• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Odkryto nową cząstkę subatomową!

  14.09.2008. 11:10
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Odkryto nową cząstkę subatomową!

  Amerykańskie Fermilab (Fermi National Accelerator Laboratory) poinformowało o zaobserwowaniu nowej subatomowej cząsteczki. Uczonym udało się odkryć barion Omega b. Składa się on z trzech kwarków, dwóch dziwnych i jednego spodniego.

  Istnienie barionów Omega b przewidziano teoretycznie już znacznie wcześniej. Z teorii tej wynika,że masa barionu powinna wynosić od 5,9 do 6,1 GeV/c2. W Fermilab określono masę uzyskanej cząsteczki na 6,149 do 6,181 GeV/c2. Cząstka ma taki sam ładunek jak elektron, a jej spin wynosi 1/2.

  Więcej informacji znajdziesz na > www.kopalniawiedzy.pl


  Mój komentarz:
  Szczerze powiedziawszy czytając ten artykuł od razu pomyślałem o CERN-ie. A tutaj niespodzianka. Koledzy zza oceanu nie śpią. Co więcej, mają się bardzo dobrze :). W Fermilab (nazwa pochodzi od nazwiska znanego i zasłużonego fizyka Enrica Fermi'ego mistrza autora podręcznika do fizyki ogólnej Jaya Orear'a) wykorzystywane są wiązki protonów i antyprotonów, podczas gdy w CERN-nie same wiązki protonów. Jeśli ktoś przeczytał cały artykuł, to bez trudu zauważy, że wszystkie odkrycia w dziedzinie cząstek elementarnych są przypadkiem. Amerykanom udało się natrafić na taki przypadek. Makroskopowo rzecz biorąc odkryta cząstka "prawie" nie żyje, ale jak widać to "prawie" wystarczy naukowcom na dokonanie rzeczy niezwykłych. Miejmy nadzieję, że podobne szczęście uśmiechnie się do naukowców z CERN-u.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 14.09.2008. 11:10  


  Najnowsze