• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2010

  01.07.2010. 02:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Tegoroczny ogólnopolski zlot miłośników astronomii OZMA odbędzie się w Urzędowie koło Kraśnika. Amatorzy oglądania nocnego nieba spotkają się w dniach 12-15 sierpnia.  OZMA jest organizowana już po raz czternasty. Ubiegłoroczny zlot mial miejsce we Fromborku. Jest to impreza przeznaczona dla osób zainteresowanych astronomią. W programie znajdują się wykłady na tematy astronomiczne wygłaszane przez zaproszonych gości, a także prelekcje samych uczestników. Nie brak też konkursów z nagrodami, wystaw, stoisk ze sprzętem astronomicznym, literaturą i meteorytami.

  Jednym z podstawowych punktów programu są obserwacje nieba, do których nie potrzeba mieć własnego sprzętu - wielu z uczestników chętnie użyczy innym swoich teleskopów. W okresie trwania obozu przewidywane jest maksimum roju meteorów o nazwie Perseidy, jednego z najobfitszych rojów spadających gwiazd (do ich obserwacji nie potrzeba teleskopu ani lornetki). Dodatkowo odbędzie się obóz Pracowni Komet i Meteorów.

  Wpisowe wynosi 100 zł, co poza wymienionymi już atrakcjami obejmuje miejsce na namiot i dwa posiłki obiadowe, a także okolicznościowe koszulki.

  Organizatorami zlotu są różne organizacje astronomiczne (Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne "Grupa Lokalna", Pracownia Komet i Meteorów, KMA im. Jana Heweliusza, Zamojskie Stowarzyszenie Miłośników Astronomii, Astrozakupy.pl, miłośnik astronomii Józef Baran) oraz instytucje gminne (Urząd Gminy w Urzędowie, Gminny Ośrodek Kultury w Urzędowie i Zespół Szkół im. Orląt Lwowskich w Urzędowie).

  Więcej informacji na temat zlotu OZMA można znaleźć na witrynie internetowej www.ozma.astronomia.pl. CZA

  PAP - Nauka w Polsce

  krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 01.07.2010. 02:17  


  Najnowsze