• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Olsztyńskie planetarium będzie pokazywać obraz w technice fulldome

  08.09.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Do końca roku olsztyńskie planetarium zostanie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt cyfrowy, który będzie wyświetlał projekcje w technice fulldome. Ma ona stworzyć u widza pokazu planetarium wrażenie podróży w kosmosie.  We środę umowę na zakup i montaż cyfrowego systemu wyświetlania projekcji w planetarium podpisał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i przedstawiciel niemieckiego oddziału amerykańskiej firmy Glenn Smith. Umowa przewiduje, że system zostanie zamontowany w planetarium w ciągu 100 dni, jednak widzowie będą mogli zobaczyć projekcje w nowej technice w dniu najbliższej rocznicy urodzin Kopernika tj. 19 lutego 2012 roku (olsztyńskie planetarium zostało wybudowane w 1973 roku jako "prezent na 500 urodziny Kopernika-PAP).

  "Do tego czasu musimy poznać zasady działania nowego systemu, nauczyć się go" - przyznał dyrektor planetarium w Olsztynie Jacek Szubiakowski podkreślając, że nowa technika będzie "rewolucyjna". Składający się z 12 tysięcy pikseli obraz będzie generowany przez zespół szybkich, zaopatrzonych w specjalistyczne oprogramowanie komputerów, a następnie wyświetlany na ekranie przez dwa cyfrowe projektory.

  "Nowy system sprawi, że widz będzie +zanurzony+ w akcji, będzie miał możliwość poczucia się +w środku obrazu+. Będziemy mogli w tej technice wyświetlać projekcje, które pozwolą widzom odbywać podróże we Wszechświecie, oglądać panoramy z planet, okolice planet, gwiazd. Poza tym nowa technika pozwoli też wyświetlać obraz skali mikro tj. będzie można pokazywać świat na poziomie komórkowym, zachodzące reakcje chemiczne. W technice fulldome są też filmy, które pokazują życie na dnie oceanu, zamierzamy wyświetlać i takie projekcje" - powiedział PAP Szubiakowski.

  Dotychczas projekcje w takim systemie wyświetlane są jedynie w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Goszczący we środę w Olsztynie Maciej Ligocki z tego ośrodka zapewniał, że pokazy w tej technice dostarczają widzom niezapomnianych wrażeń i cieszą się tak wielką popularnością, że zaskoczyło to astronomów.

  "Mam nadzieję, że i do Olsztyna nowoczesne pokazy przyciągnął turystów, zwłaszcza tych pasjonujących się astronomią, czy zafascynowanych postacią mieszkającego wiele lat na Warmii Mikołaja Kopernika" - powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

  Zamontowanie systemu cyfrowego odtwarzania obrazu będzie najważniejszą częścią modernizacji, którą od pewnego czasu przechodzi olsztyńskie planetarium. W ramach tego projektu już odnowiono i nieco przebudowano hol budynku, oświetlone ma zostać obserwatorium ale - jak podkreślał Szubiakowski - zamontowanie cyfrowego odtwarzania obrazu będzie najważniejszym elementem modernizacji. Całość kosztuje 2,7 mln z czego 1,7 mln pochodzi z RPO na lata 2007-2013. 

  PAP - Nauka w Polsce

  jwo/ abe/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Planetarium projektor – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME). Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku.

  Projektor gwiazdowy, projektor planetaryjny – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME). Planetarium w Olsztynie – drugie co do wielkości planetarium w Polsce zlokalizowane przy al. Piłsudskiego w Olsztynie.

  C2A (Computer Aided Astronomy) – symulator planetarium dla systemu Microsoft Windows. Program pozwala na sterowanie teleskopem za pomocą sterownika ASCOM. Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie.

  Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii. Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc.

  Adler Planetarium (pełna oficjalna nazwa Adler Planetarium and Astronomy Museum) – planetarium i muzeum astronomiczne w Chicago, Illinois. Powstało w 1930 roku i znajduje się przy ulicy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan. Zajmuje powierzchnę ponad 3000 .

  Zeiss projektor – jeden z projektorów planetarium produkowany przez firmę Carl Zeiss. Stosowany do wyświetlania gwiazd i innych obiektów astronomicznych podczas seansów na kopule planetarium. Z reguły jest on duży i skomplikowany.

  Planetarium w Belgradzie − jedno z dwóch serbskich planetariów. Utworzone i zarządzane przez Towarzystwo Astronomiczne imienia Ruđera Boškovića. Działa od 1969 (oficjalne otwarcie w 1970). Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi – planetarium i obserwatorium astronomiczne przy ulicy Pomorskiej 16 w Łodzi, założone 1 września 1984 roku.

  Andrzej Sylwester Pilski (ur. w 1953) – polski astronom, kierownik Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater.

  TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater. Orbitarium – dział Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Otwarte w 2005 roku, mieści się w jednej z sal Planetarium, tematycznie jest związane z misją sondy Cassini-Huygens.

  Narodowe Centrum Kosmiczne (ang. National Space Centre) - muzeum kosmiczne położone w Wielkiej Brytanii w mieście Leicester. Otwarte 30 czerwca 2001 r. Jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii. Muzeum poświęcone nauce o kosmosie i astronomii. Centrum składa się z sześciu głównych galerii i wystaw. Atrakcją muzeum jest DIGISTAR 3 kino, planetarium. W środku znajduje się sklep z pamiątkami oraz restauracja, która znajduje się pod dwoma dyszami rakiet Blue Streak i PGM-17 Thor. (8447) Cornejo - planetoida z grupy pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3 lat i 142 dni w średniej odległości 2,26 j.a. Została odkryta 16 lipca 1974 roku w Obserwatorium Féliksa Aguilara przez zespół El Leoncito Station. Nazwa planetoidy pochodzi od Antonio Cornejo (ur. 1930), założyciela i przez ponad 30 lat dyrektora planetarium Galileo Galilei w Buenos Aires. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (8447) 1974 OE.

  Dodano: 08.09.2011. 00:04  


  Najnowsze