilkudziesięciu polskich historyków. Zawiera ponad 1600 haseł osobowych. Uwzględniono w nim badaczy, dydaktyków i popularyzatorów, a także twórców różnych form eseistyki, historiozofii i publicystyki historycznej. Teksty haseł zawierają oprócz życiorysu zwięzłą charakterystykę twórczości. Część biogramów zawiera podstawową bibliografią dotyczą przedmiotową.

  Zygmunt Saloni (ur. 17 października 1938 w Warszawie) - polski językoznawca polonistyczny, szczególnie zainteresowany zagadnieniami formalnymi języka polskiego, takimi jak fleksja i składnia, a także leksykografią. Przyczynił się wielce do rozwoju narzędzi i zasobów do komputerowego przetwarzania języka polskiego, zwłaszcza fleksji: dzięki niemu powstał Schematyczny indeks a tergo polskich form wyrazowych, rozpoczęty przez Jana Tokarskiego. Ostatnia praca zespołowa w tym zakresie to Słownik gramatyczny języka polskiego (http://sgjp.pl/). Przyczynił się także do dokończenia Słownika frekwencyjnego polszczyzny współczesnej, rozpoczętego przez I. Kurcz, I., A. Lewickiego, J. Sambor, J. Woronczaka (Kraków: IJP PAN 1990-1991), przy którym ogromny wkład pracy miał Krzysztof Szafran.

  Wydawnictwo „Wiedza Powszechna” w Warszawiewydawca słowników dwujęzycznych i podręczników do nauki języków obcych, słowników i poradników języka polskiego, podręczników do nauki języka polskiego dla cudzoziemców oraz popularnych rozmówek, a także leksykonów i książek popularnonaukowych z różnych dziedzin.

  Jerzy Reichan (ur. 1929 w Krakowie), prof. dr hab., dialektolog, polonista (z wykształcenia także anglista), językoznawca. Całe życie związany z Zakładem Dialektologii Polskiej (wcześniej: Pracownia Atlasu i Słownika Gwar Polskich) Instytutu Języka Polskiego PAN w Krakowie,którą przez lata kierował (obecnie Kierownikiem Zakładu jest prof. dr hab. Joanna Okoniowa), wieloletni redaktor Słownika gwar polskich PAN, autor książek i licznych artykułów poświęconych historii języka polskiego, dialektologii, geografii lingwistycznej i zjawiskom leksykalnym. Lista etymologii nazw terytoriów zależnych: Głównym źródłem jest wersja angielska tego hasła, rozbudowana o inne źródła z Wikipedii, Wikisłownika i zewnętrzne.

  Pink Friday: Roman Reloaded – drugi studyjny album amerykańskiej raperki Nicki Minaj. Album wydany został 3 kwietnia 2012 przez wytwórnie Young Money Entertainment, Cash Money Records i Universal Republic Records. Stowarzyszenie Wikimedia Polska (WMPL) – polskie stowarzyszenie zarejestrowane w listopadzie 2005 roku w Łodzi. Zgodnie ze statutem jego celem jest wsparcie tworzenia i rozwoju projektów, funkcjonujących w technologii wiki i opartych na tzw. wolnych licencjach. W szczególności dotyczy to wsparcia i promocji tych projektów, które zostały powołane przez Wikimedia Foundation, a więc Wikipedii, Wikisłownika i innych. Stowarzyszenie jest oficjalnym polskim partnerem Fundacji na podstawie odrębnej umowy.

  Słownik – zbiór słów lub wyrażeń ułożonych i opracowanych według określonej zasady. Struktura słownika dzieli się na artykuły hasłowe ułożone w porządku alfabetycznym, rzadziej tematycznym lub gniazdowym (w oparciu o wspólne gniazda etymologiczne). Biblioteka Uranii – seria wydawnicza wydawana przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) w Krakowie od 1990 roku, związana z czasopismem Urania - Postępy Astronomii. Najnowszą z pozycji (nr 31) wydało Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Seria obejmuje książki dotyczące astronomii. W szczególności przez kilkanaście lat w jej ramach był wydawany bardzo szczegółowy kalendarz astronomiczny zawierający efemerydy dla planet i różnych innych ciał niebieskich.

  Dodano: 10.01.2012. 11:47  


  Najnowsze