• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • O pulsacjach gwiazd w olsztyńskim planetarium

  15.03.2012. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne prowadzi cykl popularnonaukowych odczytów astronomicznych. Najbliższa prelekcja odbędzie się 16 marca i będzie dotyczyć pulsacji gwiazd.

  Prelekcja odbędzie się 16 marca o godzinie 17.00 w planetarium w Olsztynie. Wstęp na nią jest darmowy. Zaproszonym gościem będzie dr Radosław Smolec z CAMK PAN w Warszawie.

  Prelegent wygłosi wykład pt. "Czego uczą nas pulsacje gwiazd?" Będzie mowa m.in. o misjach kosmicznych Kepler i Corot, które wśród swoich głównych zadań mają właśnie badanie gwiazd pulsujących. Badając pulsacje gwiazd można m.in. poznać ich budowę wewnętrzną.

  Wcześniej, o godz. 14.15, odbędzie się w planetarium seminarium dla pracowników naukowych olsztyńskiej placówki, w którym mogą wziąć udział także nauczyciele. Podczas tej prelekcji dr Smolec przedstawi najnowsze wyniki badań cefeid i gwiazd RR w Lutni.

  Kolejne wykłady z cyklu odczytowego "Nie tylko o gwiazdach" odbywają się w olsztyńskim planetarium co tydzień w piątek. W ramach kolejnego, 23 marca, zaplanowano wykład prof. dr hab. Pawła Rudawego z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowiec opowie o aktywności magnetycznej Słońca i jej wpływie na zmiany klimatyczne na Ziemi.

  Pełną informację o wykładach można znaleźć na stronie planetarium pod adresem http://www.planetarium.olsztyn.pl

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Planetarium projektor – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME). Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku.

  Zeiss projektor – jeden z projektorów planetarium produkowany przez firmę Carl Zeiss. Stosowany do wyświetlania gwiazd i innych obiektów astronomicznych podczas seansów na kopule planetarium. Z reguły jest on duży i skomplikowany. Projektor gwiazdowy, projektor planetaryjny – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME).

  Planetarium w Olsztynie – drugie co do wielkości planetarium w Polsce zlokalizowane przy al. Piłsudskiego w Olsztynie. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi – planetarium i obserwatorium astronomiczne przy ulicy Pomorskiej 16 w Łodzi, założone 1 września 1984 roku.

  Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie. Adler Planetarium (pełna oficjalna nazwa Adler Planetarium and Astronomy Museum) – planetarium i muzeum astronomiczne w Chicago, Illinois. Powstało w 1930 roku i znajduje się przy ulicy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan. Zajmuje powierzchnę ponad 3000 .

  Planetarium w Belgradzie − jedno z dwóch serbskich planetariów. Utworzone i zarządzane przez Towarzystwo Astronomiczne imienia Ruđera Boškovića. Działa od 1969 (oficjalne otwarcie w 1970).

  C2A (Computer Aided Astronomy) – symulator planetarium dla systemu Microsoft Windows. Program pozwala na sterowanie teleskopem za pomocą sterownika ASCOM.

  Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc. TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater.

  TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater. Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii.

  Orbitarium – dział Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Otwarte w 2005 roku, mieści się w jednej z sal Planetarium, tematycznie jest związane z misją sondy Cassini-Huygens. Olimpiada astronomiczna – ogólnopolska olimpiada przedmiotowa organizowana corocznie od roku szkolnego 1957/58 dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem zawodów jest Planetarium Śląskie. Przewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady jest prof. dr hab. Jerzy Kreiner z Instytutu Fizyki i Informatyki Akademii Pedagogicznej w Krakowie.

  Zegar astronomiczny – astrarium, zwane również planetarium (sfera armilarna, astrolabium) – mechaniczne urządzenie, komputer analogowy do przedstawienia cykliczności ruchu (okres orbitalny) obiektów kosmicznych w czasie. Kazimierz Schilling (ur. 19 listopada 1943 w Poznaniu, zm. 10 grudnia 2006 w Olsztynie) – doktor astronomii, współtwórca, pracownik i dyrektor Planetarium w Olsztynie, laureat tytułu „Zasłużony dla Torunia”.

  Dodano: 15.03.2012. 00:04  


  Najnowsze