• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowatorska elektrownia w Niemczech

  08.09.2008. 16:14
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Nowatorska elektrownia w Niemczech

  W Niemczech powstaje pierwsza na świecie konwencjonalna elektrownia, która będzie na miejscu wyłapywać powstający dwutlenek węgla. Pilotażowy program rusza w przyszłym tygodniu.

  Mini-elektrownię Schwarze Pumpe zbudowano w Brandenburgii, 30 kilometrów od granicy z Polską. W specjalnym kotle będzie spalany węgiel brunatny; w wyniku czego powstanie ciepło, para wodna i dziewięć ton dwutlenku węgla na godzinę. Gaz ten będzie następnie wyłapywany, sprężany i wpompowywany na głębokość tysiąca metrów pod ziemię.

  Więcej informacji znajdziesz na > www.onet.pl


  Mój komentarz:
  W Polsce mamy spore pokłady węgla, więc dlaczego nie można by zrobić podobnej elektrowni? Powód jest prosty. Polska wynegocjowała sobie takie limity emisji CO2 z UE, że jesteśmy poważnie ograniczeni. Oczywiście można to zmienić kupując sobie dodatkowe limity od innych państw. Niestety jest to dość drogie. Odbiegając trochę od tematu, to w Polsce mogłaby powstać elektrownia atomowa, ale społeczeństwo jest za, pod warunkiem, że nie będzie to w ich pobliżu. Widać, że wciąż pozostał uraz po katastrofie w Czarnobylu. Ale skąd ludzie mają wiedzieć, że takich elektrowni jak ta z moderatorem grafitem (stąd wybuch pożaru. Wszystko byłoby dobrze gdyby moderatorem była woda) już się nie buduję? Niestety rząd albo nie wie, albo nie chce uświadomić społeczeństwu, że takie elektrownie są obecnie najwydajniejsze, najbezpieczniejsze, najbardziej ekologiczne (składowanie odpadów podlega tym samym zasadom co składowanie CO2 w tej nowatorskiej elektrowni niemieckiej - głęboko pod ziemię) i zapewne najtańsze.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 08.09.2008. 16:14  


  Najnowsze