• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ostatnie dni zapisów do konkursu SkyQuest

  18.08.2010. 10:46
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Jeszcze tylko dwa dni pozostały młodym miłośnikom astronomii na zgłoszenie się do konkursu SkyQuest, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Pracownię Komet i Meteorów. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

  SkyQuest składa się z pięciu tygodniowych edycji, podczas których uczestnicy astronomicznej rywalizacji prezentują wyniki swoich obserwacji na stronie internetowej http://www.skyquest.pl. Ich wpisy są na bieżąco oceniane przez doświadczonych miłośników astronomii oraz jury konkursowe złożone z zawodowych astronomów. To osoby, które na co dzień zajmują się przede wszystkim pracą naukową, jednak chcą zadbać również o popularyzację astronomii i edukację.

  "Dobrze zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest impuls, dzięki któremu młody człowiek zaczyna się interesować daną dziedziną wiedzy. Impuls i inspiracja, której naszym zdaniem warto pomóc" - tłumaczy Kamil Złoczewski, doktorant w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika i autor koncepcji konkursu.

  Inicjatywa zorganizowania SkyQuest jest pochodną innego konkursu ("Odkryj swój Wszechświat"), który podczas Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 zorganizowało Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) i czasopismo "Wiedza i Życie". I choć pomysłodawcami obu "spotkań z niebem" byli zawodowi astronomowie, a formuła SkyQuest formalnie rozwijana jest przez PTA oraz Pracownię Komet i Meteorów (PKiM), to bardzo ważną rolę mają w niej także doświadczeni miłośnicy astronomii - to oni są mentorami, którzy wspomagają uczniów przy obserwacjach. Jak dotąd w ten sposób w konkurs zaangażowało się piętnaście osób z całej Polski.

  Wszystkie zadania konkursowe wymagają przeprowadzenia obserwacji, jednak przy realizacji każdego z nich uczestnicy dowiadują się czegoś nowego o ciałach niebieskich i obiektach różnego typu - od gwiazdozbiorów, przez meteory, Księżyc, planety i mniejszych ciał Układu Słonecznego oraz obiekty z katalogu Messiera, do gwiazd zmiennych i Słońca. Zadania zakładają również wykorzystanie różnych technik obserwacyjnych, w tym tych wirtualnych, bazujących na zdalnie sterowanych teleskopach internetowych.

  "Chcielibyśmy, aby dla uczestników konkursu był to początek poważnego zaangażowania w astronomię. () Nie ukrywamy, że bylibyśmy bardzo szczęśliwi, gdyby w przyszłości któryś z laureatów zdecydował się rozwijać swoją pasję także na studiach wyższych" - mówi Złoczewski. "Dlatego właśnie zadbaliśmy, aby w puli nagród znalazły się także wyjazdy do kilku polskich obserwatoriów. Liczymy, że dzięki takim wizytom laureaci wejdą w środowisko, dzięki któremu będą mogli systematycznie zdobywać wiedzę i umiejętności" - dodaje pomysłodawca konkursu.

  Do 18 sierpnia do SkyQuest zgłosiło się 31 uczniów. Rejestracja uczestników jest możliwa do 19 sierpnia, do północy, na stronie http://www.skyquest.pl.

  Organizatorzy konkursu to PTA i PKiM, przy wsparciu serwisu Astropolis.pl. Patronat medialny sprawuje portal Astronomia.pl oraz serwisy: Kosmonauta.net, Astrohobby.pl, Astro4u i Astronomica.pl. Sponsorami konkursu są: Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, Fundacja na rzecz promocji i rozwoju nauk przyrodniczych - Galileo, Vademecum Miłośnika Astronomii, Astrokrak, sklep Astrohobby, Piotr Brych - Wielki Atlas Nieba i Jesion Brand Nature.

  PAP - Nauka w Polsce, Jan Pomierny

  agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne (OMSA) – finał wojewódzkich konkursów wyłaniający najlepszy referat z zakresu astronomii i astronautyki. Odbywa się on w Grudziądzu. Konkurs skierowany jest do młodzieży ponadgimnazjalnej zainteresowanej astronomią lub astronautyką. W czasie seminarium uczestnicy mają możliwość przedstawienia swojej pracy profesjonalnemu jury oraz rówieśnikom biorącym w nim udział. Patronat nad konkursem sprawuje Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne Biblioteka Uranii – seria wydawnicza wydawana przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) w Krakowie od 1990 roku, związana z czasopismem Urania - Postępy Astronomii. Najnowszą z pozycji (nr 31) wydało Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Seria obejmuje książki dotyczące astronomii. W szczególności przez kilkanaście lat w jej ramach był wydawany bardzo szczegółowy kalendarz astronomiczny zawierający efemerydy dla planet i różnych innych ciał niebieskich. Urania – miesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej, ukazujący się od roku 1922 do roku 1998. Urania powstała w trzy lata po założeniu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii jako jego oficjalny organ. W roku 1998 pismo połączyło się z kwartalnikiem Postępy Astronomii wydawanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i jego kontynuacją jest dwumiesięcznik Urania – Postępy Astronomii.

