• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowatorska elektrownia w Niemczech

  08.09.2008. 16:14
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Nowatorska elektrownia w Niemczech

  W Niemczech powstaje pierwsza na świecie konwencjonalna elektrownia, która będzie na miejscu wyłapywać powstający dwutlenek węgla. Pilotażowy program rusza w przyszłym tygodniu.

  Mini-elektrownię Schwarze Pumpe zbudowano w Brandenburgii, 30 kilometrów od granicy z Polską. W specjalnym kotle będzie spalany węgiel brunatny; w wyniku czego powstanie ciepło, para wodna i dziewięć ton dwutlenku węgla na godzinę. Gaz ten będzie następnie wyłapywany, sprężany i wpompowywany na głębokość tysiąca metrów pod ziemię.

  Więcej informacji znajdziesz na > www.onet.pl


  Mój komentarz:
  W Polsce mamy spore pokłady węgla, więc dlaczego nie można by zrobić podobnej elektrowni? Powód jest prosty. Polska wynegocjowała sobie takie limity emisji CO2 z UE, że jesteśmy poważnie ograniczeni. Oczywiście można to zmienić kupując sobie dodatkowe limity od innych państw. Niestety jest to dość drogie. Odbiegając trochę od tematu, to w Polsce mogłaby powstać elektrownia atomowa, ale społeczeństwo jest za, pod warunkiem, że nie będzie to w ich pobliżu. Widać, że wciąż pozostał uraz po katastrofie w Czarnobylu. Ale skąd ludzie mają wiedzieć, że takich elektrowni jak ta z moderatorem grafitem (stąd wybuch pożaru. Wszystko byłoby dobrze gdyby moderatorem była woda) już się nie buduję? Niestety rząd albo nie wie, albo nie chce uświadomić społeczeństwu, że takie elektrownie są obecnie najwydajniejsze, najbezpieczniejsze, najbardziej ekologiczne (składowanie odpadów podlega tym samym zasadom co składowanie CO2 w tej nowatorskiej elektrowni niemieckiej - głęboko pod ziemię) i zapewne najtańsze.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kaskada elektrowni (Elektrownia wodna o kaskadzie zwartej) - szereg elektrowni wodnych jazowych, położonych na rzece nizinnej w taki wzajemnych odległościach, że cofka elektrowni niżej położonej stanowi wodę dolną elektrowni leżącej wyżej. Elektrownia Adamów – zawodowa, konwencjonalna elektrownia cieplna o mocy osiąganej 600 MW, opalana węglem brunatnym wydobywanym przez Kopalnię Węgla Brunatnego Adamów. Elektrownia Adamów jest jedną z czterech elektrowni wchodzących w skład Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Mała Elektrownia Wodna Wisłok - mała elektrownia wodna o mocy 660 kW zlokalizowana na rzeszowskiej zaporze na rzece Wisłok. Właścicielem elektrowni jest warszawska spółka celowa firmy ESI powołana w 2002 roku. Inwestycja elektrowni wyniosła około 12 mln zł.

  IGCC (ang. integrated gasification combined cycle) - technologia bloku gazowo-parowego ze zintegrowanym zgazowaniem paliwa lub też kompleks zgazowania pozostałości rafineryjnych - jest to technologia umożliwiająca budowanie elektrowni, o znacznie większej sprawności - 45-55 %, w porównaniu do konwencjonalnych elektrowni węglowych, dla których sprawność wynosi 25-35 %. Dodatkowo, elektrownie IGCC są o wiele bardziej ekologiczne - zużycie wody ok. połowy w porównaniu do konwencjonalnych technologii, emisja NOX, dwutlenku siarki i dwutlenku węgla spełnia wszelkie normy EU, a stosunek związania węgla sięga nawet 99,7 %. Elektrownia Niederaußem (niem. Kraftwerk Niederaußem) – elektrownia węglowa zasilana węglem brunatnym należąca do niemieckiego koncernu RWE, największa tego typu elektrownia o mocy 3864 MW i jednocześnie pierwsza w Unii Europejskiej oraz 7. na świecie o największej emisji dwutlenku węgla.

