• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ogromny model układu Słonecznego w Górach Izerskich

  19.09.2010. 23:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Model Układu Słonecznego o promieniu 4,5 km będzie można oglądać 18 września w Izerskim Parku Ciemnego Nieba. W programie teleskopowe obserwacje Słońca i nocnego nieba oraz wykłady polskich i czeskich astronomów. Naukowcy opowiedzą o ciemności gór Izerskich, historii lunet i pokażą nową ścieżkę dydaktyczną.

  Impreza odbędzie się na górnej stacji kolei gondolowej (góra Stóg Izerski) w Świeradowie-Zdroju.

   

   

  Prezentację Układu - w skali jeden do miliarda - po raz pierwszy będzie można zobaczyć o godz. 11 przy schronisku "Orle", gdzie umieszczone jest Słońce. 150 metrów dalej znajduje się Ziemia, a ostatnią planetę dzieli od Słońca 4,5 km. "Modele planet są wykonane z różnych kamieni, m. in. rudy uranu czy kamienia migdałowego. Będziemy je ustawiać 16 i 17 września" - zdradza dr Tomasz Mrozek z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

   

  Wykłady w ramach Drugiego Astronomicznego Dnia w Izerskim Parku Ciemnego Nieba rozpoczną się na Stogu Izerskim o godzinie 16. Prelekcje po polsku i po czesku oraz teleskopowe obserwacje Słońca i obiektów widocznych na nocnym niebie odbędą się w górnej stacji kolei gondolowej. Kolejne 30-minutowe opowieści będą dotyczyły ciemności Gór Izerskich i tego, co w niej można zobaczyć, nowej ścieżki dydaktycznej oraz historii wynalezienia szkła, produkcji pierwszych soczewek i lunet.

   

  Jeśli pogoda nie będzie sprzyjała obserwacjom nieba, po wykładach będzie można zasięgnąć porad z astrofotografii.

   

  Izerski Park Ciemnego Nieba - wspólna Inicjatywa Czechów i Polaków - został otwarty w listopadzie 2009 roku jako pierwszy taki obszar w Europie. Zajmuje prawie 75 km kwadratowych w środkowej części Gór Izerskich. Utworzono go, by zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia światłem, rozszerzyć ochronę przyrodniczą doliny Izery na ochronę nocnych ciemności i stworzyć miłośnikom astronomii dogodne miejsce obserwacji.

   

  Szczegóły programu dostępne na stronie www.izera-darksky.eu oraz pod adresem http://www.goryizerskie.pl/pliki/ii_astronomiczny_dzien_w_ipcn-stog_izerski.pdf

   

  PAP - Nauka w Polsce

   

  lt/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN, cz. Jizerská oblast tmavé oblohy JOTO) – polsko-czeski transgraniczny park ciemnego nieba, znajdujący się w Górach Izerskich w Sudetach, w województwie dolnośląskim, zaś po stronie czeskiej w kraju libereckim. Utworzony został 4 listopada 2009 roku, zajmuje powierzchnię około 7500 ha. Park ciemnego nieba – obszar terenu wyznaczony do ochrony przed zanieczyszczeniem światłem ciemności nocnej, wyjątkowego środowiska naturalnego. Obszary takie, jak w przypadku klasycznych rezerwatów przyrody, pełnią nie tylko funkcje ekologiczne, ale również edukacyjne. W ramach ochrony środowiska naturalnego powstają też rezerwaty ciemności. Obecnie parki ciemnego nieba nie posiadają w Polsce podstawy prawnej, powoływane są na podstawie umowy między instytucjami państwowymi w porozumieniu z odpowiednimi władzami gminnymi. W chwili obecnej parki i rezerwaty ciemnego nieba istnieją w Ameryce Północnej i Europie, większość w Kanadzie i USA. Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” – polski park ciemnego nieba, znajdujący się w Bieszczadach Zachodnich, w województwie podkarpackim. Utworzony został 8 marca 2013 roku w Lutowiskach i zajmuje powierzchnię 113 846,41 ha, obejmując obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz dwóch parków krajobrazowych: Cisniańsko-Wetlińskiego i Doliny Sanu.