  Pracownia Komet i Meteorów (PKiM) to organizacja astronomiczna zrzeszająca miłośników astronomii z całej Polski. PKiM zajmuje się badaniem małych ciał Układu Słonecznego, głównie aktywnością rojów metorowych. Prowadzona działalność obejmuje obserwacje wizualne, teleskopowe, fotograficzne, video oraz radiowe. Urania–Postępy Astronomii – dwumiesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej. Czasopismo powstałe z połączenia się „Uranii” i „Postępów Astronomii”, wydawane wspólnie pod patronatem PTA i PTMA od 1998 roku. Zachowana została numeracja ciągła Uranii.

  Nagroda im. Grzegorza Białkowskiego – nagroda przyznawana za najwybitniejsze prace doktorskie w zakresie matematyki, fizyki, informatyki, astronomii i chemii, obronione w poprzedzających trzech latach kalendarzowych. Przyznawana jest wspólnie przez Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk oraz Fundację na rzecz Nauki Polskiej od 1995. Dziedzinę uwzględnianą w konkursie w danym roku oraz termin nadsyłania prac określają corocznie organizatorzy. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników odbywa się w końcu roku kalendarzowego. MATMIX - konkurs matematyczny dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 2005/2006 i była organizoana przez VI LO im. I. Paderewskiego w Poznaniu. Począwszy od drugiej edycji konkurs organizowany jest przez XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. Pomysłodawcą konkursu jest nauczycielka matematyki Danuta Zarzycka.

  Maciej Bielicki (ur. 18 września 1906 w Warszawie, zm. 27 listopada 1988 tamże) – polski astronom, dr hab., wieloletni współpracownik Briana Marsdena. Docent Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, wychowawca wielu pokoleń studentów astronomii. Specjalizował się w obliczaniu orbit komet, meteorów i sztucznych satelitów Ziemi. Współtwórca Katalogu orbit komet jednopojawieniowych. Aktywny obserwator nieba, stworzył w Warszawie stację wizualnych obserwacji sztucznych satelitów. Członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii od 1922 roku. Wieża Braniborska w Zielonej Górze – zabytkowa wieża widokowa, a obecnie budynek Instytutu Astronomii im. Jana Keplera (dawniej Centrum Astronomii im. Jana Keplera lub Zielonogórskie Centrum Astronomii) wchodzący w skład Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mieszczą się w niej także Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Zielonogórski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wybudowana w latach 1859/1860 początkowo była restauracją-winiarnią z wieżą widokową. Mocno zaniedbana, została w 1988 roku gruntownie odrestaurowana. W 2005 roku przebudowano szczyt wieży, zwieńczając ją obrotową kopułą, pod którą umieszczono teleskop.

  Fundacja Astronomii Polskiej im. Mikołaja Kopernika – fundacja naukowa stawiającą sobie za cel wspieranie astronomii polskiej poprzez: tworzenie bazy materialnej, finansowanie prac badawczych, fundowanie stypendiów zagranicznych i krajowych, rozpowszechnianie wiedzy astronomicznej w społeczeństwie oraz aktywizowanie i konsolidację środowiska astronomicznego.

  Marcin Antoni Kubiak - profesor doktor habilitowany astronomii, specjalność astrofizyka, tytuł profesorski otrzymał 25 kwietnia 1994. Członek Komitetu Astronomii Polskiej Akademii Nauk, uczestnik projektu soczewkowania grawitacyjnego OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment), współodkrywca między innymi układu planetarnego OGLE-2006-BLG-109. Autor znanej książki "Gwiazdy i materia międzygwiazdowa" przeznaczonej dla studentów astronomii. Dyrektor Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1986-2008. Prezes Fundacji Astronomii Polskiej im. Mikołaja Kopernika. Edytor kwartalnika naukowego Acta Astronomica.

  Muzeum Keplera – muzeum założone w Międzynarodowym Roku Astronomii 2009 dzięki hojności właściciela lokalu pani Jitki Steinwaldovej, oraz wsparciu Czeskiej Społeczności Astronomicznej i Agencji ProVás oraz wsparciu finansowym Magistratu Miasta Stołecznego Pragi i ProVás. Księgowy roku: Księgowy Roku to ogólnopolski konkurs rozgrywany rok rocznie od 1998 do 2009r. Jego celem było wyróżnianie najlepszych finansistów w Polsce oraz promowanie ich jako liczących się partnerów w zarządzaniu przedsiębiorstwami. W czterech ostatnich edycjach, przy okazji konkursu dla praktyków rozgrywana była także studencka edycja Konkursu. To prestiżowe wydarzenie integrujące środowisko księgowych i specjalistów w dziedzinie finansów, realizowane przez Grupę Wydawniczą INFOR, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz producentów oprogramowania branżowego (Matrix.pl zastąpiony w 2005r przez Sage Symfonia). Cieszył się uznaniem Uczestników oraz osób reprezentujących kręgi biznesowe, władze lokalne i centralne, środowiska opiniotwórcze i media. Niestety, w związku z rezygnacją głównego sponsora, od 2010r konkurs nie jest przeprowadzany.

  Z klasy do kasy – konkurs giełdowo-ekonomiczny o charakterze gry giełdowej, która umożliwia wirtualne inwestowanie pieniędzy w wybrane instrumenty finansowe. Organizatorami konkursu są: Gazeta Wyborcza, Narodowy Bank Polski, od roku 2003 Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz od roku 2012 portal wyborcza.biz. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych czyli gimnazjów, liceów, techników i uczniów szkół zawodowych (nie mogą w nim brać udziału uczniowie szkół dla dorosłych).

  Dodano: 18.08.2010. 10:46  


  Najnowsze