  Elektrownia wodna Struga – mała elektrownia wodna w Strudze na Słupi; obiekt zabytkowy, wymieniony w wykazie unikatowych obiektów dziedzictwa kulturowego, znajdujących się pod opieką państwa. Elektrownia bywa uznawana za najstarszą elektrownię wodną na Słupi i najstarszy działający obiekt tego typu w Europie i jeden z najstarszych na świecie. Leży na Szlaku Elektrowni Wodnych dorzecza Słupi. Obsługuje ją trzecie pokolenie kaszubskiej rodziny Gliszczyńskich. Ciężkie zwarcie - jest to zwarcia międzyfazowe, a zwłaszcza zwarcia trójfazowe w pobliżu elektrowni. Może występować na początku linii przesyłowej, na szynach zbiorczych w elektrowni, na zaciskach transformatorów blokowych lub na początku jednego z odgałęzień poza linią przesyłową.

  Elektrownia Wodna "Kamienna" – mała elektrownia wodna o mocy 0,96 MW na rzece Drawa, ok. 1 km na pd.-zach. od osady Głusko, w Drawieńskim Parku Narodowym. Jedna z najstarszych elektrowni wodnych w Polsce Mała Elektrownia Wodna Oława II - to jedna z dwóch elektrowni wodnych należących do spółki Elektrownia Wodna we Włocławku, zlokalizowana w Oławie na rzece Odrze.

  ENEA Wytwarzanie S.A. Elektrownia Kozienice – druga co do wielkości elektrownia w Polsce (a pierwsza co do wielkości mocy zainstalowanej wśród elektrowni opalanych węglem kamiennym). Znajduje się w Świerżach Górnych koło Kozienic w województwie mazowieckim.

  Elektrownia Czorsztyn-Niedzica-Sromowce Wyżne - zespół dwóch elektrowni wodnych. Pierwsza z nich to elektrownia szczytowo-pompowa w Niedzicy, druga to elektrownia przepływowa w Sromowcach Wyżnych.

  Mała elektrownia wiatrowa - elektrownie wiatrowe niewielkich mocy mające zastosowanie w zasilaniu dedykowanych odbiorników małej mocy. Często Małe elektrownie Wiatrowe (MEW) określane są mianem Przydomowych Elektrowni Wiatrowych. Mała elektrownia wodna (MEW) – elektrownia wodna o mocy zainstalowanej poniżej 5 MW. To kryterium stosuje się w Polsce oraz w niektórych krajach Europy zachodniej. W większości państw Unii Europejskiej do małych elektrowni zalicza się te o mocy do 10 MW, poza krajami skandynawskimi, Szwajcarią i Włochami, gdzie za "małe" uznaje się elektrownie do 2 MW.

  Elektrownia w Teruel – elektrownia opalana węglem brunatnym położona w Hiszpanii w mieście Teruel w Aragonii. Węgiel brunatny z odkrywkowej kopalni zawiera 7% siarki. Elektrownia zawiera trzy bloki, każdy o mocy 350 MW. W 1992 roku elektrownia została wyposażona w filtry, które obecnie odfiltrowują około 90% dwutlenku siarki. Elektrownia jądrowa w Galenie jest proponowaną lokalizacją elektrowni jądrowej nad rzeką Yukon w wiosce Galena w stanie Alaska USA. Jeśli zostanie wybudowany, będzie pierwszym nie-militarnym reaktorem na Alasce, który będzie służył dla celów bytowych ludności.

  Elektrownia cieplna niedaleko Homer City w stanie Pensylwania w Stanach Zednoczonych. Łączna moc trzech jednostek elektrowni to 1884 MW. Elektrownia posiada najwyższy w USA i trzeci co do wysokości na świecie komin o wysokości 371 metrów. Zbudowany został w 1977 roku. Elektrownia jest głównym źródłem zanieczyszczeń atmosfery w stanie Pensylwania i jednym z większych w całym kraju. Elektrownia wodna Rakowice – mała elektrownia wodna w miejscowości Rakowice Wielkie. Uruchomiona została w 2005 roku na 167,5 km rzeki Bóbr. Warunki do budowy elektrowni powstały w wyniku przełożenia koryta rzeki w obrębie wyeksploatowanej Kopalnia Surowców Mineralnych Rakowice, czego powodem była potrzeba udostępnienia nowych pokładów kruszyw. Dzięki poprowadzeniu koryta przez istniejące wyrobisko uzyskano spadek odpowiadający potrzebom hydroenergetycznym. Przekierowanie rzeki do wyrobiska odcięło około 6 km istniejącego dotychczas koryta rzecznego.

  Dodano: 08.09.2008. 16:14  


  Najnowsze