  Stóg (stosowana jest także nazwa Stóg Izerski odnosząca się jednak do osady, zlokalizowanej w miejscu schroniska, krótko po II wojnie światowej Kwarc, czes. Stoh, niem. Heufuder, 1105 m n.p.m.) – jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich, położony na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu, w pobliżu granicy polsko-czeskiej, w gminie Mirsk. Schronisko na Stogu Izerskim – znajduje się na wysokości 1060 m n.p.m., ok. 50 metrów poniżej szczytu Stogu Izerskiego. Budynek, powstały w 1924 z inicjatywy rodziny Schaffgotschów, Riesengebirgsverein oraz Josefa Siebielta jako Heufuderbaude jest atrakcyjny architektonicznie. Rozciąga się stąd widok na na Świeradów-Zdrój i Pogórze Izerskie (na północy) oraz polską część Gór Izerskich i Karkonosze (na wschodzie). Po II wojnie światowej schronisko nosiło przez jakiś czas imię Jana Kasprowicza.

  Sloan Digital Sky Survey (SDSS) – jeden z najważniejszych przeglądów nieba w historii astronomii. Nazwa projektu jest związana z Fundacją im. Alfreda P. Sloana. Program obserwacyjny został rozpoczęty w roku 2000 i do chwili obecnej przyniósł odkrycie m.in. 930 tysięcy galaktyk oraz ponad 120 tysięcy kwazarów po przejrzeniu ponad 1/4 całego nieba. Program będzie kontynuowany do roku 2014. XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 odbędą się w Rosji w 2018 roku. Jest to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się w Europie Wschodniej. Jest to również pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na dwóch kontynentach: w Europie i Azji.

  Niemieckie Towarzystwo Górskie Ještědu i Gór Izerskich, (niem. Deutscher Gebirgsverein für das Jeschken- und Isergebirge w skrócie DGV) – niemiecka organizacja turystyczna działająca w latach 1884-1945 na terenie Grzbietu Jesztiedzkiego i w czeskiej części Gór Izerskich. Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku.

  Palomar Observatory Sky Survey (Atlas palomarski) – fotograficzny atlas nieba. W 1949 rozpoczęto prace nad atlasem przy wsparciu National Geographic Society w obserwatorium astronomicznym na Mount Palomar. Zdjęcia do atlasu zostały zrobione teleskopem Schmidta o średnicy 1,2 metra. Mapy fotograficzne zawierały zdjęcia gwiazd do 21 w dwóch dziedzinach spektralnych, w niebieskiej i czerwonej. Atlas pokrywa obszar nieba w zakresie od δ= -33° do δ= +90°. Atlas zawiera 1872 karty i 936 zdjęć. W 1985 roku rozpoczęto prace nad ulepszoną wersją atlasu w trzech barwach oraz zasięgu do 22.

  Łącznik (niem. Hernsdorfer Kamm) - przełęcz o wysokości 1066 m n.p.m., leżąca w polskiej części Gór Izerskich, pomiędzy Stogiem Izerskim, a Smrekiem.

  Planetarium w Muzeum Techniki w Warszawie – znajduje się w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki. Prezentuje prelekcje astronomiczne. Posiada specjalną aparaturę, za pomocą której na wewnętrznej kopule są odtwarzane obrazy nieba widocznego z północnej półkuli Ziemi. Można zobaczyć, jak niebo wygląda o danej porze dnia i roku. Ockopirmus, Ukkapirmas (prus.) – według Hieronima Maleckiego bóg nieba i gwiazd, względnie nieba i ziemi, utożsamiany z Saturnem. Epitet najwyższego boga nieba Dievsa, oznaczający dosłownie - Pierwszy ze wszystkich.

  XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 odbędą się w Katarze w 2022 roku. Będzie to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie.

  Dodano: 19.09.2010. 23:04  


  Najnowsze