• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Obchody roku Jana Heweliusza na UG

  16.11.2010. 08:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Rok 2011 Rada Miasta Gdańska ustanowiła Rokiem Jana Heweliusza. Z okazji 400. rocznicy urodzin wielkiego gdańskiego astronoma w całej Polsce odbędzie się ok. różnych 400 wydarzeń, także o charakterze międzynarodowym. W organizację obchodów zaangażował się też Uniwersytet Gdański.

  Z tej okazji na uczelni - od lutego do grudnia 2011 roku - odbędzie się cykl wykładów poświęcony wielkiemu uczonemu. Na wrzesień 2011 r. zaplanowano Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. W październiku natomiast, podczas inauguracji roku akademickiego 2011/2012, audytorium nr 1 na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG otrzyma imię Jana Heweliusza i z tej okazji zostanie wmurowana tablica poświęcona astronomowi.

  W ramach obchodów Roku Jana Heweliusza, ogłoszono również konkurs dla naukowców na granty na badania własne dedykowane Janowi Heweliuszowi - "Tribute to Hevelius". Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 28 stycznia 2011 r. Rok później przewidziana jest konferencja "Tribute to Hevelius", połączona z prezentacją wyników badań laureatów tego konkursu.

  Rok Heweliusza to przede wszystkim działania o charakterze edukacyjno-naukowym realizowane głównie przez gdańskie instytucje kulturalne, edukacyjne i naukowe.

  Szczegółowe informacje dotyczące obchodów Roku Jana Heweliusza znajdą się na stronie: www.janheweliusz.pl

  We wtorek 16 listopada, o godz. 13.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35), odbędzie się konferencja prasowa, na której program obchodów Roku Heweliusza 2011 w Gdańsku oraz identyfikację wizualną projektu przedstawią członkowie Komitetu Sterującego Obchodów Roku Jana Heweliusza 2011.

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 16.11.2010. 08:11  


  Najnowsze