• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowy film w planetarium Centrum Nauki Kopernik - Galileusz: potęga teleskopu

  31.10.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nowy film, którego motywem przewodnim jest teleskop, pojawi się w stałym repertuarze warszawskiego planetarium Niebo Kopernika w Centrum Nauki Kopernik 4 listopada. Przedstawiam on historię urządzenia, które umożliwia obserwacje odległych gwiazd i galaktyk oraz odkrywanie przeszłości Wszechświata.

  Film pt. "Galileusz: potęga teleskopu" przenosi widzów do XVI-wiecznej Europy - najpierw do Holandii, gdzie poznają historię wynalezienia teleskopu. We Włoszech pozwala spotkać Galileusza - pierwszego astronoma, który z niego korzystał. Na filmie pokazano też przebieg doświadczeń potwierdzających kopernikańską teorię heliocentryczną i okoliczności, dzięki którym znamy dziś księżyce galileuszowe - cztery największe księżyce Jowisza.

   

  PAP - Nauka w Polsce

   

  zan/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Galileuszowe księżyce Jowisza – cztery największe księżyce Jowisza, z których trzy zostały odkryte przez Galileusza 7 stycznia 1610, a czwarty, Ganimedes, 11 stycznia przy pomocy skonstruowanej przez niego lunety. Uważa się, że księżyce te zaobserwował niezależnie, w tym samym czasie, niemiecki astronom Simon Marius. Francesco Sizzi - siedemnastowieczny, florencki astronom, jako pierwszy zauważył cykliczność plam słonecznych. W 1610 prowadził spór z Galileuszem, usiłując udowodnić mu, że odkryte przez Galileusza księżyce Jowisza nie istnieją. Galileoskop – instrument optyczny, rodzaj teleskopu refrakcyjnego, o konstrukcji zbliżonej do lunety, jaką dysponował Galileusz. Średnica obiektywu wynosi 50 mm a średnica okularu 20 mm. W zależności od konfiguracji (możliwe jest korzystanie z układu 4, 6 lub 8 soczewek dzięki opcji zmiany okularu) galileoskop oferuje 17-, 25- lub 50-krotne zbliżenie.

  (697) Galilea (1910 JO) – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 327 dni w średniej odległości 2,88 j.a. Została odkryta 14 lutego 1910 roku w Landessternwarte Heidelberg-Königstuhl, w Heidelbergu przez Josepha Helffricha. Nazwa planetoidy została nadana na cześć Galileusza z okazji 300 rocznicy odkrycia przez niego księżyców Galileuszowych. Zasada kopernikańska – zasada filozoficzna, według której położenie Ziemi we wszechświecie nie jest w żaden sposób uprzywilejowane. Nazwa pochodzi od nazwiska Mikołaja Kopernika, który zapostulował odejście od geocentrycznego modelu Wszechświata i zastąpienie go takim, w którym Ziemia jest tylko jednym z ciał krążących wokół Słońca (przyjął jednak, że to Słońce stanowi centrum Wszechświata).

  Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki założone w 2005 w Warszawie, którego celem jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją, powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Filmoznawstwo (również: wiedza o filmie lub filmologia) jest dyscypliną humanistyczną, zajmującą się naukową refleksją nad filmem. Obejmuje trzy zasadnicze dziedziny: teorię filmu (z historią myśli filmowej), historię filmu oraz krytykę filmową. W kręgu zainteresowań filmoznawców znajduje się także wiele innych przenikających się dyscyplin, np. antropologia filmu, teoria nowych mediów i audiowizualności.

  Montaż azymutalny: Montaż azymutalny - sposób instalacji teleskopu, w którym teleskop obraca się wokół osi pionowej i poziomej. Jest to najprostsze technicznie rozwiązanie, ale w celu śledzenia ciała niebieskiego należy regulować ustawienie teleskopu w obu płaszczyznach. Wady tej nie ma montaż paralaktyczny. We współczesnych dużych teleskopach, gdzie opłacalne jest stosowanie precyzyjnych silników sterowanych komputerowo, wykorzystuje się montaż azymutalny, a śledzenie ciała niebieskiego jest realizowane za pomocą komputerowego sterowania nastawianiem teleskopu. (5548) Thosharriot – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 5 lat i 62 dni w średniej odległości 2,99 j.a. Została odkryta 3 października 1980 roku w Obserwatorium Kleť w pobliżu Czeskich Budziejowic przez Zdeňkę Vávrovą. Nazwa planetoidy pochodzi od Thomasa Harriota (1560-1621), angielskiego matematyka i astronoma, uważanego za pierwszego który użył teleskopu do opisania ciała niebieskiego (wykonał rysunek Księżyca 26 lipca 1609 roku, kilka miesięcy przed Galileuszem). Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (5548) 1980 TH.

  Kallisto (Jowisz IV) – księżyc Jowisza nazwany na cześć postaci pochodzącej z mitologii greckiej. Został odkryty w 1610 roku przez Galileo Galilei (Galileusza). Jest trzecim co do wielkości księżycem Układu Słonecznego i drugim, zaraz po Ganimedesie, obiektem orbitującym wokół Jowisza. Jego średnica jest równa 99% średnicy Merkurego, lecz jego masa wynosi jedynie około jednej trzeciej masy pierwszej planety Układu Słonecznego. Jest to czwarty księżyc należący do galileuszowych księżyców Jowisza o promieniu orbity wynoszącym około 1 882 700 km. W przeciwieństwie do trzech pozostałych księżyców odkrytych przez Galileusza, Kallisto nie jest częścią rezonansu orbitalnego i tym samym nie jest w tak znacznym stopniu poddany sile pływowej. Kallisto obraca się synchronicznie i zawsze jest zwrócony do Jowisza tą samą stroną. W przeciwieństwie do wewnętrznych satelitów Jowisza, Kallisto jest mniej narażony na działanie magnetosfery gazowego giganta, gdyż obiega planetę po bardziej wysuniętej orbicie.

  Międzynarodowy Rok Astronomii – rok 2009 ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rokiem astronomii. Okazją do tego była rocznica 400 lat od pierwszego użycia teleskopu przez Galileusza.

  Radioteleskop – teleskop do obserwacji odległych obiektów astronomicznych z wykorzystaniem fal radiowych. W odróżnieniu od teleskopu optycznego, który pozwala na badanie wyłącznie światła docierającego do Ziemi, radioteleskop umożliwia odbiór szerszego zakresu sygnałów. Wiele obiektów astronomicznych przesłania pył, który jednak nie pochłania fal radiowych. Jednocześnie radioteleskopy mogą być łączone w większe układy, dzięki czemu ich czułość i rozdzielczość kątowa wzrasta.

  Dodano: 31.10.2011. 00:11  


  Najnowsze