• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowa polska planetoida: Krzesiński

  09.06.2011. 10:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Mamy na niebie kolejną planetoidę noszącą nazwisko Polaka. Od tej pory asteroida o numerze 114025 będzie nosić nazwisko polskiego astronoma Jerzego Krzesińskiego.


  Dr Krzesiński pracuje w Katedrze Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz jest zatrudniony przez amerykański Uniwersytet Stanu Nowy Meksyk w Obserwatorium Apache Point. Jego prace naukowe są licznie cytowane przez innych astronomów, co świadczy o znaczeniu badań naukowca. Liczba cytowań przekroczyła już 12 tysięcy.

  Największe sukcesy naukowe Krzesińskiego dotyczą przeglądu nieba Sloan Digital Sky Survey (SDSS), którego celem jest m.in. wykonanie trójwymiarowej mapy wszechświata. I to właśnie kierownictwo zespołu SDSS zaproponowało nadanie nazwy ,,Krzesiński" jednej z planetoid.

  Planetoida została odkryta 30 października 2002 roku w ramach przeglądu Sloan Digital Sky Survey w Obserwatorium Apache Point. Początkowo nosiła oznaczenie 2002 UC63, a po ustaleniu jej orbity otrzymała numer 114025. Teraz otrzymała nazwę słowną i będzie oznaczana jako (114025) Krzesinski.

  Krzesiński nie jest pierwszym polskim astronomem, którego nazwiskiem nazwano planetoidę. Podobnego zaszczytu dostąpili: Tomasz Kwiatkowski, Tadeusz Michałowski, Grzegorz Sitarski, Andrzej Woszczyk. Upamiętniono też nieżyjących już polskich astronomów: Tadeusza Banachiewicza, Herkulesa Dembowskiego, Jana Heweliusza, Stanisława Lubienieckiego, Marcina Poczobutta-Odlanickiego, Grzegorza Paczyńskiego, Krzysztofa Serkowskiego, Jana Śniadeckiego, Wiesława Wiśniewskiego. Nie brak też oczywiście asteroidy poświęconej Mikołajowi Kopernikowi.

  Planetoidy noszą też nazwiska Polaków zasłużonych w innych dziedzinach, m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza, Stanisława Lema, a także nazwy niektórych polskich miast, np. Torunia, Poznania, Warszawy.

  Planetoida (inaczej asteroida) to ciało niebieskie o małych rozmiarach - od kilku metrów do ponad 1000 km - obiegające Słońce. Ma stałą powierzchnię skalną lub lodową. CZA

  PAP - Nauka w Polsce

   krf/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Jezioro Krzesińskie położone jest w województwie lubuskim należy do największych jezior Krzesińskiego Parku Krajobrazowego. Sloan Digital Sky Survey (SDSS) – jeden z najważniejszych przeglądów nieba w historii astronomii. Nazwa projektu jest związana z Fundacją im. Alfreda P. Sloana. Program obserwacyjny został rozpoczęty w roku 2000 i do chwili obecnej przyniósł odkrycie m.in. 930 tysięcy galaktyk oraz ponad 120 tysięcy kwazarów po przejrzeniu ponad 1/4 całego nieba. Program będzie kontynuowany do roku 2014. Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.

  Primaballerina assoluta - tytuł przyznawany jest niezwykłym tancerkom, które wniosły ogromny wkład w rozwój i promocję baletu na świecie. Zaledwie kilka razy w ciągu historii tańca tytuł ten został przyznany, otrzymała go m.in. Matylda Krzesińska. Elżbieta Maria Krzesińska z domu Duńska (ur. 11 listopada 1934 w Młocinach koło Warszawy), "Złota Ela" – jedna z najwybitniejszych polskich lekkoatletek, specjalistka skoku w dal. Z powodzeniem, równolegle, uprawiała też inne dyscypliny lekkoatletyczne, wygrywała zawody, ustanawiała rekordy Polski – skok wzwyż, bieg na 80 m przez płotki.

  Feliks Adam Krzesiński herbu Nieczuj (ur. 17 lutego 1823 w Warszawie, zm. 16 lipca 1905 w Krasnowie koło Petersburga), polski tancerz charakterystyczny i choreograf. Ojciec Marii Matyldy Krzesińskiej. Matylda Krzesińska (ur. 31 sierpnia 1872 w Ligowie, obecnie dzielnicy Petersburga, zm. 6 grudnia 1971 w Paryżu) – rosyjska tancerka polskiego pochodzenia. Od 1890 występowała w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Od 1909 tańczyła w Les Ballets Russes w Paryżu. Jako druga w historii baletu otrzymała tytuł Primaballerina assoluta Teatru Maryjskiego w Petersburgu (18951917). Córka polskiego tancerza Feliksa Adama Krzesińskiego.

  (1572) Posnania – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 5 lat i 171 dni w średniej odległości 3,1 j.a. Została odkryta 22 września 1949 w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przez Jerzego Dobrzyckiego i Andrzeja Kwieka. Nazwa planetoidy pochodzi od łacińskiej nazwy miasta Poznań. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (1572) 1949 SC. Borak – jezioro położone jest w województwie lubuskim na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego w gminie Gubin. Powierzchnia - 66 ha, maksymalna głębokość 6 m. Posiada I klasę czystości. Najbliższa miejscowość to Kosarzyn. Otoczone jest zwartym borem sosnowym

  Dodano: 09.06.2011. 10:04  


  Najnowsze